Babka lancetowata

Babka lancetowata

Photo byMabelAmber onPixabay


Babka lancetowata, znana również jako babka zwyczajna, jest często mylona z chwastem. Jednak ma ona nieocenione właściwości lecznicze, które były wykorzystywane w medycynie naturalnej od wieków. W tym artykule przyjrzymy się właściwościom babki lancetowatej, jej zastosowaniom oraz przepisom na różne preparaty z jej udziałem.

Występowanie i wygląd babki lancetowatej

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) jest pospolitą rośliną występującą na wielu kontynentach, w tym Europie i Polsce. Jej prozdrowotne właściwości były znane już w starożytności. W średniowieczu była wykorzystywana jako lek na miłosne czary. Babka lancetowata rośnie na polach, drogach i ścieżkach, na pastwiskach i trawnikach, a także w ogrodach i sadach. Można ją również uprawiać w warunkach domowych, wysiewając nasiona lub sadząc kawałki kłączy.

Charakterystyka babki lancetowatej

Babka lancetowata jest rośliną wieloletnią z ukośnym kłączem, z którego wyrasta rozeta lancetowatych, podłużnych liści osiągających długość od 5 do 20 centymetrów. Liście mają charakterystyczne podłużne unerwienie w postaci żyłek i są owalne oraz pokryte włoskami. Z rozety wyrasta jedna lub kilka bezlistnych łodyg. Roślina kwitnie od maja do września, a jej owocem jest jajowata torebka zawierająca od 1 do 2 nasion barwy czerwonobrunatnej.

Skład i właściwości lecznicze babki lancetowatej

W składzie babki lancetowatej można znaleźć między innymi:

  • kwasy organiczne – askorbinowy, fumarowy, benzoesowy, cynamonowy i wanilinowy,
  • karoten,
  • witaminę C i witaminę K,
  • związki sodu, żelaza, magnezu, krzemu, potasu i cynku,
  • garbniki,
  • związki śluzowe,
  • flawonoidy.

Właściwości lecznicze

Duża ilość karotenu, magnezu, potasu, cynku, żelaza, krzemu, sodu oraz witamin C i K sprawia, żebabka lancetowata jest najbardziej ceniona spośród wszystkich roślin z rodziny babkowatych. Surowcem leczniczym jest przede wszystkimliść babki lancetowatej. Rzadziej wykorzystywane są korzenie oraz nasiona tej rośliny.

Babka lancetowata ma wiele cennych właściwości, takich jak przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwskurczowe czy hemostatyczne. Stosuje się ją również na odmrożenia, a także wykazuje właściwości antyoksydacyjne.

Zastosowanie babki lancetowatej

W medycynie

Babka lancetowata znalazła szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Wykorzystywana jest między innymi w leczeniu schorzeń jamy ustnej, przewodu pokarmowego, zapalenia spojówek, wrzodów żołądka i dwunastnicy. Sprawdza się również w łagodzeniu uciążliwego kaszlu, gojeniu ran, czy leczeniu różnego rodzaju stanów zapalnych.

W kosmetyce

Babka lancetowata jest również stosowana w kosmetyce, zwłaszcza w produktach do pielęgnacji skóry problematycznej, suchej i zmęczonej. Znajduje się również w szamponach, kremach, maseczkach czy płynach do higieny intymnej.

W gastronomii

Liście babki lancetowatej można wykorzystać jako cenny dodatek do sałatek, zup czy orzeźwiających napojów owocowo-warzywnych.

Przepisy na preparaty z babki lancetowatej

Nalewka z babki lancetowatej

Nalewka z babki lancetowatej jest stosowana w leczeniu reumatyzmu i bólów reumatycznych. Przygotowanie nalewki polega na zalaniu liści babki wódką i odstawieniu w chłodne i zacienione miejsce na dwa tygodnie. Następnie nalewkę przecedza się przez sito i przelewa do pojemnika. Można ją stosować zarówno zewnętrznie (w formie okładów), jak i doustnie.

Maść z babki lancetowatej

Maść z babki lancetowatej działa korzystnie na zmienioną chorobowo skórę, na oparzenia i stany zapalne. Przygotowanie maści polega na wymieszaniu rozdrobnionych liści babki z masłem czy olejem kokosowym. Następnie maść należy przechowywać w lodówce.

Napar z babki lancetowatej

Napar z babki lancetowatej ma szerokie zastosowanie – doskonale sprawdzi się na dolegliwości żołądkowo-jelitowe czy płukanie gardła. Przygotowanie naparu polega na zalaniu liści babki wrzątkiem i odstawić na kilkanaście minut. Napar można również wykorzystać w formie okładów na zapalenie spojówek, rany czy opuchlizny.

Syrop z babki lancetowatej

Syrop z babki lancetowatej jest stosowany w leczeniu przeziębienia, kaszlu, grypy, zapalenia gardła oraz infekcji dróg oddechowych. Przygotowanie syropu polega na ugotowaniu liści babki z dodatkiem wody i cukru, aż uzyskamy gęsty płyn. Następnie syrop przecedzamy i przelewamy do wyparzonych słoików. Po pasteryzacji można przechowywać syrop w chłodnym i suchym miejscu.

Przeciwwskazania do stosowania babki lancetowatej

U niektórych osóbbabka lancetowata może wywołać działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia, stany zapalne skóry czy nadwrażliwość skóry. Skutki uboczne są stosunkowo rzadkie i zazwyczaj występują w przypadku przedawkowania. Nie zaleca się stosowania babki lancetowatej przez kobiety w ciąży.

Podsumowanie

Babka lancetowata to nieoceniona roślina lecznicza, która znalazła szerokie zastosowanie w medycynie, kosmetyce i gastronomii. Jej właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe czy przeciwskurczowe sprawiają, że jest to cenny surowiec zielarski. Warto sięgnąć po nią zarówno w celach leczniczych, jak i profilaktycznych, a także w celu poprawy kondycji skóry czy włosów.

Dodaj komentarz