Chlorek magnezu

Chlorek magnezu – cudowny minerał.

Zadbaj o swoje zdrowie. Poznaj sposoby na wykorzystanie chlorku magnezu.

Chlorek magnezu

 

 

 

 

 

Chlorek magnezu – jest to związek nieorganiczny. Sól.

Magnez jest obok potasu drugim najważniejszym  kationem  wewnątrzkomórkowym. Uaktywania ok. 300 enzymów przemiany węglowodanowej, białkowej i tłuszczowej. Magnez jest jonem neurotropowym o uspokajającym działaniu. Jego niedobór w organizmie powoduje rozproszoną nadpobudliwość nerwowo – mięśniową.

Magnez wykazuje działanie ochronne na mięsień sercowy  przeciwdziałając  jego niedotlenieniu. Wykazuje także działanie ochronne wobec ścian naczyń krwionośnych, zapobiega odkładaniu cholesterolu w ściankach tętnic, zapobiega skurczą mięśni i nadciśnieniu. Odgrywa także rolę fizjologicznego czynnika przeciwzakrzepowego (korzystnie wpływa na krzepnięcie krwi). Magnez jest także niezbędny do rozwoju oraz mineralizacji kości. Ma także wpływ na rozmnażanie. Oddziaływuje także na różne mechanizmy obronne. Przeciwdziała skutkom stresu, niedotlenienia, uczuleniom oraz zapaleniom, uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych, pomaga  w zachowaniu zarówno fizycznej jak i psychicznej równowagi, wspomaga układ odpornościowy.

Magnez ponadto bierze udział w procesie tworzenia insuliny, przeciwdziała osteoporozie oraz migrenom. Łagodzi objawy PMS oraz bóle menstruacyjne.
Stres, coraz szybsze tempo życia, złe nawyki żywieniowe, nadużywanie alkoholu, kawy,herbaty;odchudzanie, stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych, antybiotyków oraz leków uspokajających – wszystko to wpływa na niedobór magnezu w organiźmie ograniczając jego wchłanianie bądź zwiększając wydalanie tego pierwiastka.

Jak rozpoznać, że w naszym organizmie brakuje magnezu?

Istnieje cała paleta objawów, które mogą sugerować, że w naszym organizmie jest  go za mało.

Do najczęstszych należą:
Drgania powiek, bolesne skurcze łydek oraz odrętwienie kończyn, wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci, próchnica, trudności w koncentracji, tzw. „Zespół niespokojnych nóg”, zaburzenie depresyjne, zaburzenia snu, nocne poty, częste bóle głowy oraz mdłości, arytmia serca,  nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, biegunki, cukrzyca typu II, kamienica nerkowa, bolesne miesiączkowanie i inne.
Produkt, który oferujemy jest wysoce przyswajalnym źródłem magnezu. Pomoże każdemu zaspokoić dzienną dawkę zapotrzebowania na magnez nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu.

Wskazania:

Profilaktycznie i leczniczo w stanach niedoboru magnezu, zmęczenia, nasilonego stresu, wzmożonej drażliwości, bólach głowy, w zaburzeniach snu, bólach mięśniowych, w okresach zwiększonego zapotrzebowania na magnez (dzieci w okresie wzrostu, ciąża i laktacja, podeszły wiek), w okresach rekonwalescencji, w profilaktyce miażdżycy, choroby niedokrwiennej serca i zawałów serca, w zapobieganiu porodom przedwczesnym i kamicy szczawianowej. Leczniczo preparaty magnezu podaje się w przypadkach hipomagnezemii, tężyczki utajonej, drętwienia kończyn, przy skurczach mięśni, zaburzeniach elektrolitowych, depresjach, stanach przedrzucawkowych i rzucawce, alkoholizmie. Ponadto stosuje się go w nadciśnieniu tętniczym, niewydolności serca, zaburzeniach rytmu serca, stanach pozawałowych. Sole magnezu w dużych dawkach mają działanie przeczyszczające. Związki nierozpuszczalne magnezu stosuje się w celu zobojętnienia kwasu solnego.

