Sposób na gęste włosy? Olejek rycynowy i… cierpliwość!

Sposób na gęste włosy? Olejek rycynowy i… cierpliwość!

Co jest największą przeszkodą, żeby cieszyć się pięknymi, gęstymi włosami? Ich nadmierne wypadanie! Jeśli ciebie również dotyczy ten problem, nie musisz rwać sobie włosów z głowy (Szczerze? Naprawdę odradzam takie rozwiązanie 😉 ). Zamiast tego uzbrój się w olejek rycynowy i… cierpliwość. Niezależnie od tego, czy zauważasz u siebie łagodne wypadanie włosów, czy poważnie się obawiasz wyłysienia, musisz szybko zareagować. Upływ czasu w połączeniu z nic-nie-robieniem nie działa na twoją korzyść. A że naturalne metody również wymagają czasu i cierpliwości, żeby mogły zadziałać… więc lepiej zacznij je stosować natychmiast.

Dlaczego olejek rycynowy działa?

Sposób na gęste włosy? Olejek rycynowy i… cierpliwość!
Olejek rycynowy jest otrzymywany z nasion rącznika, Ricinus communis.
Głównym składnikiem olejku rycynowego jest kwas rycynolowy albo kwas rącznikowy (stanowi aż 80% oleju [źródło 1]). Ten związek chemiczny poprawia mikrokrążenie krwi – cebulki są lepiej odżywione, a włosy po prostu chętniej rosną 🙂 . Kwas rycynolowy pomaga również przywrócić właściwe pH skóry głowy. To z kolei reguluje wydzielanie sebum i niweluje niektóre uszkodzenia, których mogły dokonać agresywne środki chemiczne, zawarte w produktach z drogerii. Sam olejek rycynowy ma także właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Dzięki temu jest skuteczny w przypadku infekcji mieszków włosowych i skóry głowy, jak również łupieżu. Przeciwutleniacze wspomagają produkcję keratyny, która jest materiałem budulcowym m.in. włosów. A przecież im więcej jest takich cegiełek, tym mocniejsze, gęstsze i gładsze kosmyki!   Już wiesz, dlaczego olejek rycynowy jest cennym produktem, który warto mieć w kosmetyczce. A jak go używać?

Jak stosować olejek rycynowy?

Jeśli chodzi o stosowanie olejku rycynowego, pojawia się wiele pytań: Używać go samodzielnie, czy z innymi olejami? Na całe włosy, czy tylko na skórę głowy? Dostępne źródła podają tak naprawdę skrajnie różne informacje. Według niektórych mieszanie olejku rycynowego z innym olejem jest opcją, a według innych – koniecznością. Są takie, które radzą, żeby wmasowywać olejek rycynowy od korzeni do końcówek, podobnie jak inne olejki [źródło 2]. Inne zaś – że takie używanie olejku z rącznika może przesuszać włosy, powodować ich puszenie i obciążać końcówki [źródło 3]. W rezultacie zamiast wspomagać porost włosów, może nawet pogorszyć problem z ich wypadaniem! Jak więc podejść do tematu? Najlepiej tak, jak w wypadku wszystkich naturalnych (i nie tylko) kosmetyków – czyli bardzo indywidualnie. Spróbuj wyczuć, co jest dobre dla twoich włosów. Wiele na pewno zależy od tego, w jakiej są one kondycji, czy mają skłonności do przetłuszczania się, czy wręcz przeciwnie – wystarczy, że umyjesz je raz na tydzień. Jest też kilka punktów, co do których nie ma wątpliwości. Olejek rycynowy jest bardzo gęsty, więc nie przesadzaj z jego ilością. W przeciwnym razie będziesz miała problem ze zmyciem go. Żeby osiągnąć zamierzony efekt, zostaw olejek na włosach na co najmniej 15-20 minut, a nawet na całą noc. Wymieszanie go z innymi olejami, takimi jak olejek z mięty pieprzowej albo olejek arganowy, również dobrze zrobi twoim włosom i ułatwi zmycie olejku z rącznika.
Sposób na gęste włosy? Olejek rycynowy i… cierpliwość!
Olejek rycynowy? Ty będziesz zadowolona, i twoje włosy też 🙂
 

Jak zrobić domowe kosmetyki olejkiem z rącznika?

