Naturalna pielęgnacja: 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę używanych przez Hinduski

Naturalna pielęgnacja: 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę używanych przez Hinduski

Kobiety od zawsze starały się pielęgnować swoją urodę – niezależnie od zamieszkiwanej części świata. Wykorzystywały to, co naturalnie było w ich zasięgu – zioła, różne rodzaje olejów, owoce czy inne typowo „kuchenne” składniki. Ale co kraj, to obyczaj – inaczej wyglądała pielęgnacja cery i włosów u naszych prababek-Słowianek, inaczej u Japonek, a jeszcze inaczej u mieszkanek Afryki, Indii czy Ameryki.

Najlepsze urodowe sekrety były przekazywane z matki na córkę – dzięki temu wiele z nich przetrwało do dziś. A jakie dobre rady na temat pielęgnacji skóry i włosów mają w zanadrzu Hinduski? Jest ich wiele, ale wszystkie łączą dwie cechy – „jadalność” kosmetyków i ich łagodne działanie. Poznaj zastosowanie 6 roślinnych składników, używanych przez kobiety w Indiach.

Mąka z ciecierzycy (Besan) na piękną cerę

Naturalna pielęgnacja: 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę używanych przez Hinduski

Ciecierzyca jest bardzo smaczna i pożywna. Pewnie przede wszystkim kojarzy ci się z kremowo-pomarańczowymi kulkami wielkości orzecha laskowego, które można kupić w formie suchej albo w zalewie? Hindusi robią z niej również mąkę, i to ona jest świetnym składnikiem pielęgnacyjnym.

Besan pomoże w przypadku łojotoku, egzemy czy przebarwień. Mąka z ciecierzycy zawiera cynk, który pomaga zwalczać infekcje powodujące trądzik.

Pielęgnacja skóry oparta na mące z ciecierzycy nie stwarza zbyt wielu problemów. Besan jest raczej łatwo dostępnym składnikiem – bez problemu kupisz go w sklepach ze zdrową żywnością albo w dobrym supermarkecie, możesz się nawet pokusić o samodzielne zmielenie nasion!

Maseczka gojąco-odświeżająca.

  • Mąka z ciecierzycy – 2 łyżki stołowe
  • Sok z ogórka (oczywiście świeżego 🙂 )- do uzyskania konsystencji pasty.

Wymieszaj te dwa składniki i nałóż na twarz na 20 minut. Potem zmyj letnią wodą.

Maseczka rozjaśniająca przebarwienia

  • Mąka z ciecierzycy – 2 łyżki
  • Płatki migdałów, drobno zmielone – 2 łyżki
  • Sok z cytryny – do uzyskania konsystencji gęstej papki

Składniki maseczki wymieszaj, a następnie nakładaj na twarz, przy okazji delikatnie ją masując. Spłucz letnią wodą po 30 minutach.

Herbaciana pielęgnacja cery i włosów

Naturalna pielęgnacja: 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę używanych przez Hinduski

Jakie jest najbardziej znane niespożywcze zastosowanie herbaty? Prawdopodobnie kojarzy ci się ona z okładami na cienie pod oczami czy też na opuchliznę spowodowaną płaczem albo alergią. Jednak herbata ma również inne dobroczynne właściwości.

Na przykład garbniki i związki fenolowe zawarte w herbacie mają działanie przeciwzapalne, przez co działają wspomagająco w leczeniu trądziku. Regularne stosowanie herbaty pomaga nawet w przypadku uporczywych zmian trądzikowych o charakterze ropnym.

Zielona herbata jako tonik

Naparu z zielonej herbaty możesz użyć zamiast toniku i płukać nim twarz codziennie rano i wieczorem. Herbata odświeży i oczyści cerę, złagodzi zaczerwienienia, podrażnienia oraz reakcje alergiczne. A jeśli nie używasz kosmetyków wodoodpornych, przy użyciu wacika nasączonego naparem z białej albo zielonej herbaty, bez większego problemu zmyjesz makijaż.

