Jakie jest twoje pierwsze skojarzenie, gdy słyszysz „kwas hialuronowy”? Oto, jakie padły odpowiedzi:
- Zmarszczki (lub walka ze zmarszczkami),
- Krople do oczu,
- Twarz,
- Krem.
Wszystkie powyższe odpowiedzi są prawidłowe. Kwas hialuronowy jest wielkim sprzymierzeńcem kobiet w walce ze zmarszczkami – stosowany zarówno w postaci kremu czy serum, jak i bardziej inwazyjnych zabiegów. Często jest również składnikiem nawilżających kropli do oczu (tak akurat odpowiadali mężczyźni 🙂 ).
Już z tej krótkiej ankiety można wyciągnąć wniosek, że kwas hialuronowy jest składnikiem dość wszechstronnym i pożądanym w codziennej pielęgnacji. Z tego wpisu dowiesz się:
- Czym jest kwas hialuronowy i jakie jego rodzaje wyróżniamy?
- Jak go zastosować w codziennej pielęgnacji?
- Jakich efektów oczekiwać, a jakich nie podczas stosowania kwasu hialuronowego?
Czym jest kwas hialuronowy?
Tak wygląda kwas hialuronowy pod względem chemicznym:
Kwas hialuronowy to glikozaminoglikan (trudne słowo 🙂 ). Czyli co? Na schemacie widać, że cząsteczka kwasu hialuronowego składa się z dwóch rodzajów cegiełek, które są różnymi jednostkami cukrowymi. Lewa cegiełka to kwas uronowy, a prawa – aminocukier (dokładne nazwy znajdziesz w informacji pod rysunkiem). Te cegiełki łączą się ze sobą w bardzo długie łańcuchy (świadczy o tym przerywana linia i mała literka n).
Jakie są rodzaje kwasu hialuronowego?
Wiesz już, że ten związek chemiczny tworzy łańcuchy. Właśnie ze względu na ich długość wyróżniamy jego rodzaje, stosowane w kosmetyce:
- HMW (High Molecular Weight), kwas wielkocząsteczkowy (masa cząsteczkowa 1,0-1,8 MDa);
- LMW (Low Molecular Weight), kwas małocząsteczkowy (masa cząsteczkowa 100-400 kDa);
- SLMW (Super Low Molecular Weight), kwas supermałocząsteczkowy (masa cząsteczkowa poniżej 10 kDa).
Czym się różnią te cząsteczki? Wielkością. A jak wygląda ich wzajemne porównanie? Posłużę się przykładem, które znamy z naszego otoczenia (dla zainteresowanych umieściłam informacje o masie cząsteczkowej w liście powyżej). Jeśli założymy, że cząsteczka SLMW „waży” mniej niż 1 gram, to cząsteczka LMW ważyłaby od 10 do 40 gramów, a cząsteczka HMW – od 100 do 180 gram.
Tyle trudnej teorii, teraz już będą same przyjemne rzeczy. Dlaczego wielkość cząsteczek ma dla nas znaczenie? Ponieważ wiąże się z nią przenikalność tego składnika w głąb skóry oraz jego zastosowanie.
Jak stosować kwas hialuronowy?
Większość tego związku chemicznego znajduje się w naszej skórze (ponad 50%), a dokładnie – w skórze właściwej. Tam ma za zadanie wiązać wodę, a poza tym zapobiega degeneracji włókien kolagenowych.
Kwas wielkocząsteczkowy HMW jest jednak za duży, żeby przeniknąć przez naskórek i dotrzeć w głąb skóry. W takim razie dlaczego warto go stosować w codziennej pielęgnacji?
W kremach czy innych kosmetykach HMW ma za zadanie stworzyć na powierzchni naskórka ochronny film. Zapobiega to odparowywaniu wody, zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne, a także chroni ją przed podrażnieniami czy uczuleniem (źródło 1). Ponadto te duże, ciężkie cząsteczki mają zdolność do przekształcania toksycznych substancji, takich jak metale ciężkie czy zanieczyszczenia przemysłowe, w rozpuszczalne w wodzie, łatwe do usunięcia połączenia.
Z kolei mniejsze cząsteczki (kwas mało- i supermałocząsteczkowy, LMW i SLMW) wnikają w głąb naskórka, uszczelniają go i nawilżają.
Dlatego też najskuteczniejsze kosmetyki zawierają zarówno obydwa rodzaje cząsteczek. Właśnie takie produkty znajdziesz w naszej ofercie:
Oprócz dogłębnego nawilżenia, kwas hialuronowy pełni rolę czynnika ułatwiającego przenikanie innych składników kosmetyku. Wzmacnia on działanie każdej substancji aktywnej!
Skoro już wiesz, dlaczego warto stosować kwas hialuronowy, zastanówmy się, jak go włączyć do codziennej pielęgnacji. Czy musiałabyś zmienić wszystkie swoje dotychczasowe nawyki?
Kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji
Okazuje się, że tak naprawdę nie musisz wiele zmieniać czy rezygnować ze swoich ulubionych kosmetyków. Kwas hialuronowy doskonale uzupełni twoją codzienną rutynę, a nie wywróci ją do góry nogami. Nawilżanie (w tym wypadku kwasem hialuronowym) stanie się wtedy dodatkowym krokiem, a to sprawi, że poświęcisz mu wystarczającą uwagę.
Twój odmieniony „rytuał piękna” mógłby wyglądać następująco:
- Oczyszczenie twarzy (rano) lub demakijaż (wieczorem).
- Tonizowanie. Ten krok jest bardzo ważny. Dlaczego? Ponieważ, jak już wiesz, kwas hialuronowy tworzy na skórze film ochronny. Możesz to odbierać jako nie do końca przyjemne ściągnięcie. Unikniesz tego, jeśli przed jego aplikacją spryskasz twarz tonikiem (na przykład hydrolatem różanym – kliknij tutaj, żeby przejść do produktu w naszym sklepie).
- Aplikacja kwasu hialuronowego w postaci czystej albo lekkiego serum (w naszej ofercie znajdziesz na przykład z algami i zieloną herbatą, z mleczkiem pszczelim i pantenolem albo z mocznikiem i kwasem mlekowym. Kliknij w nazwę lub obrazki poniżej).
- Nałożenie ulubionego kremu, olejku lub serum olejowego.
Co zrobić, jeżeli zauważysz rolowanie się kosmetyku na niektórych partiach skóry, gdy aplikujesz najpierw kwas, a potem krem? Wtedy lepiej będzie, jeśli zmieszasz w zagłębieniu dłoni porcję kremu z 1-2 kroplami kwasu i nałożysz na cerę taki miks.
Kwas hialuronowy jest też świetną bazą do masek z glinkami kosmetycznymi. Kilka przydatnych przepisów znajdziesz w tym wpisie (żeby przejść do artykułu kliknij tutaj albo w obrazek poniżej).
Kwas hialuronowy jest dobry dla twoich włosów!
A czy wiedziałaś, że kwas hialuronowy świetnie wzbogaci także kosmetyki do włosów? Ten składnik aktywny wpłynie fantastycznie na ich kondycję. Oto, co możesz zrobić:
- Serum na suche i rozdwojone końcówki. Wymieszaj kwas hialuronowy z jednym lub kilkoma naturalnymi olejami (na przykład olejkiem rycynowym). Dzięki temu włosy staną się nawilżone, wygładzone i miękkie! Będą również bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne.
- Dodatek do szamponu, odżywki lub maski do włosów. Kilka kropel kwasu hialuronowego możesz dodać do produktów do włosów, tak samo, jak do kremu. Jeśli wzbogacisz swój szampon, ograniczysz wysuszające i drażniące działanie niektórych detergentów. A porcja kwasu w odżywce sprawi, że kosmyki staną się nawilżone, odżywione i błyszczące.
- Nawilżające serum do skóry głowy. Farbujesz albo rozjaśniasz włosy? A może suszysz je gorącym powietrzem z suszarki? Takie zabiegi mogą wysuszać i podrażniać skórę głowy. Serum, które zrobisz samodzielnie zgodnie z punktem pierwszym, możesz nałożyć także na skórę głowy. Fajnym bonusem takiego zabiegu będzie również wzmocnienie cebulek i lekkie uniesienie włosów u nasady. I to bez obciążania fryzury!
Jakich efektów się spodziewać, a jakich nie podczas stosowania kwasu hialuronowego?
To prawda, że kwas hialuronowy jest świetnym i wszechstronnym kosmetykiem. Doskonale nawilża skórę i chroni ją przed czynnikami zewnętrznymi. Jednak jego dobroczynne działanie będziesz zauważać tylko przy regularnym stosowaniu. Zewnętrzna aplikacja kwasu hialuronowego nie naprawi twojej skóry od środka. Zgodnie z badaniami nad działaniem kremów z wielkocząsteczkowym kwasem hialuronowym, nie poprawi się również elastyczność skóry.
Oznacza to, że jeżeli nie zadbasz o dobry poziom nawilżenia swojej skóry od wewnątrz, to efekty działania kremu czy serum znikną bardzo szybko po jego odstawieniu. Co powinnaś zrobić?
Najważniejsze jest picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Możesz również rozważyć suplementację kwasu hialuronowego – w takiej formie zdoła on już dotrzeć do skóry właściwej i poprawić kondycję cery.
Jak widzisz, kwas hialuronowy jest nie tylko samodzielnym kosmetykiem, ale również świetnym półproduktem kosmetycznym. Buteleczkę z czystym kwasem lub serum na jego bazie zawsze warto mieć w kosmetyczce!