Masło kakaowe: Czekoladowy otulacz na zimne wieczory

Masło kakaowe: Czekoladowy otulacz na zimne wieczory

Kto kocha czekoladę, ręka w górę! I co, podniosłaś? W takim razie pokochasz również masło kakaowe, które nadaje się nie tylko do jedzenia, ale również do pielęgnacji skóry i włosów. Ten artykuł będzie o wersji niejadalnej, choć równie „słodkiej”.

(OK, możesz już opuścić rękę. Będzie ci wygodniej czytać dalej). 🙂

Masło kakaowe – trwały tłuszcz pachnący czekoladą

Za oknem coraz zimniej, ciemniej, bardziej szaro… W czasie jesiennej pluchy instynktownie sięgamy po kosmetyki o bogatych recepturach i słodkich aromatach. Potrzebujemy czegoś na poprawę nastroju i ukojenie. Zapach czekolady wydaje się więc jednym z bardziej sensownych wyborów. A ten błogi aromat znajdziemy właśnie w kosmetykach z masłem kakaowym.

Chociaż tłuszcz kakaowy dobrze sprawdza się również latem, ponieważ chroni przed działaniem promieniowania UV czy słonej wody, dla wielu z nas jego konsystencja jest nieco za ciężka. Nic dziwnego – jest on dość twardy, więc trzeba go rozpuścić w kąpieli wodnej albo w dłoniach, zanim da się go rozsmarować na skórze.

Masło kakaowe – jak powstaje?

Ten tłuszcz pozyskuje się z dojrzałych owoców kakaowca. W jednym owocu znajduje się kilkadziesiąt oleistych ziaren, które poddaje się fermentacji, suszeniu i prażeniu. Tak przygotowane nasiona zostają zmielone i wytłoczone na ciepło. Do kosmetyków trafia powstała w ten sposób ciemna, gęsta masa. A co z resztą? Zmieni się ona w dobrze ci znane kakao w proszku.

 

Co ciekawe, ponieważ masło kakaowe zawiera bardzo dużo naturalnych przeciwutleniaczy, może być przechowywane w odpowiednich warunkach nawet do 5 lat – i to bez dodatkowych konserwantów. Jakie warunki są odpowiednie? Brak dostępu światła słonecznego i niska temperatura, a także nierozdrobniona forma produktu.

Dobrze jest o tym pamiętać, jeśli chcesz używać masła kakaowego w czystej formie, bez żadnych dodatków. Żeby służyło ci jak najdłużej, przechowuj je po prostu w lodówce.

Masło kakaowe – dlaczego warto go używać

Warto używać masła kakaowego do codziennej pielęgnacji, ponieważ to jeden z najbardziej „ludzkich” tłuszczy. Wykazuje prawie całkowitą biozgodność, więc praktycznie nie uczula. Jest doskonale tolerowane przez nasz naskórek. Mogą go używać nawet alergicy i dzieci.

Co ciekawe, samo kakao w postaci proszku jest silnym alergenem. (źródło)

Masło kakaowe: Czekoladowy otulacz na zimne wieczory

 

Przeciwutleniacze, które zawiera ów tłuszcz, konserwuje nie tylko jego – „konserwuje” też twoją skórę. Silne antyoksydanty pomagają bowiem walczyć z wolnymi rodnikami w ludzkim ciele. Dzięki temu masło kakaowe przeciwdziała starzeniu się skóry, a zmarszczki, rozstępy, bruzdy i blizny stają się mniej widoczne. Fantastycznie sprawdzi się do pielęgnacji ciążowego brzuszka.

Bogactwo antyoksydantów

Surowe ziarna kakaowca (przed paleniem czy prażeniem) to prawdziwe antyoksydacyjne bomby. Jak wypadają w porównaniu z innymi surowcami? Zawartość przeciwutleniaczy jest w nich:

  • 30 razy większa niż w zielonej herbacie,
  • 20 razy większa niż w czerwonym winie,
  • 15 razy większa niż w czarnych jagodach.