Napar z herbaty do płukania włosów

Pomyślałaś o tym, żeby użyć herbaty do ostatniego płukania włosów po ich umyciu? Jeśli chcesz wzmocnić kosmyki, zapobiegać ich nadmiernemu wypadaniu i nadać im miękkości, użyj zielonej albo białej herbaty. Ich stosowanie pomoże ci również w przypadku problemów z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów i łupieżem.

Z kolei napar z czarnej herbaty nie tylko wzmocni włosy, ale również je nieco przyciemni i zamaskuje siwe kosmyki. Dla uzyskania trwałego efektu kolorystycznego stosuj taką płukankę trzy razy w tygodniu.

Neem, czyli miodla indyjska

Naturalna pielęgnacja: 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę używanych przez Hinduski

Miodla indyjska to kolejna roślina przydatna w walce z trądzikiem, ale również w pielęgnacji skóry alergicznej czy skłonnej do podrażnień. Liście miodli zawierają bowiem substancje o silnym działaniu antybakteryjnym, przeciwgrzybicznym i łagodzącym.

Napar z Neem do mycia twarzy

Możesz używać naparu z liści Neem, podobnie jak naparu z herbaty, do przemywania skóry trądzikowej.

Maseczka do pielęgnacji wrażliwej cery

Na alergiczną, przesuszoną i wrażliwą skórę używaj maski ze zmielonych, suszonych liści i oleju (słonecznikowego albo ze słodkich migdałów). Papkę nałóż na twarz na 15 minut, a następnie zmyj ciepłą wodą.

Maska przeciwłupieżowa

Pastę z suszonych liści miodli możesz śmiało zastosować, jeśli masz problem z łupieżem. Nałóż ją na skórę głowy i włosy około godzinę przed myciem. Lepsze efekty osiągniesz, jeśli ubierzesz się w foliowy czepek oraz turban z ręcznika – wzmocnisz w ten sposób działanie składników aktywnych zawartych w Neem. Potem normalnie umyj głowę. Efekt powinnaś zauważyć już po pierwszym zabiegu – łupież będzie zredukowany, a skóra głowy przestanie swędzieć.

Kurkuma nie tylko do curry, czyli pielęgnacja w kolorze słońca

Naturalna pielęgnacja: 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę używanych przez Hinduski

Kurkuma to niesamowita przyprawa, którą warto dodać nie tylko do indyjskiego curry. Ma ona udowodnione działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i antynowotworowe, dlatego warto ją jeść jak najczęściej. Ta przyprawa świetnie sprawdzi się również w pielęgnacji cery, szczególnie, gdy walczysz z nasilonym trądzikiem.

Zrobienie maseczki z kurkumy to chyba najprostszy zabieg pielęgnacyjny, jaki możesz sobie wyobrazić. Wystarczy połączyć żółty proszek z letnią wodą lub olejem roślinnym i nałożyć cienką warstwę papki na twarz. Zmyj ją po 10-15 minutach.

Zabieg najlepiej wykonać wieczorem, bo kurkuma może farbować skórę. Po jego zastosowaniu skóra będzie zdezynfekowana, jej koloryt się wyrówna, a niedoskonałości będą goić się szybciej. Jeśli rano zauważysz na twarzy żółte ślady, po prostu domyj ją, zanim wyjdziesz z domu 🙂 .

O innej maseczce na wypryski i trądzik (z wykorzystaniem kurkumy i czerwonej glinki) pisałam wcześniej, w tym wpisie.

‘Z prochu powstałaś’ – czyli dlaczego glinki są dla nas dobre

Pasta z kurkumy i olejku – pielęgnacja problematycznych miejsc na skórze

Z kurkumy i wybranego oleju (kokosowego, rycynowego albo arganowego) możesz zrobić pastę na rozstępy czy pękającą, suchą skórę (na przykład na piętach). Mieszankę nakładaj na problematyczne miejsca i pozostaw na 20-30 minut, a potem spłukaj ciepłą wodą. Żeby osiągnąć najlepsze rezultaty, stosuj taki zabieg codziennie przez co najmniej miesiąc.

