Koronawirus i COVID-19 – co warto wiedzieć

Koronawirus i COVID-19 – co warto wiedzieć

Koronawirus z Wuhan to sprawca ogromnego poruszenia w mediach. Panika spowodowana nowym wirusem i wywoływaną przez niego chorobą, jest świetną pożywką dla tych, którzy chcą zarobić na ludzkim strachu. Maseczki i inne środki ochrony osobistej znikają z aptek i magazynów. Znalazł się już ktoś sprzedający cudowny środek na koronawirusa. Jak nie dać się zwariować?

Najlepiej sprawdzić, czego można się dowiedzieć o koronawirusie z najbardziej wiarygodnych i obiektywnych źródeł informacji, odpornych na ludzką chciwość i naiwność. W tym artykule przedstawiam niektóre dane opublikowane na stronie polskiego Ministerstwa Zdrowia oraz Światowej Organizacji Zdrowia.

Koronawirus i COVID-19 – co warto wiedzieć

Koronawirus – czym jest?

Zgodnie z informacją na stronie WHO, koronawirusy to duża grupa wirusów, powodująca infekcje zarówno u ludzi, jak i zwierząt. Koronawirusem odpowiedzialnym za epidemię, o której teraz słyszysz w mediach, jest SARS-Cov-2. COVID-19 to z kolei nazwa wywoływanej przez niego choroby.

Jakie są objawy COVID-19?

Najczęstsze objawy to gorączka, zmęczenie organizmu i suchy kaszel. Niektórzy pacjenci mogą odczuwać bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, ból gardła lub biegunkę. Objawy te są zwykle łagodne i zaczynają się stopniowo.

Co mówią statystyki na temat przebiegu choroby?

  • Zdarza się, że u osób zakażonych koronawirusem objawy choroby nie rozwiną się wcale.
  • Około 80% osób zarażonych przechodzi infekcję bez konieczności specjalnego leczenia.
  • 1 na 6 osób z COVID-19 ma poważne problemy z oddychaniem. Ciężki przebieg choroby częściej zaobserwowano u osób starszych, z obniżoną odpornością oraz takich, u których występują inne problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi czy choroby serca.
  • Zmarło 2-3% osób zarażonych. Jednak dane na temat śmiertelności prawdopodobnie są zawyżone. Jest to spowodowane tym, że nie potwierdzono laboratoryjnie wszystkich przypadków COVID-19, szczególnie u osób z lekkim przebiegiem zakażenia.

Jak rozprzestrzenia się koronawirus?

Drogą kropelkową, czyli przez małe kropelki z ust i nosa, które rozprzestrzeniają się, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. Kropelki te zatrzymują się na różnych przedmiotach czy powierzchniach wokół zakażonego. Gdy inni ludzie dotkną tych powierzchni, a następnie okolic swoich oczu czy ust, wprowadzają wirusa do swojego organizmu.

Dotychczasowe badania sugerują, że koronawirus rozprzestrzenia się właśnie przez te kropelki, a nie za pośrednictwem powietrza wydychanego przez osobę zakażoną. W związku z tym ryzyko złapania wirusa od osoby, która nie ma objawów, jest znikome.

Światowa Organizacja Zdrowia cały czas prowadzi badania na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa oraz podaje aktualne informacje na swojej stronie.

Koronawirus i COVID-19 – co warto wiedzieć
Koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Jeśli źle się czujesz – lepiej zostań w domu.

 

Jak się chronić przed COVID-19?

Warto na bieżąco śledzić informacje o koronawirusie, które pojawiają się na oficjalnej stronie WHO oraz Ministerstwa Zdrowia.

Jeśli chodzi o praktyczne kroki, które trzeba podjąć w celu ochrony przed zachorowaniem, należy postępować tak samo, jak w przypadku wszystkich innych chorób przenoszonych drogą kropelkową (np. grypy sezonowej).

  • Regularnie i dokładnie myj ręce ciepłą wodą z mydłem albo używaj żelu do rąk na bazie alkoholu. Dzięki temu zabijesz wirusy, które są na twoich dłoniach.
  • Zachowuj bezpieczną odległość od osób, które kaszlą lub kichają (co najmniej 1 metr). Dlaczego? Jeśli znajdujesz się zbyt blisko, wraz z wdychanym powietrzem do twojego organizmu mogą dostać się kropelki z nosa lub ust zakażonej osoby, zawierające wirusy.
  • Unikaj dotykania oczu, nosa i ust. Twoje dłonie mają styczność w wieloma różnymi powierzchniami, na których mogą znajdować się wirusy. W ten sposób możesz wprowadzać je do swojego organizmu.
  • Upewnij się, że zarówno ty sam, jak i osoby w twoim otoczeniu, przestrzegają zasad higieny układu oddechowego. Co to oznacza? Zakrywaj swoje usta i nos w zagłębieniu łokcia podczas kichania i kaszlu. Użyj też jak najszybciej jednorazowej chusteczki do nosa.
  • Zostań w domu, jeśli źle się czujesz. W przypadku, gdy masz gorączkę, kaszel i trudności z oddychaniem, zwróć się o pomoc lekarską. Natychmiast poinformuj personel medyczny o swoich objawach, najlepiej telefonicznie.
  • Zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami pracowników służby zdrowia – mają oni najnowsze wytyczne, jak postępować w takim wypadku.
Koronawirus i COVID-19 – co warto wiedzieć
Instrukcja prawidłowego mycia rąk, która została umieszczona na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Koronawirus i COVID-19 – co warto wiedzieć

Czy jest coś, czego nie powinno się robić w celu walki z koronawirusem?

Tak, pewne środki są nieskuteczne w walce z COVID-19, a nawet mogą być szkodliwe. Według WHO jest to:

  • palenie papierosów
  • stosowanie tradycyjnych leków ziołowych
  • noszenie masek (przez osoby, które nie są pracownikami służby zdrowia, opiekunami chorych osób albo nie mają
  • objawów ze strony układu oddechowego)
  • samoleczenie, na przykład za pomocą antybiotyków (koronawirus, podobnie jak pozostałe wirusy, jest odporny na antybiotyki)

Gorączka, kaszel i trudności z oddychaniem powinny skłonić cię do zwrócenia się o pomoc medyczną. Zmniejszysz wtedy ryzyko poważnej infekcji. Koniecznie poinformuj lekarza, jeśli podróżowałeś w rejonach wystąpienia koronawirusa.

Dodaj komentarz