Czym zastąpić gotowe środki do dezynfekcji? -Dezynfekcja w stylu DIY

Czym zastąpić gotowe środki do dezynfekcji? -Dezynfekcja w stylu DIY

Lubisz porady w stylu „zrób to sam”? Jeśli tak, to prawdopodobnie szczególnie doceniasz ich wartość, gdy pewne produkty znikają ze sklepowych półek w mgnieniu oka! Od niedawna problem ten dotyczy na przykład gotowych specyfików, takich jak środki do dezynfekcji różnych powierzchni czy skóry (nie da się tego nie zauważyć, niestety).

Dlatego dzisiaj mam dla ciebie małe co nieco na temat samodzielnej produkcji różnych płynów do dezynfekcji!

Co jest tak naprawdę twoim must-have? Mydło! Pamiętaj, że najlepszą metodą na zabicie zarazków znajdujących się na rękach jest mycie dłoni wodą z mydłem. Nie rezygnuj z tego, nawet jeśli masz do dyspozycji środki do dezynfekcji rąk.

Czym zastąpić gotowe środki do dezynfekcji? -Dezynfekcja w stylu DIY
Po pierwsze, umyj ręce.
Czym zastąpić gotowe środki do dezynfekcji? -Dezynfekcja w stylu DIY
Dopiero potem je zdezynfekuj.

Środek do dezynfekcji #1: Przepis rekomendowany przez WHO

Pierwszy przepis na płyn do dezynfekcji, który zrobisz sam, jest oparty na wodzie utlenionej i spirytusie. Najważniejsze w jego wypadku są proporcje i odpowiednie stężenie alkoholu.

Na około 1000 ml środka odkażającego będziesz potrzebować:

Wszystkie składniki wlej do czystego, dokładnie umytego pojemnika z atomizerem. Jeśli olejek z drzewa herbacianego nie powoduje u ciebie reakcji alergicznych, możesz dodatkowo użyć kilku kropel (6-9). Olejek ten ma właściwości antyseptyczne i nada płynowi świeżego zapachu.

Płyn do dezynfekcji zgodny z zaleceniami WHO oraz Ministerstwa Zdrowia produkują na własny, wewnętrzny użytek naukowcy z Instytutu Chemii Uniwersytetu Śląskiego. Zobacz w filmie, jak to robią oraz co jeszcze radzą na ten temat.

Instrukcję (w języku angielskim) można znaleźć na stronie WHO. Żeby przejść do dokumentu PDF zawierającego przepis, kliknij w ten link.

 

Kiedy płyn do dezynfekcji będzie gotowy do użycia?

Po minimum 72 godzinach. Po upływie tego czasu nadtlenek wodoru, czyli woda utleniona, powinna rozprawić się ze wszystkimi zarazkami, które mogły znajdować się w butelce albo wodzie (jeśli nie użyłeś wody destylowanej).

Zachowaj ostrożność podczas przygotowywania i użytkowania tego płynu

Ten środek do dezynfekcji przygotuj w pomieszczeniu z dobrą wentylacją, z dala od źródeł ognia. Zarówno etanol, jak i izopropanol są substancjami łatwopalnymi.

Płyn nadaje się tylko do użytku zewnętrznego – w związku z tym dbaj o to, żeby nie dostał się on do oczu. Środek przechowuj tak, jak inne chemikalia i uważaj, żeby dzieci nie miały do niego dostępu.

Czym zastąpić gotowe środki do dezynfekcji? -Dezynfekcja w stylu DIY
Środki do dezynfekcji skóry czy powierzchni, których dotykasz, które zrobisz w domu, są równie skuteczne, co gotowe specyfiki.

Środek do dezynfekcji #2: Spirytus salicylowy i olejki eteryczne

Profesor biologii Miryam Wahram, która pracuje na Uniwersytecie Petersona w USA, podaje inny przepis na płyn do dezynfekcji. Warto o nim pamiętać, szczególnie, że zapasy spirytusu rektyfikowanego podobno szybko się kończą.

Potrzebujesz:

  • alkoholu o stężeniu 60% (nie mniejszym, żeby nie ograniczać skuteczności preparatu) – może to być spirytus salicylowy – 150 ml
  • 8-10 kropel naturalnego olejku o właściwościach odkażających (najlepiej z drzewa herbacianego, ale może też być to olejek cytrynowy, pomarańczowy, tymiankowy, goździkowy, lawendowy, cynamonowy, pieprzowy, jałowcowy)
  • kilka kropel ekstraktu z aloesu

Podane składniki wystarczy zmieszać i przelać do pojemnika z dozownikiem.

Możesz połączyć olejek cytrynowy i cynamonowy, wtedy mieszanka będzie miała właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Czym zastąpić gotowe środki do dezynfekcji? -Dezynfekcja w stylu DIY
Dozowniki i butelki z atomizerami różnej wielkości przydadzą się do przechowywania zrobionych w domu środków do dezynfekcji.

