Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!

Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!

STAŁO SIĘ. Chłopięce serce zaczęło bić mocniej. Wpadł po uszy. To musi być miłość. Jak teraz zakomunikować dziewczynie romantyczne zamiary? Jego pierwsza myśl to… róża. Koniecznie czerwona.

Brzmi znajomo? 🙂

Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!

A czy wiesz, że róża nie musi być tylko symbolem miłości? Zasługuje na to, żeby stać się obiektem miłości – z co najmniej 7 powodów. Chcesz je poznać?

7 powodów, dla których pokochasz różę

Powód #1: Nawilża

Olejki zawarte w róży pomagają „zamykać” wodę w skórze, pozostawiając uczucie wygładzenia. A cukry dodatkowo działają kojąco na skórę.

Powód #2: Ma działanie przeciwzapalnie

Olejek różany pomaga przy opuchniętej i zaczerwienionej skórze, również tej pod oczami. Dzięki temu łagodzi wypryski, egzemę i alergie. Substancje czynne zawarte w róży obkurczają, wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne.

Powód #3: Zabija bakterie

Bakterie, również patogenne, giną w ciągu 5 minut przy styczności z olejkiem albo wodą różaną. Dzięki temu preparaty z różą są z powodzeniem stosowane w leczeniu trądziku (również dlatego, że regulują wydzielanie sebum).

Powód #4 Uspokaja i poprawia nastrój

Jeśli zmagasz się z depresyjnymi nastrojami albo problemami ze snem, użyj kominka do aromaterapii i olejku różanego. Zapach podziała na ciebie uspokajająco, kojąco i pomoże ci zasnąć. Zapach róży to czysty relaks!

Powód #5 Działa przeciwbólowo i gojąco

Okłady z użyciem olejku różanego łagodzą odczuwanie bólu. Poza tym olejek różany pomaga w przypadku trudno gojących się ran, blizn i zmian skórnych (co jest ważne na przykład wtedy, gdy walczysz z trądzikiem różowatym – zobacz też powód #3).

Powód #6 Tonizuje

Róża przywraca skórze jej właściwe, naturalne pH. Ocet różany połączony z wodą różaną działa ściągająco – zamyka pory i przywraca skórze elastyczność. A przy tym (w odróżnieniu od środków na bazie alkoholu) nie przesusza cery, ale ją wygładza (i nawilża – patrz powód #1). Przepis na ocet różany znajdziesz w dalszej części wpisu 🙂

Powód #7 Działa przeciwutleniająco

Róża zawiera bardzo dużo witaminy C. Dzięki temu jest świetnym przeciwutleniaczem, niezastąpionym w walce z wolnymi rodnikami – odpowiedzialnymi między innymi za powstawanie zmarszczek. Substancje zawarte w róży chronią DNA, co wykazały liczne badania in vitro. W tej dziedzinie róża jest naprawdę bezkonkurencyjna 🙂

Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!

Skoro już znasz przynajmniej 7 powodów, dla których warto zakochać się w róży, poznaj kilka ciekawych różanych propozycji. Będą to zarówno gotowe kosmetyki, jak i przepisy na własnoręczne wyroby.

Kosmetyki naturalne z różą

Masło z pasieki

Masło z pasieki z dziką różą (kup tutaj) to propozycja dla osób ze zniszczoną i suchą skórą. To prawdziwie królewski kosmetyk – ma nie tylko bogatą konsystencję, ale również skład. Najlepiej stosować go na noc, po odprężającej kąpieli. A jeśli masz ochotę, możesz na jego bazie przygotować sobie lżejszy, różany krem do twarzy. Przepis znajdziesz w sekcji poniżej 🙂

Masło z pasieki DZIKA RÓŻA z masłem shea, miodem i woskiem pszczelim 120ml
Masło z pasieki DZIKA RÓŻA z masłem shea, miodem i woskiem pszczelim 120ml

Olejek różany (macerat)

Olejek różany (kup tutaj) wykonany przez macerowanie płatków róży damasceńskiej w oleju ze słodkich migdałów – idealny dla dojrzałej i wrażliwej skóry. Nawilża, wygładza i ujędrnia skórę. Przy regularnym stosowaniu spłyca zmarszczki, a cera zyskuje niezwykły blask. Bułgarska róża damasceńska to surowiec najwyższej jakości. Jej płatki są zbierane tylko raz w roku, na przełomie maja i czerwca w świetle poranka. Kwiaty mają wtedy najbardziej świeży aromat. Od razu są przewożone do dalszej obróbki – podczas destylacji parą wodną powstaje olejek różany oraz hydrolat, czyli woda różana.

