Czy warto wybielać zęby domowymi sposobami?

Czy warto wybielać zęby domowymi sposobami?

Chyba każdy chciałby móc pochwalić się idealnym, śnieżnobiałym uśmiechem. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na profesjonalne wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Z pomocą wtedy przychodzą domowe sposoby, ale który z nich wybrać? I czy w ogóle warto?

Powodów, dla których nie mamy białych zębów jest wiele – ogromny wpływ na kolor mają nasze geny, ale również dieta czy używki. Żeby nadać naszemu uzębieniu idealny odcień bieli, konieczna jest wizyta u stomatologa. Jednak jest kilka domowych sposobów, które może nie dadzą takich efektów jak profesjonalne wybielanie, ale na pewno poprawią odcień naszych zębów. Oto dwa najbardziej popularne domowe sposoby.

Soda oczyszczona
O jej działaniu wybielającym słyszał chyba każdy, bo metodę tą znały już nasze babcie, a i w dzisiejszych czasach soda oczyszczona jest składnikiem niektórych past do zębów. Wystarczy przyrządzić do płukania ust roztwór z sody – łyżeczka sody na szklankę przegotowanej wody. I tak sporządzoną mieszanką płukać jamę ustną dwa razy dziennie. Efekt wybielania powinien być widoczny już po kilku dniach, a warto dodać, że soda ma również właściwości bakteriobójcze. Wybierając tę metodę należy pamiętać, że za wysokie stężenie sody może uszkodzić szkliwo, przez co zęby staną się słabsze. Dlatego jeśli soda, to tylko z umiarem.

Sól
Jest to kolejny z popularnych domowych sposobów na wybielanie zębów i stosuje się go podobnie jak sodę – trzeba przyrządzić roztwór i płukać nim jamę ustną. Można też zamoczyć w nim szczoteczkę i szczotkować w ten sposób nasze zęby. Trzeba jednak pamiętać, że nie uzyskamy w ten sposób zadowalającego efektu wybielenia zębów, a jeśli przesadzimy z solą – podrażnimy tym dziąsła. Do tego sól wytwarza kwaśny odczyn w jamie ustnej, co prowadzi do chorób dziąseł oraz uszkodzenia szkliwa.

Wszystkie te domowe sposoby może i delikatnie wybielą nasze zęby, ale efekt będzie krótkotrwały. Do tego nieumiejętne ich stosowanie może przyczynić się do tego, że uszkodzimy szkliwo i podrażnimy dziąsła. Dlatego lepiej jest je stosować tylko profilaktycznie, a profesjonalne i bezpieczne wybielanie – przeprowadzić w gabinecie stomatologicznym.

Dodaj komentarz