Środek do dezynfekcji #3: Żel aloesowy z dodatkami

Żel aloesowy bez problemu kupisz w sklepie kosmetycznym. Na jego bazie zrobisz prosty środek do dezynfekcji dłoni, który potem możesz przechowywać w pojemniku po mydle w płynie albo (tak jak pozostałe) w buteleczce z atomizerem.

Lista składników:

  • żel z aloesu – 200 ml
  • spirytus lub amol – 2 łyżki
  • gliceryna – łyżeczka (opcjonalnie) (kliknij, żeby kupić w naszym sklepie)
  • olejek z drzewa herbacianego – 30 kropel
  • olejek lawendowy – 10 kropel

Wymieszaj wszystkie składniki, szczelnie zamknij pojemnik i mocno nim wstrząśnij (rób to również potem, najlepiej przed każdym użyciem).

Czym zastąpić gotowe środki do dezynfekcji? -Dezynfekcja w stylu DIY
Przygotowany w powyższy sposób płyn na bazie żelu aloesowego możesz przechowywać w dozowniku na mydło.

Środek do dezynfekcji #4: Prosty roztwór z octem i wodą utlenioną

Ten przepis jest naprawdę prosty. Bardzo możliwe, że wszystkie niezbędne składniki masz w kuchni albo domowej apteczce. Pokochasz go, jeśli nie przeszkadza ci zapach octu 🙂 .

Zmieszaj:

  • ocet – 500 ml
  • wodę – 400 ml
  • wodę utlenioną – 50 ml

Ten środek przyda się do odkażania przestrzeni wokół ciebie. Możesz nasączyć nim zwykłą szmatkę i przetrzeć blaty, klamki, kierownicę w samochodzie czy inne powierzchnie w domu i poza nim, których dotykasz.

Pani domu w stylu eko – ocet, soda i orzechy indyjskie zamiast środków chemicznych

O innych metodach sprzątania domu z wykorzystaniem sody i octu pisałam wcześniej. Jeśli chcesz przejść do artykułu, kliknij tutaj lub w obrazek poniżej.

Pani domu w stylu eko – ocet, soda i orzechy indyjskie zamiast środków chemicznych

Dlaczego warto znać domowe sposoby na dezynfekcję?

Wiadomo, że dzisiaj (czyli w czasie pandemii COVID-19) temat dezynfekcji oraz dbania o własne zdrowie interesuje wszystkich. Niemal każdy chce się dowiedzieć czegoś więcej, więc w internecie nie brakuje artykułów i poradników.

Jednak pamiętaj, że sprawa zabezpieczania siebie i swojej rodziny przed chorobami będzie aktualna również wtedy, gdy nie będziemy codziennie atakowani wiadomościami o koronawirusie. To nie jest temat, który za miesiąc, dwa czy pół roku będzie można odłożyć na półkę z sensacjami i zupełnie o nim zapomnieć. Mało tego, akurat za pół roku warto będzie przypomnieć sobie wszystkie te przepisy na środki do dezynfekcji. Dlaczego?

Wcale nie musisz czekać na jakieś wydarzenie na skalę światową! Od listopada do marca w Polsce widać ogromny wzrost zachorowań na grypę sezonową. I dzieje się tak co roku.

Czyli… Już za pół roku ty i członkowie twojej rodziny będziecie narażeni starcie z naszą „poczciwą” grypą. Nawet jeśli nie jest ona tak śmiertelna, jak COVID-19, to przecież chorowanie nigdy nie jest czymś przyjemnym, prawda?

Grypa przenosi się dokładnie tak, jak koronawirus – drogą kropelkową. Dlatego możesz zapobiegać zachorowaniu na grypę w taki sam sposób, jak na COVID-19 – często myjąc ręce, dezynfekując dłonie i powierzchnie, których dotykasz i zachowując bezpieczną odległość od osób kaszlących czy kichających.

Warto zapamiętać i wdrożyć na stałe całą profilaktykę, o której teraz jest tak głośno. Dobre nawyki, czyli częste mycie rąk i ich dezynfekowanie, powinny więc zostać z tobą na całe życie.

Czym zastąpić gotowe środki do dezynfekcji? -Dezynfekcja w stylu DIY
Nie musisz mieć laboratorium, żeby zrobić sobie środek do dezynfekcji skóry czy powierzchni 🙂

 

Na czym polega dezynfekcja? Dlaczego mydło, alkohol i woda utleniona są skuteczne? Żeby przejść do artykułu na ten temat, kliknij tutaj albo w obrazek poniżej.

Skuteczna dezynfekcja: Dlaczego mydło, alkohol i woda utleniona działają?

 

Częste mycie rąk i używanie środków do dezynfekcji może podrażniać skórę dłoni. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj wpis: Podrażniona skóra dłoni przez częste mycie rąk i dezynfekcję – co robić?

Podrażniona skóra dłoni przez częste mycie rąk i dezynfekcję – co robić?

Dodaj komentarz