Środki do sprzątania kuchni, łazienki, toalety i mycia podłóg bywają drogie. W dodatku szybko się kończą, a ich skład nie jest przyjazny zdrowiu i środowisku naturalnemu. Dźwigamy duże plastikowe opakowania środków czyszczących, które nie tylko mogą przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia osób cierpiących na alergię i z wrażliwą skórą, ale także przyczyniają się do katastrofy ekologiczne w wyniku nadmiaru plastikowych odpadów w środowisku.
Czy, jeśli chcemy, aby nasze mieszkanie lśniło czystością, to jesteśmy skazani na używanie chemicznych środków czyszczących?
Zdecydowanie nie! Istnieją bardzo skuteczne, naturalne, ekologiczne sposoby na utrzymanie czystości w domu. Są proste i tanie, a efekty ich stosowania z pewnością pozytywnie Cię zaskoczą. Sprawdź, jak używać octu, sody i szarego mydła do sprzątania.
1. Ocet.
Ten uniwersalny środek do sprzątania możesz wykorzystać właściwie w każdym pomieszczeniu w swoim domu. Kosztuje zaledwie około 2 złote za litr, a zastąpi co najmniej kilka konwencjonalnych preparatów czyszczących takich jak mleczka lub proszek do mycia armatury łazienkowej i kuchennej; spray do mycia okien, luster i kabiny prysznicowej; płyn do mycia podłóg, środek do czyszczenia toalet.
Nic tak nie usuwa kamienia z kranów, słuchawki prysznicowej czy toalety, jak zwykły ocet spirytusowy. Wystarczy przelać go do butelki z atomizerem i dokładnie spryskać zakamienione miejsce, a następnie pozostawić na 15-20 minut. Po tym czasie przecieramy sprzątaną powierzchnię delikatną szmatką i spłukujemy letnią wodą. Po uporczywym kamieniu nie będzie najmniejszego śladu, a armatura nabierze niesamowitego blasku. Ocet zabije również wszelkie bakterie, grzyby i inne organizmy chorobotwórcze, więc nasza łazienka i toaleta będą nie tylko idealnie czyste, ale również bezpieczne.
Ocet jest także niezastąpiony w przypadku czyszczenia okien i luster oraz mycia podłogi.
Wiele osób odstrasza nieprzyjemna woń octu spirytusowego. Nie potrzebnie, ponieważ choć faktycznie jest ona dosyć intensywna, to całkowicie się ulatnia już po kilku minutach. Jeśli jesteśmy bardzo wrażliwi na zapachy, zawsze możemy również dodać do octu kilka kropli naturalnego olejku eterycznego.
Do sprzątania najlepiej sprawdzą się olejek z drzewka herbacianego oraz lawendowy o silnych właściwościach antybakteryjnych i antygrzybowych. Zapach octu szybko wyparuje, a w mieszkaniu pozostanie przyjemny i delikatny ziołowy zapach olejków.
2. Soda oczyszczona.
Czyści, wybiela, dezynfekuje, usuwa kamień i wszelkiego rodzaju uporczywe osady. To wszystko czyni zwyczajną sodę oczyszczoną uniwersalnym środkiem do sprzątania i prania.
W połączeniu z odrobiną wody możemy zrobić z niej środek czyszczący do mycia armatury łazienkowej, zlewozmywaka, kuchenki, a także toalety. Pastę z sody i wody nakładamy na zabrudzone powierzchnie i pozostawiamy na kwadrans, a następnie lekko myjemy szmatką i spłukujemy. Soda usunie kamień z wody, osady z mydeł i szamponów.
Możemy jej także użyć, do udrażnia rur- wystarczy wsypać dwie lub trzy duże łyżki do odpływu, odczekać pół godziny i spłukać ciepłą wodą. Wszelkie zatory zostaną usunięte, znikną również nieprzyjemnie zapachy, ponieważ soda skutecznie je neutralizuje.
Nadaje się też do mycia toalety.
Zastąpimy nią nie tylko środki czyszczące, ale także wybielające i odświeżające proszki i preparaty do prania. Najlepiej stosować sodę wraz z indyjskimi orzechami piorącymi. Dodana do prania zapewni mu neutralny świeży zapach, pomoże usunąć nawet uporczywe zaschnięte plamy, odświeży tkaniny, a jasnym i białym rzeczom przywróci blask. Ubrania prane regularnie z dodatkiem sody oczyszczonej bardzo długo wyglądają jak nowe. Dodatkową zaletą prania w sodzie jest to, że zapobiega ona osadzaniu się kamienia na metalowych elementach pralki i usuwa wszelkie osady, co wydłuża żywotność urządzenia i zapobiega awariom.
Nie musimy więc kupować odplamiaczy, wybielaczy oraz środków do czyszczenia pralki, wystarczy butelka zwykłej sody oczyszczonej, za którą zapłacimy nie duże pieniądze.
3. Szare mydło.
Znały je i używały już nasze mamy i babcie. Warto powrócić do dobrej tradycji używania go do sprzątania i prania. Jest bowiem takie, ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia.
Pranie w szarym mydle zapewnia idealną czystość bez niszczenia nawet bardzo delikatnych tkanin i jest polecane małym dzieciom, osobom chorującym na alergię i z wrażliwą skórą. Mydło nadaje się zarówno do prania ręcznego, jak i w pralce. Wystarczy zetrzeć je drobno na tarce i wsypać do przegródki przeznaczonej na proszek do prania w automacie. Wystarczy naprawdę niewielka ilość, aby uzyskać olśniewający efekt czystego i świeżego prania.
Ze startego szarego mydła możemy również robić uniwersalny środek czyszczący do mycia podłóg i sprzątania łazienki. Sprawdzi się on także jako płyn do mycia naczyń. Z łatwością domyje nawet bardzo zabrudzone i tłuste garnki i patelnie, a nie zniszczy skóry rąk.
Wybierajmy szare mydło sprzedawane na wagę lub w papierowym opakowaniu, aby nie produkować plastikowych śmieci.
Tym niezawodnym przyjaznym dla skóry środkiem czyszczącym nie tylko posprzątamy całe mieszkanie i zrobimy pranie, ale i umyjemy się od stóp do głów. Mydło marsylskie, będące odmianą szarego mydła, doskonale nadaje się do mycia włosów oraz całego ciała. Jeśli dotknęły Cię takie problemy zdrowotne jak alergia, egzema, łupież, wysypka czy trądzik, to koniecznie wypróbuj szare mydło. Już po tygodniu jego używania stan skóry znacznie się poprawi. Wyciszą się wszelkie stany zapalne, a drobne ranki ładnie się zagoją.
Zwykłe szare mydło kupimy w każdym sklepie za kilka złotych, a jej ono bardzo wydajne i wystarczy na długo.
Sprzątanie może być proste, szybkie, tanie, ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Sięgajmy jak najczęściej po naturalne środki czyszczące, ponieważ są przyjazne dla skóry środowiska naturalnego, a efekty sprzątania nimi przerosną nasze najśmielsze oczekiwania.