Kojące zapachy na jesień i deprechę – olejki eteryczne i nie tylko

Kojące zapachy na jesień i deprechę – olejki eteryczne i nie tylko

Jesień to… długie wieczory, często już deszczowe i chłodne (a nawet zimne!). Niektóre na pewno zapełnią się obowiązkami albo nauką, ale w czasie innych w oczy zajrzy ci smutek, jakaś melancholia, tęsknota za słońcem i ciepłem… Czyli jesienna „deprecha”. Aby choć odrobinę poprawić sobie nastrój, zaproś do siebie kojące zapachy!

Skóra dziecka – pielęgnacyjne wyzwanie dla rodziców
To będzie trochę przekrojowy artykuł, dlatego nie zdziw się, że znajdziesz w nim aż tyle odnośników do innych wpisów czy produktów. Na jesienne smutki dobrze robi również lekka, kojąca lektura i… zakupy! 🙂

 

Zapach jest ściśle powiązany z emocjami. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na temat węchu, zajrzyj do tego wpisu:

Węch: Dlaczego świat nam pachnie
Węch: Dlaczego świat nam pachnie

Olejki eteryczne – jakie zapachy są idealne na jesień?

Czujesz potrzebę, żeby otulić się zapachem jak ciepłym kocem? Dobrym pomysłem będzie więc zaopatrzenie się w kilka olejków eterycznych. Dlaczego? Bo są wszechstronne. Olejku możesz użyć do aromatyzowania powietrza (np. w kominku zapachowym), ale nie tylko. Dodasz go także do kąpieli, inhalacji albo masażu (koniecznie z jakimś olejem bazowym i ściśle według zaleceń producenta).

A może masz ochotę stworzyć sobie perfumy na jesienną aurę? Tutaj również przydadzą ci się olejki eteryczne. Eksperymentuj, żeby stworzyć własną kojącą mieszankę, która pomoże ci przetrwać jesienne smuteczki 🙂

O tym, jak stworzyć własne perfumy, przeczytasz w tym artykule:

Perfumy DIY: Trochę teorii i proste przepisy
Perfumy DIY: Trochę teorii i proste przepisy

Poniżej znajdziesz przegląd zapachów, które szczególnie sprawdzą się właśnie jesienią. Niektóre z nich nie tylko poprawiają nastrój, ale również wspomagają koncentrację i ożywiają umysł. A przecież dla uczniów i studentów jesień to czas intensywnej nauki. Jeżeli więc ty sama albo ktoś z twoich domowników należy do tej grupy, z pewnością docenisz moc takiego naturalnego wspomagacza.

Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!

Zapachy na jesień: Kwiatowe

Jeśli lubisz delikatne, kwiatowe nuty, na jesienne smutki wybierz lawendę, geranium albo różę.

Wszystkie te olejki poprawiają nastrój i pomagają radzić sobie z wewnętrznym napięciem. Ponadto wspomniane dwa różane aromaty działają stymulująco na umysł – ułatwiają zapamiętywanie, obniżają zmęczenie i ułatwiają koncentrację.

Skóra dziecka – pielęgnacyjne wyzwanie dla rodziców

Jesienne zapachy z kategorii kwiatowej

 

Zapachy na jesień: Cytrusowe

W lecie należy podchodzić do olejków cytrusowych z dużą dozą ostrożności, ponieważ wykazują one działanie fotouczulające. Ale jeśli chodzi o jesień, to naprawdę warto z nich korzystać! Cytrusowe zapachy, które łagodzą stany napięcia nerwowego i relaksują, to pomarańcza, bergamota i grejpfrut (a do tego cynamon albo czekolada…).