Do wytworzenia jednej kropli olejku różanego wykorzystuje się 50-60 kwiatów!

Olejku możesz używać samodzielnie albo wykorzystać do produkcji własnych kosmetyków. Propozycje znajdziesz oczywiście w sekcji poniżej. Jeśli masz ochotę (i cierpliwość), możesz samodzielnie zrobić macerat – nie musisz używać płatków bułgarskiej róży, ale zadbaj o to, by były one dobrej jakości. W przypadku, gdy planujesz zbierać i suszyć je własnoręcznie, raczej unikaj krzaczków rosnących przy ruchliwych ulicach 🙂

Olejek z Płatków RÓŻY DAMASCEŃSKIEJ pachnące serum dla skóry dojrzałej 30ml
Olejek z Płatków RÓŻY DAMASCEŃSKIEJ pachnące serum dla skóry dojrzałej 30ml

Hydrolat (woda kwiatowa)

Hydrolat (czyli woda kwiatowa) z róży (kup tutaj) to kolejny preparat zarówno do samodzielnego stosowania, jak i składnik wielu domowych kosmetyków. Możesz nim po prostu spryskiwać twarz przed nakładaniem kremu – świetnie tonizuje skórę i przygotowuje ją do przyjęcia wszystkich składników aktywnych kremu. Użyjesz go również w maseczkach na bazie glinek kosmetycznych (kojącej czy dotleniającej) i toniku wzbogaconym kaolinem (przepisy tutaj), a także do stworzenia swojego własnego kremu (przepis poniżej).

Hydrolat woda z Kwiatów RÓŻY Damasceńskiej 100ml
Hydrolat z róży damasceńskiej 100ml

Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!

Kosmetyki DIY z użyciem róży

Maseczka kojąca i zmniejszająca zaczerwienienia – z płatków róży

Na początek coś naprawdę prostego. Namocz przez 2-3 godziny 8 łyżeczek płatków róży w 3-4 łyżkach wody. Następnie zetrzyj je z wodą i 2-3 łyżkami miodu. Papkę nałóż na twarz i pozostaw przez 30 minut. Spłukaj chłodną wodą. (źródło)

Ocet różany

To wszechstronny, jadalny (!) kosmetyk. Samo zrobienie go jest bardzo proste, ale na efekt będziesz musiała poczekać około 6 tygodni. Do czego możesz używać octu różanego? Na ukąszenia owadów i swędzące miejsca, do płukania włosów i jako dodatek do kąpieli, a także… do sałatek – jako składnik sosu vinegrette 🙂 (źródło)

Do przygotowania octu różanego możesz użyć dowolnego octu, ale jabłkowy jest uznawany za najlepszy – bo najmniej przetworzony.

  1. Zbierz świeże płatki róż – tyle, żeby wypełniły prawie cały słoik. Daj im chwilę, żeby wszelkie robaki, które się w nich mogły schować, zdążyły uciec 🙂 Jeśli nie masz świeżych płatków, możesz użyć suszonych – wtedy wystarczy ci połowa słoika.
  2. Podgrzej ocet prawie do wrzenia i wlej do słoika – tak, żeby płyn zakrył je w całości. Podgrzanie przyspieszy proces zaparzania i sprawi, że ocet szybciej się zabarwi.
  3. Zakręć słoik. Użyj plastikowej nakrętki, a jeśli musisz użyć metalowej odizoluj ją od octu folią albo kawałkiem plastiku. Odstaw w ciemne, chłodne miejsce na kilka tygodni (około sześciu) albo do uzyskania pożądanego koloru.
  4. Po tym czasie odcedź płatki i przelej ocet do szklanych buteleczek. Przechowuj z dala od światła słonecznego.