Olejek rycynowy – kochany przez Hinduski i Słowianki

Naturalna pielęgnacja: 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę używanych przez Hinduski

Ten składnik był znany nie tylko na subkontynencie indyjskim, ale również w naszym kraju – nasze babcie i prababcie stosowały go w codziennej pielęgnacji swojej urody. To dodatkowy argument, że olejek rycynowy naprawdę warto mieć w swojej kosmetyczce.

Pielęgnacja włosów z użyciem olejku rycynowego

Masz słabe, łamliwe włosy z rozdwojonymi końcówkami albo problem z łupieżem? Wcieraj niewielką ilość olejku w skórę głowy przed każdym myciem. Rób to co najmniej 30 minut wcześniej, a najlepiej wieczorem, żeby olejek mógł działać przez całą noc. Olejek rycynowy wzmocni twoje włosy, nada im blasku i miękkości, a także złagodzi stany zapalne i łupież.

Po 3-4 tygodniach regularnego stosowania olejku rycynowego zauważysz, że na twojej głowie pojawi się mnóstwo nowych, świeżutko wyrośniętych kosmyków. A już po kilku miesiącach będziesz się cieszyć pięknymi, gęstymi włosami!

Rzęsy i brwi to także włosy, prawda? Więc to logiczne, że olejek rycynowy możesz stosować również do ich pielęgnacji. Nakładaj na nie niewielką ilość olejku 2-3 razy w tygodniu, a twoje rzęsy i brwi będą wzmocnione, naturalnie przyciemnione i pełne blasku.

Amla, czyli agrest indyjski – na bujną fryzurę

Naturalna pielęgnacja: 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę używanych przez Hinduski

Amla to – w przeciwieństwie do olejku rycynowego – już typowo indyjski surowiec. Jednym ze składników naturalnych ziołowych mieszanek do pielęgnacji włosów często jest sproszkowany agrest indyjski. Stosowanie go to kolejny świetny sposób na nadmierne wypadanie włosów i leczenie stanów zapalnych skóry głowy.

Wzmacniająca maska na włosy

Zmieszaj amlę z sokiem z cytryny (w równych proporcjach), a następnie nałóż na całe włosy i skórę głowy. Poczekaj, aż pasta zaschnie i spłucz porządnie głowę ciepłą wodą. Jeśli będziesz stosować ten zabieg 3 razy w tygodniu, niedługo zauważysz efekty – twoje włosy będą lekkie, miękkie i puszyste. Zauważysz też, że jest ich zdecydowanie więcej i że szybciej rosną.

Pielęgnacja cery tłustej i mieszanej – maseczka

Wymieszaj amlę z wodą w takich proporcjach, aby uzyskać konsystencję pasty. Nakładaj ją na twarz 1-2 razy w tygodniu – twoja cera będzie odświeżona, a przebarwienia wyraźnie się zmniejszą. Zauważysz również, że wydzielanie sebum przez twoją skórę ureguluje się, a zaskórniki znikną.

Naturalne, czyli lepsze?

Naturalna pielęgnacja: 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę używanych przez Hinduski

Coraz częściej przekonujemy się, że naszej skórze, włosom i ciału najlepiej służą produkty naturalne i jak najmniej przetworzone. To, co wyrasta prosto z ziemi, nie zawiera przecież konserwantów, sztucznych mieszanek zapachowych, barwników i parabenów czy rakotwórczych składników. (Mówię tutaj oczywiście tylko o tym, co można bezpiecznie zjeść 🙂 ).

Celem tego artykułu nie jest krytykowanie drogeryjnych czy aptecznych specyfików. Wszystkie mamy chyba świadomość, że takie kosmetyki są wynikiem wieloletnich badań i ciężkiej pracy specjalistów. Zdarza się jednak, że konwencjonalne kosmetyki nie przynoszą ulgi ani pożądanych efektów. A czasem mamy ochotę spróbować czegoś innego, po prostu dla odmiany – prawda?

Każda skóra jest inna. Warto znaleźć swoje ulubione i skuteczne sposoby na dbanie o urodę – tak, żeby pielęgnacja naprawdę sprawiała przyjemność, dawała ukojenie i relaks.

A potem możesz przekazać te sposoby córce albo przyjaciółce, tak jak od zawsze robiły kobiety dookoła świata! 🙂

Dodaj komentarz