Olejek bergamotowy rozjaśnia też umysł. Jeśli więc czeka cię długi wieczór z nosem w książkach, warto dodać kilka kropli do kominka zapachowego, żeby stworzyć prawdziwie naukową atmosferę. 🙂

Skóra dziecka – pielęgnacyjne wyzwanie dla rodziców

Jesienne zapachy z kategorii cytrusowej

 

Zapachy na jesień: Ziołowe i drzewne

Z tej grupy zapachów niezwykle odprężający i uspokajający będzie głęboki olejek cedrowy, a także pełen pozytywnych wibracji olejek tymiankowy. Z kolei olejek z melisy ułatwi ci złapanie zdrowego dystansu do świata i pomoże przy zawrotach głowy. A zapach rozmarynu jest idealny na wieczory wypełnione pracą umysłową, ponieważ rozjaśnia umysł i wspomaga koncentrację.

Skóra dziecka – pielęgnacyjne wyzwanie dla rodziców

Jesienne zapachy z kategorii ziołowej i drzewnej

 

Jesienne zapachy w innych odsłonach?

Olejki eteryczne to zdecydowanie najprostszy i najbardziej skuteczny sposób na otulenie się zapachem. Ale wcale nie jedyny!

Cudownie pachnącą kąpiel zapewni ci na przykład seria Kozie mleczko z różnymi dodatkami. W sumie w tych produktach do kąpieli znajdziesz prawie wszystkie wymienione dotąd olejki eteryczne, a na dokładkę smakowity… orzech w czekoladzie. 🙂

Kozie mleko samo w sobie ma niezwykłe właściwości. Przeczytasz o nich tutaj:

Kozie mleko: 6 właściwości pielęgnacyjnych, które cię mogą cię zaskoczyć
Kozie mleko: 6 właściwości pielęgnacyjnych, które cię mogą cię zaskoczyć

Również twoje codzienne, pielęgnacyjne rytuały mogą przeciwdziałać jesiennej aurze. Kojącą lawendę znajdziesz na przykład w hydrolacie, który zastąpi ci tonik oraz w maceracie, idealnym zamiast kremu na noc.

Jeśli zaś chodzi o różę, to masz do wyboru naprawdę masę kosmetyków: masło do ciała, ujędrniający krem, piankę do mycia twarzy, hydrolat czy macerat z róży damasceńskiej albo dzikiej. Z całą pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Dlaczego róża jest tak chętnie wykorzystywana w kosmetykach? Jest o tym cały artykuł:

Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!
Róża – 7 powodów, dla których ją pokochasz!

Jesień nie taka straszna, jeśli… ładnie pachnie 🙂

Jesień to dobry moment, żeby się trochę porozpieszczać, uspokoić i posiedzieć w wygodnym fotelu. A przeróżne zapachy, podane w najrozmaitszych formach, pomogą ci osiągnąć ten cel. Może po wakacyjno-letnim szaleństwie i nadaktywności takie lekkie wyciszenie wcale nie jest złe?

A jakie są wasze ulubione zapachy na jesień? Piszcie w komentarzach!

Skóra dziecka – pielęgnacyjne wyzwanie dla rodziców

Jesienna (i nie tylko) depresja to nie żarty!

Ten artykuł nie jest poradą lekarską. Dlatego też specjalnie pojawia się w nim określenie „deprecha”, a nie depresja. Jeśli zauważysz u siebie lub kogoś bliskiego objawy depresji, niezwłocznie udaj się do specjalisty.

Objawy depresji:

  • Jesteś przygnębiona/przygnębiony przez większą część dnia, codziennie lub prawie codziennie od dwóch tygodni
  • Straciłaś/straciłeś zainteresowanie czynnościami, które wcześniej były dla ciebie przyjemnością
  • Masz trudności z koncentracją
  • Znacznie zmieniła się twoja waga (chodzi zarówno o znaczące schudnięcie, jak i przytycie)
  • Jesteś bardzo senna/senny albo wręcz przeciwnie – cierpisz na chroniczną bezsenność
  • Czujesz ogromne zmęczenie bez wyraźnej przyczyny
  • Masz nieuzasadnione poczucie winy oraz (lub) brak poczucia własnej wartości
  • Masz nawracające myśli samobójcze

(źródło)

 

Olejek Złodziei – proste składniki, niezwykłe działanie
Dyfuzor olejków eterycznych

Dodaj komentarz