Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę

Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę

Nie oszczędzasz na swojej skórze. Dbasz o codzienne, porządne oczyszczenie cery, nie chodzisz spać w makijażu i regularnie ją nawilżasz. Mimo to pojawia się zaczerwienienie, suchość albo zaskórniki? A może stan skóry i włosów widocznie poprawia się, gdy wyjeżdżasz (szczególnie na północ kraju)? W takim razie bardzo prawdopodobne, że przyczyna tych problemów kryje się w twoim… kranie. A raczej – leje się z niego. To twarda woda.

Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę
Prawdopodobnie przyczyna twoich problemów ze skórą czai się w rurach!

Twarda woda – co to znaczy?

Twarda woda zawiera bardzo dużo rozpuszczonych minerałów, takich jak wapń czy magnez, a także innych jonów, na przykład wodorowęglanów. (Tak, wody mineralne też zaliczają się do tej grupy!) W związku z tym można wyróżnić dwa rodzaje twardości wody.

Jedna z nich, tzw. twardość wody nietrwała (przemijająca), jest skutkiem obecności soli kwasu węglowego, głównie wodorowęglanu wapnia. Dlaczego jest to twardość nietrwała? Ponieważ kwaśne sole kwasu węglowego nie są odporne na podwyższoną temperaturę. W czasie podgrzewania osadzają się zgodnie z równaniem(*):

Ca2+ + 2HCO3 ⇌ CaCO3↓ + H2O + CO2↑

(*) Skoro to blog z branży chemicznej, trochę chemii musi być w tym artykule 🙂

Oznacza to, że jonów wodorowęglanowych dość łatwo się pozbędziesz. (Mówiąc bardzo kolokwialnie, prawdopodobnie masz ich mnóstwo na dnie czajnika). 🙂

Drugi rodzaj twardości to twardość trwała. Ta z kolei jest związana z jonami chloru, a także z siarczanami, azotanami i innymi solami. One zostają w wodzie nawet po jej zagotowaniu.

W Polsce stopień twardości wody często podaje się w stopniach niemieckich (°n, °d, °dH lub °dGh). Co oznacza jeden stopień tej skali? Jest to 10 mg CaO (lub 17,36 mg CaCO3) w 1 litrze wody. Inna opcja to podanie zawartości CaCO3 w litrze wody.

Na przeważającym obszarze naszego kraju woda jest średnio twarda lub twarda (6-12 lub 13-19°n). Miejscami wartość ta przekracza nawet 19°n! Jeśli więc nie jesteś szczęściarą mieszkającą gdzieś w polskich górach, to na pewno masz w rurach twardą wodę, a co za tym idzie – spore szanse na problemy z cerą.

Jak twarda woda wpływa na twoją skórę?

Być może w tym momencie zapaliła ci się w głowie lampka:

„Przecież picie wody z wysoką zawartością minerałów jest korzystne dla zdrowia, to dlaczego nie wpływa ona dobrze na skórę?”

W sumie, dobrze wpływa – ale od wewnątrz. No właśnie, droga podania ma tutaj kluczowe znaczenie. Picie twardej wody a mycie się w twardej wodzie to dwie zupełnie inne sprawy.

Skutki działania twardej wody na różne powierzchnie (a nasza skóra jest przecież swego rodzaju powierzchnią) łatwo można zaobserwować – na przykład na baterii prysznicowej albo kuchennej. Pewnie wiesz z doświadczenia, że tego wrednego białego osadu bardzo ciężko się pozbyć. Wyobraź więc sobie, co się dzieje z twoją skórą pod wpływem takiej wody…

Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę

Efekty działania twardej wody można podzielić na długo- i krótkoterminowe.

Długoterminowe skutki używania twardej wody

Długoterminowe skutki regularnego stosowania twardej wody są związane z powstawaniem wolnych rodników. Odpowiadają za to zawarte w niej jony żelaza, wapnia i magnezu. Wolne rodniki rozkładają kolagen, a co za tym idzie – bardzo źle wpływają na elastyczność skóry (źródło).

Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę
Zmniejszenie elastyczności skóry wskutek rozpadu kolagenu to jeden z objawów działania wolnych rodników.

Krótkoterminowe skutki używania twardej wody

A jakie skutki działania twardej wody zauważysz raczej szybko? Będzie to sucha, łuszcząca się i swędząca skóra, a czasem także wypryski. Twarda woda sprawia również, że twoje włosy staną się matowe, a skóra głowy może zacząć swędzieć. Takie dolegliwości szczególnie odczują te osoby, które mają alergie albo atopowe zapalenie skóry – uciążliwe objawy mogą się pogłębić (lub pojawić, jeśli do tej pory nie występowały) już po pierwszej kąpieli.

