Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę

Odwodniona i sucha skóra – czym się różnią?

Zima jest ciężką porą roku dla naszej skóry, szczególnie na dłoniach i twarzy. Często się zdarza, że zaczyna ona swędzieć i piec, a także łatwo ulega podrażnieniom. Takie objawy zazwyczaj kojarzą się z nadmiernym wysuszeniem naskórka. Jednak może się okazać, że problemem nie jest sucha, ale odwodniona skóra. Czy to duża różnica? I czy w ogóle ma ona znaczenie? Okazuje się, że tak!

Skóra odwodniona a skóra sucha – jakie są różnice?

W przypadku skóry odwodnionej i suchej objawy są podobne. W obydwu wypadkach zauważysz:

  • swędzenie,
  • pieczenie,
  • uczucie ściągnięcia,
  • brak elastyczności,
  • szorstkość,
  • skłonność do podrażnień i zaczerwienień.

Jak widzisz, rozpoznanie, czy masz problem z wysuszeniem, czy z odwodnieniem skóry, może nastręczyć trochę trudności. Dlaczego? Ponieważ obydwie dolegliwości mają takie same podłoże: zaburzenia funkcji warstwy hydrolipidowej. Różnica między skórą suchą a odwodnioną jest jednak znacząca, a od właściwej diagnozy zależy jej powrót do dobrej formy.

Określenie „sucha” opisuje rodzaj skóry (podobnie jak „tłusta”, „mieszana” czy „normalna”), natomiast słowo „odwodniona” oznacza jej aktualną kondycję i stan. Co ciekawe, nawet skóra bardzo sucha nie musi być odwodniona, zaś z objawami odwonienia skóry mogą się zmagać również posiadaczki skóry tłustej czy mieszanej. Dlaczego?

W naskórku skóry odwodnionej brakuje wody, a to z kolei powoduje dyskomfort. Ten stan jest jednak całkowicie odwracalny – przywrócenie odpowiedniego poziomu nawilżenia sprawi, że problem zniknie. Natomiast skórze suchej brakuje zarówno wody, jak i lipidów – i to jest wyznacznikiem posiadania właśnie takiego typu skóry, wymagającego określonej pielęgnacji.

Odwodniona i sucha skóra – czym się różnią?

Skóra odwodniona – jakie są objawy?

Stan odwodnienia skóry objawia się następująco:

  • naskórek się łuszczy,
  • skóra jest cienka i nieprzyjemnie ściągnięta,
  • swędzi i piecze (albo jedno z tych dwóch),
  • ma dużą skłonność do ulegania podrażnieniom i/lub łatwo się zaczerwienia,
  • pory skóry są powiększone,
  • występują na niej wyraźnie szorstkie miejsca,
  • brakuje jej elastyczności (marszczy się po naciągnięciu).

Łuszczenie się naskórka i uczucie ściągnięcia najczęściej zauważysz po kąpieli, prysznicu lub myciu twarzy.

Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę

Odwodnienie skóry – co robić?

Gdy zaobserwujesz symptomy odwodnienia skóry, musisz jak najszybciej wprowadzić właściwą pielęgnację. Ta zaś zależy od tego, jaki masz rodzaj skóry. (I w tym momencie wszystko stało się jasne, prawda?) 🙂

Odwodnienie skóry normalnej, tłustej lub mieszanej

Niedobór wody w Twoim naskórku należy jak najszybciej uzupełnić. Dlatego musisz zadbać o dogłębne nawilżenie. Być może stosujesz kosmetyki niedostosowane do potrzeb Twojej skóry (np. zbyt agresywne produkty myjące) albo po prostu za mało pijesz? Nawet drobne zmiany w stylu życia czy pielęgnacji mogą szybko poprawić kondycję Twojej skóry.

Odwodnienie skóry suchej

Jeśli masz skórę suchą, winę za jej odwonienie prawdopodobnie ponoszą uszkodzenia struktury naturalnej bariery ochronnej. Można powiedzieć, że w płaszczu hydrolipidowym tworzą się dziury, przez które z jednej strony woda nadmiernie odparowuje, a z drugiej – źle się wchłania. Dlatego pierwszym krokiem w tym wypadku nie jest nawilżanie, ale regeneracja warstwy hydrolipidowej. Gdy już zadbasz o odpowiednie natłuszczenie skóry, sięgnij po kosmetyki uzupełniające poziom wilgoci – czyli po „zwykłe” kremy czy balsamy nawilżające.

Zadbaj też o to, aby wypijać co najmniej 1,5 l płynów na dobę. Może to być oczywiście woda mineralna, ale pamiętaj, że soki, herbata czy zupy również dostarczają Twojemu organizmowi wody. Wprowadź też do diety produkty bogate w nienasycone kwasy tłuszczowe, roślinne sterole i witaminy (głównie E, A oraz C). Wspomagają one odbudowę naskórka, a tym samym przyspieszają procesy naprawcze skóry.

Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę

Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli jak nie dopuścić do ponownego odwodnienia skóry

Żeby Twoja skóra nie odwodniła się ponownie, przede wszystkim zadbaj o pielęgnację dostosowaną do jej typu. Ważne jest również to, aby chronić naskórek przed nadmierną utratą wody i lipidów. Warto poznać powód, przez który Twoja skóra uległa odwonieniu. Przyczyną uszkodzeń naturalnej warstwy ochronnej zazwyczaj są:

  • warunki atmosferyczne (promieniowanie UV, mróz, wiatr itp.),
  • zbyt agresywne produkty do mycia ciała czy twarzy,
  • trudne warunki pracy (w przegrzanych lub mocno klimatyzowanych pomieszczeniach, np. przy piecu, w mroźni, itp.),
  • zaburzenia hormonalne i choroby skóry (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry itp.).

Poza tym, stosuj na co dzień kosmetyki o odpowiednim pH, a z produktów myjących wybieraj te, które od razu natłuszczają skórę.

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do innych wpisów na naszym blogu:

 

Dodaj komentarz