Już wiesz, czym jest cellulit i jaka dieta pomoże ci z nim wygrać. (A jeśli nie wiesz, przejdź do dwóch poprzednich artykułów: Cellulit, czyli nielubiana „pomarańcza”, Walka z cellulitem: Skuteczne strategie część 1 – Dieta). Teraz czas na działanie na cellulit od zewnątrz! Czyli? Ćwiczenia, kosmetyki i różne zabiegi, dostępne w salonie kosmetycznym (a niektóre również w twojej łazience).
Sposoby na cellulit od zewnątrz: #1 Ćwiczenia
Generalnie aktywność fizyczna ma wiele zalet – na pewno to wiesz. Jest również bardzo skutecznym wspomagaczem w walce z cellulitem. Dlaczego? Z kilku powodów:
- stracisz nadmiar tkanki tłuszczowej,
- poprawisz krążenie krwi i limfy,
- przyspieszysz oczyszczanie się organizmu z toksyn,
- pozbędziesz się nagromadzonej wody.
Wszystko to jest bardzo potrzebne w walce z cellulitem. Ale może zauważyłaś, że aktywność fizyczną nazwałam „wspomagaczem”. Ćwiczenia same w sobie nie sprawią, że cellulit zniknie. Po co zatem ćwiczyć? Żeby wzmocnić i zbudować tkankę mięśniową! Dobrze rozwinięte mięśnie oznaczają bowiem lepiej napiętą i gładszą skórę – co z kolei sprawia, że cellulit stanie się mniej widoczny.
Skoro więc chodzi o rozwijanie mięśni, pewne ćwiczenia będą bardziej skuteczne niż inne. Wszystko zależy od tego, które części ciała warto by wzmocnić – a zazwyczaj są to pośladki, biodra i uda.
Najpierw rozgrzewka!
Każde ćwiczenia warto poprzedzić rozgrzewką, która powinna trwać około 15 minut. Poskacz na skakance, zrób pajacyki albo energiczne skłony. Możesz też pobiegać lub pojeździć na rowerze.
Hula hop
To świetne, proste ćwiczenie, które aktywuje uda, brzuch i pośladki. Jedyne, czego potrzebujesz, to duże plastikowe kółko, dobrane do twojej wagi i budowy ciała. Możesz wybrać wersję tradycyjną albo „upgrejdowaną” – z masażerem, wypustkami, a nawet obciążeniem i licznikiem okrążeń.
Przysiady
Ale uwaga: Tylko te poprawnie wykonane – złą techniką bardziej sobie zaszkodzisz niż pomożesz. Plecy powinny być proste, a kolana nie „wyjeżdżały” przed linię, którą tworzą stopy. W czasie przysiadu napnij mięśnie brzucha, i wysuń pośladki jak najbardziej do tyłu, a potem wróć do pozycji stojącej.
A jak się upewnić, że wykonujesz przysiad poprawnie? Zrób kilka powtórzeń przed lustrem i kontroluj napięcie mięśni. Możesz też stanąć stopami bardzo blisko ściany. Wtedy w czasie ćwiczenia będziesz musiała kontrolować pozycję kolan – w przeciwnym razie rozbijesz sobie nos. 🙂
Jest mnóstwo filmów w sieci, którą pokazują prawidłową technikę przysiadu, chociażby ten:
Unoszenie pośladków
To jest coś dla tych, którzy lubią leżeć – więc to dobre ćwiczenie na początek. 🙂 Nie potrzebujesz sprzętu ani wyjątkowej kondycji – wystarczy miękka mata.
Połóż się na plecach, a ręce umieść swobodnie wzdłuż ciała. Następnie zegnij nogi w klanach i rozstaw stopy na szerokość bioder. Weź wdech, unieś pośladki do góry i mocno zepnij. Powoli wypuszczając powietrze, wróć do pozycji wyjściowej.
W czasie ćwiczenia głowa, barki i stopy powinny dokładnie przylegać do podłogi.
