Magnez jest czwartym najczęściej występującym minerałem w ludzkim ciele, który pełni w nim wiele ważnych funkcji. Nawet jeśli dbasz o zdrową dietę, możesz cierpieć na niedobór magnezu. Dowiedz się, na jakie objawy zwrócić uwagę, co zyskasz, uzupełniając magnez w organizmie i jak to łatwo zrobić.
[/col] [/row]Niedobór magnezu dotyczy wielu Polaków
Według badań 3 na 4 Polaków każdego dnia spożywa mniej niż zalecana dzienna dawka magnezu, wynosząca około 300-400 miligramów.
Zwróć uwagę, że mówimy tutaj o zawartości magnezu w danym związku chemicznym, który będzie miał większą masę niż sam magnez.
Przykładowo, w 1 gramie cytrynianu magnezu znajdziesz tylko 160 mg czystego magnezu. Za mało? Co w takim razie powiesz na tlenek magnezu – 600 miligramów czystego magnezu na 1 gram tlenku. Brzmi lepiej? Nic bardziej mylnego! Otóż ważniejsza od zawartości procentowej magnezu w danym związku jest jego wchłanialność. Cytrynian magnezu (czysty w proszku bez dodatków) występuje naturalnie w naszym pożywieniu, dlatego jego wchłanialność określa się na około 50% (dokładna wchłanialność zależy od jednorazowo zażytej dawki – im jest ona mniejsza, tym wchłanialność jest większa). Co z tlenkiem? Tutaj wchłanialność to tylko 1%. Wracając do naszego przykładu – gdy zażyjesz 1 gram tlenku magnezu, ostatecznie wchłonie się tylko 6 miligramów, a gdy zażyjesz 1 gram cytrynianu magnezu, wchłonie się około 80 miligramów czystego magnezu, a czyli ponad 13 razy więcej.
Wnioski z tego są dwa: nie warto oceniać związku magnezu po pozorach, a uzupełnienie magnezu to wcale nie taka prosta sprawa. Czy tak jednak musi być? Niekoniecznie, ale nim dowiesz się, jak łatwo uzupełnić niedobór magnezu, sprawdź, czy sam cierpisz na jego niedobór.
Objawy niedoboru magnezu
Drżenie powiek,
Skurcze łydek,
Nerwowość,
Zmęczenie,
Problemy z sercem,
Wysokie ciśnienie lub tętno,
Astma,
Osteoporoza lub osteopenia,
Zespoły depresyjne lub lękowe,
Zaparcia,
Bezsenność.
Jeśli znajdziesz u siebie co najmniej jeden z wyżej wymienionych objawów, może to oznaczać, że cierpisz na niedobór magnezu.
Choroby, które mogą prowadzić do utraty magnezu to cukrzyca, przewlekła biegunka, celiakia i alkoholizm. Stres również zwiększa zapotrzebowanie na magnez.
Co zyskasz, gdy uzupełnisz niedobór magnezu?
Aż 60% magnezu znajduje się w kościach, podczas gdy reszta znajduje się w mięśniach, tkankach miękkich i płynach ustrojowych, takich jak krew. Zasadniczo każda komórka Twojego ciała potrzebuje magnezu do prawidłowego funkcjonowania. Jednym z głównych zadań magnezu jest rola „pomocnika” w reakcjach biochemicznych realizowanych przez enzymy np. trawienne. Magnez uczestniczy w sumie aż w 600 różnych reakcjach w Twoim ciele, do których należą wytwarzanie energii z pożywienia, tworzenie białek z aminokwasów, tworzenie i naprawianie DNA i RNA, ruch mięśni (skurcz i rozluźnianie) oraz regulowanie poziomu neuroprzekaźników. Co to konkretnie oznacza dla Ciebie?
Jak wykazują badania naukowe, zażywanie magnezu:
– zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zakwasów, co zwiększa wydajność w trakcie ćwiczeń – i to zarówno wśród zawodowych sportowców, starszych ludzi, jak i osób z chorobami przewlekłymi;
– obniża stan zapalny, który może prowadzić do przyśpieszonego starzenia się organizmu, otyłości i chorób przewlekłych; poprawia nastrój – u starszych osób z depresją magnez okazał się równie skuteczny, jak lek przeciwdepresyjny. Z kolei niskie spożycie magnezu zwiększa ryzyko depresji o 22%;
– zmniejsza prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę i to aż o 47%! A u osób, które już ją mają, magnez obniża poziom glukozy i hemoglobiny glikowanej we krwi – czyli poprawia stan zdrowia osób z cukrzycą;
– obniża ciśnienie tętnicze u osób z nadciśnieniem
– zapobiega bólom migrenowym. W jednym badaniu wykazano, że 1 gram magnezu wyleczył z ataku migreny szybciej i bardziej skutecznie niż lek na receptę
– zmniejsza oporność na insulinę, która poprzedza wystąpienie cukrzycy typu II;
– pomaga kobietom na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS).
Jak łatwo, szybko i tanio uzupełnisz poziom magnezu w organizmie
Jeśli chcesz kontrolować, ile dokładnie magnezu zażywasz, zdecyduj się na cytrynian magnezu. Możesz go dodać do wody, mleka, jogurtu czy przesypywać do kapsułek żelatynowych albo wegetariańskich i w ten sposób każdego dnia wzbogacać swoją dietę w naturalny magnez. Co, jeśli nie lubisz kapsułek, masz problemy ze wchłanianiem albo potrzebujesz szybko podnieść poziom magnezu? Wtedy świetnie sprawdzi się siarczan magnezu – sól Epsom (SPA), którą wsypiesz do kąpieli i będziesz się w niej moczyć przez 20 minut. Sól Epsom ma swoje miejsce w medycynie ludowej od 400 lat i pomaga na oparzenia, bolące mięśnie, zesztywniałe stawy, stres, podrażnienie i swędzenie skóry. Sól Epsom łączy w sobie lecznicze właściwości magnezu i siarki, a przy tym pomaga stworzyć SPA we własnym domu.