Filozofia „Zero Waste” w Twojej łazience

Filozofia „no waste” cieszy się coraz większą popularnością. Jest do odpowiedź części społeczeństwa na coraz większy konsumpcjonizm i degradację planety. „No waste” określa styl życia, który polega na maksymalnym ograniczeniu produkowanych przed gospodarstwo domowe odpadów (przede wszystkim plastiku) oraz kilkukrotne wykorzystywanie opakowań. Przedstawiamy kilka prostych rad, które pozwolą Ci wprowadzić filozofię „no waste” do swojej łazienki!

1. Szkło zamiast plastiku.

Wybieraj opakowania szklane lub metalowe, maksymalnie ograniczaj wykorzystywanie plastiku. Oczywiście, w wielu przypadkach jest to niemal niemożliwe – przykładowo papier toaletowy pakowany jest w foliowe zabezpieczenie. Możesz jednak unikać plastikowych opakowań szczególnie w odniesieniu do produktów kosmetycznych. Wybieraj podkłady i kosmetyki kolorowe w szklanych słoiczkach, zdecyduj się na drewnianą kredkę do oczu zamiast tej w plastikowym opakowaniu z wykręcanym aplikatorem. To małe rzeczy, które w konsekwencji mogą przełożyć się na znaczny spadek zużycia plastiku w Twoim mieszkaniu.

2. Wykorzystuj opakowania kilka razy.

Oczywiście, nie każde opakowanie nadaje się do ponownego użytku. Możesz jednak wykorzystać foliowy worek po papierze toaletowym do zapakowania odpadów (zamiast worka na śmieci). Opakowania po tonikach i płynach do demakijażu w sprayu świetnie nadają się do stworzenia własnych mgiełek zapachowych, dzięki czemu połączysz dbałość o środowisko z ekologiczną pielęgnacją ciała.

3. Mydło – zdrowie i ekologia

Zamień swój żel pod prysznic na zwykłe mydło – to szare jest wyjątkowo delikatne, sprawdzi się również do pielęgnacji skóry wrażliwej i skłonnej do alergii. Coraz łatwiej dostępne są również mydła do włosów lub szampony w formie mydła. Wbrew pozorom różnica między tymi produktami jest bardzo duża! Z pewnością wśród bogatej oferty sklepów ekologicznych znajdziesz produkty, które będą odpowiadały Twoim potrzebom.

4. Ocet do czyszczenia powierzchni

Do czyszczenia łazienki świetnie sprawdzi się roztwór z octu. Możesz wykorzystać stary pojemnik po płynie do szyb lub kupić specjalny dyfuzor, w którym z łatwością rozrobisz ocet z wodą w odpowiednich proporcjach. Takim ekologicznym preparatem doczyścisz zacieki z mydła ze wszystkich powierzchni – także ze szkła i lustra.

5. Zamień jednorazówki na trwałe produkty

Wiele jednorazowych produktów możemy zamienić na trwalsze odpowiedniki. Możesz wykorzystywać metalowe maszynki do golenia na żyletki, które posłużą Ci przez wiele lat. Jednak nawet zamienienie zwykłych jednorazówek na maszynki z wymiennymi wkładami mogą znacznie ograniczyć ilość używanych odpadów! Do demakijażu możesz używać organicznych gąbeczek, które nie tylko stanowią produkt wielorazowego użytku, ale dzięki chropowatej powierzchni stanowią rodzaj peelingu.

6. Kupuj produkty organiczne

Niektóre produkty zawsze będą jednorazowe: są to choćby szczoteczki do zębów (które zużywają się po kilku tygodniach użytkowania) lub patyczki do uszu. Zainwestuj w szczoteczkę bambusową, która jest bezpieczna dla środowiska i dla Twojego zdrowia. Patyczki do uszu możesz całkowicie wyeliminować ze swojej łazienki – nie są one niezbędne do czyszczenia uszu, a jedynie szkodzą Tobie i środowisku.

Najważniejszą radą dla osób, które chciałyby wprowadzić filozofię „no waste” do swojego gospodarstwa domowych mamy jedną: nie spieszcie się! Takie zmiany możemy wprowadzać z czasem: w końcu wyrzucenie nieużywanych produktów plastikowych by zamienić je na te ekologiczne jest również marnotrawstwem. Nie musisz wprowadzać także tych zmian na wszystkich obszarach życia. Każdy krok, który robisz by żyć bardziej ekologicznie i w dbałości o środowisko naturalne jest krokiem na wagę złota.

Dodaj komentarz