Jeśli chcesz, żeby było nieco trudniej (czyli skuteczniej), nie kładź całkowicie pośladków na macie. Opuść je jak najniżej i ponownie podnieś. Możesz również trzymać w górze jedną nogę, ale wymaga to więcej siły.
Sposoby na cellulit od zewnątrz: #2 Zabiegi (w salonie i w domu)
Zabiegów, które pomagają na cellulit, jest cały przekrój. W tabelce znajdziesz kilka z nich – te są wykonywane w salonach kosmetycznych.
Zabieg / zabiegi
Cel / działanie
Jonoforeza, oxyterapia, mezoterapia bezigłowa
Pobudzenie krążenia i spalania tłuszczu przez wprowadzenie w głąb skóry substancji aktywnych. Ciągłość skóry nie zostaje przerwana.
Ultradźwięki i fale radiowe
Ma działanie dwutorowe. Ultradźwięki doprowadzają do kawitacji, czyli rozbicia błony komórek tłuszczowych. Tłuszcz jest następnie metabolizowany przez organizm. Z kolei fale radiowe niszczą nieaktywne włókna kolagenowe i pobudzają wzrost nowych.
Kriolipoliza
Wymrażanie komórek tłuszczowych.
Drenaż limfatyczny
Pobudza krążenie limfy i metabolizm.
Liposukcja kawitacyjna
Połączenie peelingu z masażem i aplikacją antycellulitowych substancji.
Tyle, jeśli chodzi o wizytę w salonie kosmetycznym. W przypadku bardzo zaawansowanego, bolesnego cellulitu na pewno warto rozważyć taką opcję. A jakie zabiegi możesz wykonać u siebie w domu?
Zacznij od zabiegu, który dobrze jest wykonywać niezależnie od stanu skóry – czyli od peelingu albo wymasowania ciała szorstką rękawicą. Dzięki temu usuniesz warstwę zrogowaciałego naskórka i poprawisz krążenie krwi. Dopiero potem zabierz się za aplikację antycellulitowych kosmetyków, które znacznie lepiej się wchłoną przez tak przygotowaną skórę.
Cztery przepisy na domowe peelingi znajdziesz w tym artykule: Najlepszy peeling na lato (i nie tylko), który zrobisz w domu. Na cellulit najlepszy będzie przepis #2 – kawowy z olejkiem grejpfrutowym.
Sposoby na cellulit od zewnątrz: #3 Kosmetyki
Kosmetyki antycellulitowe z pewnością są bardzo pomocne, ale musisz pamiętać, że należy ich używać regularnie i co najmniej 6 miesięcy. Wiele naturalnych składników pobudza krążenie i dzięki temu poprawia wygląd skóry. Kilka z nich znajdziesz również w naszej ofercie:
- olej z kofeiną (Olej z ZIELONEJ KAWY)
- kosmetyki ze spiruliną (Macerat olej z ALG, Maska BŁOTNA do ciała ze spiruliną, olejkiem z opuncji i kwasem HA, Peeling z Morza Martwego BŁOTNY)
- olejki eteryczne (grejpfrutowy)
Cynamon do walki z cellulitem? Również od zewnątrz!
Wśród przypraw, które warto dołączyć do antycellulitowej diety znalazł się cynamon. Ale ten aromatyczny składnik jest świetny również do użytku zewnętrznego! Zrób sobie z niego pachnącą maseczkę – to coś akurat na jesienne dni.
Wymieszaj cynamon z odrobiną wody, aż uzyskasz gęstą papkę. Następnie nałóż ją na te miejsca, które są dotknięte cellulitem i owiń je folią. Bardzo możliwe, że podczas zabiegu poczujesz, jak skóra się rozgrzewa – i o to chodzi. To znaczy, że zawarte w cynamonie składniki aktywne działają na cellulit. Po mniej więcej 20 minutach spłucz ciało wodą i wmasuj balsam do ciała.
Z cellulitem da się wygrać!
Jak widzisz, cellulit nie jest niezwyciężony. Czasami wystarczą naprawdę niewielkie zmiany w stylu życia, żeby poprawił się zarówno wygląd twojej skóry, jak i samopoczucie.