(źródło)

To imponujące wyniki! I chociaż w wyniku dalszej obróbki termicznej ziarna kakaowca tracą część swoich wartości, w maśle kakaowym nadal jest ich bardzo dużo.

Masło kakaowe: Czekoladowy otulacz na zimne wieczory

 

A może twoja skóra ma skłonność do wysuszania się albo podrażnień? Możesz go z powodzeniem używać na spierzchnięte wargi czy zrogowaciałe pięty, łokcie i kolana. Masło kakaowe przynosi też ulgę skórze z egzemą, wysypkami, a nawet atopowym zapaleniem. A ponieważ jest również naturalnym bronzerem, pozwoli ci dłużej cieszyć się letnią opalenizną.

Domowe kosmetyki z masłem kakaowym w roli głównej

Masło kakaowe możesz stosować samodzielnie albo dodać do ulubionego kremu czy maski do włosów. Ale może też ono posłużyć ci jako baza do stworzenia własnego kosmetyku. Poniżej znajdziesz dwie propozycje. Pierwsza z nich to balsam idealny na pożegnanie lata, a druga – czekoladowe smarowidło do ust, chroniące przed zimnem i niepogodą.

Balsam pogłębiający opaleniznę (w kostkach)

Składniki, których potrzebujesz, to:

  • masło kakaowe – 80 g
  • macerat z marchewki – 20 g (do kupienia w naszym sklepie – kliknij tutaj)
  • witamina D i E – kilka kropel (możesz skorzystać z wersji w kapsułkach)

Rozpuść masło kakaowe w kąpieli wodnej. Dodaj macerat z marchewki i wymieszaj składniki. Następnie przelej płyn do foremki silikonowej, ostudź i dodaj witaminy. Wstaw balsam do lodówki – po godzinie powinien być gotowy.

Balsam do ust Słodka Czekoladka

Składniki:

  • masło kakaowe – 5 łyżeczek
  • nierafinowane masło shea – 2 łyżeczki (do kupienia w naszym sklepie – kliknij tutaj)
  • olej ze słodkich migdałów – 10 łyżeczek (do kupienia w naszym sklepie – kliknij tutaj)
  • naturalne kakao – 5 łyżeczek

Rozpuść w kąpieli wodnej masło shea i masło kakaowe, a następnie dodaj olej migdałowy i wymieszaj.  Pozostaw do ostygnięcia. Dodaj kakao i ponownie wymieszaj. Balsam po kilku godzinach powinien zmienić swoją konsystencję.

Zabawa w domową pracownię kosmetyczną to fajne hobby! Jak się do tego zabrać? Przeczytaj dwa artykuły (kliknij w obrazek albo tytuł wpisu):

Kosmetyki z masłem kakaowym

Jeśli nie masz ochoty bawić się z rondlami i mieszaniem, możesz kupić gotowe kosmetyki z masłem kakaowym. 🙂 W naszej ofercie znajdziesz produkty do ciała, włosów i twarzy.

 

Masło kakaowe w pigułce

Dlaczego warto sięgać po samo masło kakaowe lub kosmetyki, które go zawierają? W telegraficznym skrócie – tłuszcz ten:

  • nawilża,
  • natłuszcza,
  • działa przeciwzapalnie,
  • przeciwdziała starzeniu się skóry,
  • nadaje elastyczności i sprężystości,
  • odżywia i regeneruje,
  • chroni przed czynnikami zewnętrznymi,
  • nie powoduje alergii,
  • i pięknie pachnie!

Jak widzisz, masło kakaowe w formie kosmetyku ma praktycznie same zalety. 🙂 A nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej – nie tuczy! 😉

Masło kakaowe: Czekoladowy otulacz na zimne wieczory
Jesienna gorąca czekolada z piankami – jeśli zapach masła kakaowego już ci nie wystarcza 🙂

Podobał ci się ten wpis? Udostępnij go znajomym 🙂

 

Dodaj komentarz