Przeciwwskazania:

Hipermagnezemia, niewydolność nerek (klirens kreatyniny mniejszy niż 30 ml/min), myasthenia gravis, blok przedsionkowo-komorowy, hipotonia. Należy zachować ostrożność, jednocześnie podając magnez i glikozydy naparstnicy. Nie stosować równolegle z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi.

Zastosowanie:

Kąpiele magnezowe.

Ponieważ ludzka skóra jest organem o największej powierzchni to właśnie podawanie magnezu poprzez skórę powoduje, że organizm przyswaja go praktycznie bezstratnie.W tym przypadku najlepiej jest wziąć kąpiel magnezową. Jak taką kąpiel przygotować?
Wystarczy, że do wody dodamy 1-2 szklanki chlorku magnezu. Rozpuszczamy go i moczymy się przez ok. 20 -30 min. W zależności od wrażliwości naszej skóry, możemy odczuwać lekkie szczypanie lub pieczenie, co jest zupełnie naturalne i szybko mija. Po kąpieli możemy opłukać się czystą wodą.
Trzeba zwrócić także uwagę aby nie brać kąpieli solankowej jeżeli mamy na ciele jakieś zadrapania czy świeże ranki. Odczucia mogą być nieprzyjemne.

Ważne!

(Jeżeli mają Państwo problemy z  tarczycą to zalecamy do stosowania kąpieli magnezowych Siarczan magnezu czyli tzw, sól Epsom, która nie zawiera niewskazanych w tym przypadku jonów takich pierwiastków jak chlor,brom,fluor)

Siarczan magnezu jest również dostępny w naszym sklepie.

Równie relaksujące i dobroczynne jest moczenie nóg w wodzie solankowej przygotowanej na bazie Chlorku magnezu.

Zabieg przygotowujemy wsypując do miski z wodą 1-2 płaskie łyżki chlorku magnezu. Moczymy nogi przez 20-30 min. Po zabiegu podobnie jak w przypadku kąpieli płuczemy je czystą wodą.

Kolejnym „kosmetykiem” jaki możemy zrobić sami w domu jest oliwka magnezowa.
Do przygotowania potrzebujemy: 100 gram chlorku magnezu, 200 ml destylowanej wody, pojemnik do podgrzania (np.mały garnek), plastikową słomkę lub drewnianą łyżkę, szklaną miskę lub słoik.
Chlorek magnezu wsypujemy do miseczki, zalewamy podgrzaną wodą destylowaną, mieszamy słomką lub drewnianą łyżeczką, aż sól się rozpuści, studzimy i przelewamy do miseczki.

Zastosowanie Oliwki Magnezowej:

Oliwka magnezowa jako dezodorant.

Przygotowany wg podanego przepisu roztwór najnormalniej za pomocą buteleczki z atomizerem nanosimy pod pachami. Aby była skuteczniejsza jako dezodorant można przygotować ją w stosunku 1:1 czyli (100 gr chlorku magnezu na 100 ml wody destylowanej).
Dezodorant ten nie zostawia żadnych śladów i jest bezzapachowy a dodatkowo dostarcza organizmowi bardzo cennych jonów magnezu.

Oliwka magnezowa jako mgiełka po kąpieli:

Po kąpieli spryskujemy całe ciało omijając nefralgiczne miejsca takie jak : twarz, narządy płciowe, sutki,miejsca uszkodzone, a następnie rozsmarowujemy. Podobnie jak w przypadku dezodorantu najlepiej stosować mgiełkę w proporcjach 1:1. Bardziej rozcieńczona może tracić swoje właściwości.

Jako środek na obolałe mięśnie, stawy, kości oraz na stłuczenia i obrzęki:

spryskujemy obolałe miejsca i masujemy delikatnie.  Bardzo pomocne na zakwasy po treningu i dziecięce stłuczenia łokci czy kolan, jeżeli w wyniku urazu nie powstały ranki. Zostawiamy po wmasowaniu na minimum 30 minut i jeśli czujemy dyskomfort możemy spłukać.

Do relaksujących masaży:

Używamy jej w ten sam sposób jak olejków do masażu.