Macerat – olejek różany

Skoro już masz płatki róż i czekasz, aż powstanie ocet różany, możesz przygotować tradycyjną metodą swój własny macerat. Jak to zrobić? (źródło)

  1. Wypełnij słoik suszonymi płatkami róż mniej więcej do połowy.
  2. Zalej (aż po samą nakrętkę) olejem i zakręć.
  3. Odstaw w ciemne, chłodne miejsce na 4-6 tygodni. Przez ten czas co jakiś czas wstrząsaj słoikiem.
  4. Po tym czasie odcedź olej – masz swój własny macerat, który możesz wykorzystać do zrobienia różanego balsamu do ust.

Różano-miętowy balsam do ust

Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!

Składniki (na podstawie tego przepisu):

  • 1 łyżka masła shea (kup tutaj)
  • 2,5 łyżki olejku różanego (własnej roboty lub tego, który możesz kupić tutaj)
  • 0,5 łyżki olejku rycynowego (kup tutaj)
  • 1 łyżka wosku pszczelego
  • 15 kropli miętowego olejku eterycznego (kup tutaj)

Umieść olejki, masło i wosk w żaroodpornym naczyniu i umieść je w kąpieli wodnej. Podgrzewaj, aż masło shea i wosk się stopią i połączą z olejkiem różanym. Dodaj olejek miętowy, delikatnie wymieszaj i przelej do małych pojemniczków. Gotowe 🙂

Krem przeciwzmarszczkowy (około 225 ml)

Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!

  • ⅓ szklanki masła shea* (kup tutaj)
  • ⅛ szklanki wosku pszczelego*
  • ¼ szklanki oleju jojoba albo różanego (własnej roboty lub tego, który możesz kupić tutaj)
  • ⅓ szklanki wody różanej (hydrolatu) (kup tutaj)
  • ½ szklanki żelu aloesowego
  • 15 kropli olejku eterycznego z róży (kup tutaj)
  • 15 kropli olejku eterycznego z geranium (kup tutaj)

* Jeśli chcesz, zamiast tych dwóch składników użyj naszego naturalnego masła z pasieki z dziką różą!

Jak przygotować super bogaty, luksusowy krem na zmarszczki z różą w woli głównej?

  1. Rozpuść wosk i masło shea w kąpieli wodnej.
  2. W tym samym czasie wlej olej jojoba lub różany, hydrolat oraz żel aloesowy w szklanej miarce, i lekko podgrzej w kąpieli wodnej (ułatwi to połączenie olejów z masłem shea i woskiem).
  3. Przy pomocy blendera/miksera ręcznego wymieszaj podgrzane w punkcie 2. oleje, aż mieszanka nabierze lekko mlecznego koloru.
  4. Podczas przelewania olejów do do stopionego masła shea dalej mieszaj całość mikserem.
  5. Kontynuuj przez kilka minut, aż krem zacznie emulgować i stanie się gęsty i puszysty.
  6. Dodaj olejki eteryczne i mieszaj do połączenia składników.
  7. Za pomocą szpatułki, przenieś krem do woreczka, utnij końcówkę (możesz użyć też rękawa cukierniczego) i wyciśnij krem do wysterylizowanych słoiczków. Przechowuj w lodówce do roku.

Róża – królewski kwiat

Jak widzisz, jest mnóstwo powodów, żeby zakochać się w róży. To kwiat dobry dla ciała i duszy! Przyniesie ulgę nie tylko twojej skórze, ale również nerwom. Naprawdę warto używać kosmetyków z różą w składzie – tych, które możesz kupić i tych, które zrobisz sama.

I pamiętaj, że własnoręcznie przygotowane kosmetyki to prawdziwy skarb. Możesz nimi z powodzeniem obdarowywać bliskie ci osoby!

Podobał ci się wpis? Udostępnij go znajomym! 🙂

Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!

Dodaj komentarz