Powód? Twarda woda niszczy naturalną tłuszczową warstwę ochronną naskórka.

Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę
Suchość skóry, jej podrażnienie i zaczerwienienie, a także zaskórniki czy wypryski – powodem może być twarda woda.

Co ciekawe, to nie sama twarda woda jest „przestępcą” zanieczyszczającym skórę i zatykającym pory. Chodzi tak naprawdę o środki, których używamy do mycia połączone z twardą wodą, a przede wszystkim – mydła.

Mydła składają się głównie z soli sodu i potasu oraz kwasów tłuszczowych, które są rozpuszczalne w wodzie. Za to wapń i magnez zawarte w wodzie twardej tworzą z jonami kwasów tłuszczowych nierozpuszczalne osady. Na twojej skórze zostaje więc cienka warstwa osadu z mydła (a konkretnie: soli kwasów tłuszczowych), zatykająca pory.

Ciekawi cię, jak działa mydło albo jak jest zbudowane? Zajrzyj do wpisu o skutecznej dezynfekcji, do podtytułu „Skuteczna dezynfekcja? Mydło przede wszystkim!”. Żeby do niego przejść, kliknij w obrazek lub tytuł artykułu.

Skuteczna dezynfekcja: Dlaczego mydło, alkohol i woda utleniona działają?
Skuteczna dezynfekcja: Dlaczego mydło, alkohol i woda utleniona działają?

 

Poza tym, ponieważ woda o wysokiej zawartości minerałów ma większe napięcie powierzchniowe, po prostu słabo się pieni. Wtedy zazwyczaj instynktownie użyjesz większej ilości detergentu, a przez to twoja skóra będzie jeszcze bardziej narażona na kontakt z fosforanami, wywołującymi uczulenia (źródło 1, źródło 2).

Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę
Jeśli krzywisz się na widok swojej skóry w lustrze, zastanów się, jaką masz wodę w kranie 🙂

Ciekawostka o wodorowęglanach

Chociaż wodorowęglany sprawiają, że na baterii prysznicowej czy wannie pojawia się biały osad, w wodzie do picia są w porządku – szczególnie w niektórych przypadkach. Według prof. dr hab. n. farm. Małgorzaty Schlegel-Zawadzkiej z Zakładu Żywienia Człowieka (Uniwersytet Jagiellońsk) wymienia wiele korzyści wynikających z ich obecności w wodzie pitnej:

„Wodorowęglany alkalizują kwasy żołądkowe i są korzystne dla osób cierpiących na nadkwasotę przynosząc ulgę w tych dolegliwościach. Wody o wysokim poziomie wodorowęglanów wpływają także korzystnie w początkowych stadiach cukrzycy. Przyczyniają się do obniżenia ilości glukozy we krwi i moczu, zmniejszają wydzielanie acetonu i korzystnie wpływają na działanie insuliny. Regulują one także pH krwi”. (źródło).

Oczywiście, to dobroczynne działanie ma swoje granice. Pani profesor ostrzega, że osoby z niedokwasotą nie powinny spożywać wód o zawartości 600 mg/l wodorowęglanów. Z kolei jeśli ich zawartość w wodzie przekroczy 1000 mg/l, nawet u zdrowych osób może zaburzać procesy trawienia.

 

Jak chronić skórę przed skutkami działania twardej wody?

Jest mało prawdopodobne, że rzucisz wszystko i przeprowadzisz się do Nowego Targu, żeby nie narażać swojej skóry na działanie twardej wody. Jak w takim razie zminimalizować skutki jej regularnego używania?

  • Zmiękczacz wody. Takie urządzenia można kupić i zamontować w domu, chociaż wymaga to trochę zachodu. Jednak to najskuteczniejszy sposób na twardą wodę w rurach.
  • Środki do higieny bez mydła. Zamień produkty do mycia na bazie mydła na te, które są go pozbawione (źródło).
  • Czas i temperatura kąpieli. Możesz także skrócić czas kąpieli i unikać ekstremalnie zimnej i gorącej wody. Jeśli chodzi o mycie twarzy, używaj letniej wody i nie rób tego zbyt często (rano i wieczorem wystarczy).
  • Sposób używania ręcznika. Wycieraj się delikatnie. Raczej przykładaj ręcznik do ciała i spokojnie je osuszaj, zamiast energicznie trzeć nim skórę.
  • Bogate produkty nawilżające. Nakładaj je najlepiej wtedy, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna. Zatrzyma to jej naturalne nawilżenie i zapobiegnie wysuszeniu. Jeśli masz wrażliwą lub suchą skórę, wybierz produkty bezzapachowe i hipoalergiczne.

Podobał ci się wpis? Udostępnij go znajomym 🙂

Dodaj komentarz