Regeneracyjne serum, stosowane na skórę głowy

Co będzie ci potrzebne:
  • olejek rycynowy – 3 łyżki
  • olej jojoba lub arganowy – 1 łyżka
  • butelka z ciemnego szkła z kroplomierzem
Sposób przygotowania i aplikacji: Wlej obydwa oleje do butelki i wymieszaj je dobrze, silnie potrząsając pojemnikiem. Serum nakładaj na skórę, zaczynając tuż przy jednym uchu (żeby to zrobić, rozsuń włosy i nanieś kilka kropli mieszanki). Czynność powtarzaj co 2 cm, na całej powierzchni skóry głowy. Na koniec porządnie wymasuj głowę opuszkami palców – poświęć na to około 5 minut. Taki zabieg wykonaj raz w tygodniu.

Maseczka twojej babci 🙂

Co będzie ci potrzebne:
  • żółtko – 1 szt
  • olejek rycynowy – 1 łyżka
  • sok z cytryny – 1 łyżka
Sposób przygotowania i aplikacji: Dokładnie wymieszaj wszystkie składniki (powinno wystarczyć na średniej długości włosy). Nakładaj maskę na suche włosy i przykryj czepkiem na co najmniej 30 minut. Gdy ten czas minie, umyj włosy – najlepiej delikatnym i naturalnym szamponem. Ten zabieg również rób co tydzień.    

Chcesz mieć gęste nie tylko włosy, ale też brwi i rzęsy?

Również w tym przypadku sprawdzi się olejek rycynowy (bo brwi i rzęsy to też włosy 🙂 ). Nakładaj go na czystą szczoteczkę, która zostanie ci na przykład po tuszu do rzęs, a następnie – aplikuj na rzęsy i brwi. Rób to co wieczór, już po wykonanym demakijażu. Możesz także zrobić delikatny, kilkuminutowy masaż brwi z użyciem olejku.

Dlaczego będzie ci potrzebna cierpliwość?

Olejek rycynowy nie wyciągnie na siłę twoich kosmyków z cebulek i ich sztucznie nie wydłuży. To samo dotyczy twoich rzęs i brwi. Twoje włosy nie są przecież z gumy, prawda? 🙂 Z porostem włosów jest tak z budowaniem domu. To, że masz więcej cegieł do dyspozycji nie oznacza, że ściany powstaną szybciej. Z większej liczy cegieł zbudujesz po prostu więcej ścian. Masz też gwarancję, że wystarczy ci ich na cały dom. Twoje włosy składają się z keratynowych cegiełek, a olejek rycynowy zwiększa ich produkcję (zobacz pierwszą ramkę w tym wpisie). Im jest ich więcej, tym lepiej dla twojej czupryny. Ale i tak potrzeba na czasu, żeby piękne kosmyki urosły 🙂 A ile czasu? Na pewno kilka tygodni. Niektóre kobiety stosujące olejek rącznikowy mówią nawet o pół roku. Nie zapominaj jednak, że cierpliwość i wytrwałość w stosowaniu naturalnych kosmetyków zawsze się opłaca. Efekty, które przychodzą z czasem, zazwyczaj są trwałe!
    Zaopatrz się więc w buteleczkę olejku rycynowego i w duuuużo cierpliwości, a twoje włosy, brwi i rzęsy będą ci bardzo wdzięczne.
 
Olejek rycynowy jest jednym z ulubionych kosmetyków Hindusek. O innych przeczytasz we wpisie 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę stosowanych przez Hinduski (kliknij w tytuł wpisu albo obrazek poniżej). Naturalna pielęgnacja: 6 roślinnych sprzymierzeńców w walce o urodę używanych przez Hinduski

Dodaj komentarz