Kozie mleko: 6 właściwości pielęgnacyjnych, które cię mogą cię zaskoczyć

Kozie mleko: 6 właściwości pielęgnacyjnych, które cię mogą cię zaskoczyć

Kozie mleko jako dodatek do kąpieli jest znane od starożytności (oczywiście krowie również 🙂 ). Czy taki zabieg kojarzy ci się z czymś luksusowym, wyjątkowym i niezwykle odprężającym? Słusznie. Twoje skojarzenie może wynikać stąd, że gdzieś po głowie kołacze ci się ta scena z filmu Asterix i Obelix: Misja Kleopatra:

Czysty relaks, prawda? 🙂 Skoro kąpiele w mleku były stosowane na dworze egipskich arystokratów, musi COŚ w nim być (w mleku, rzecz jasna). No i COŚ jest – szczególnie, co ciekawe, w mleku od kozy.

Jakie ma ono właściwości? Niektóre z nich mogą cię zaskoczyć!

#1 Mydła z koziego mleka są bardzo delikatne

Kozie mleko: 6 właściwości pielęgnacyjnych, które cię mogą cię zaskoczyć

Duża część mydeł i innych produktów myjących dostępnych na rynku zawiera dosyć agresywne surfaktanty (czyli: środki powierzchniowo czynne). Mogą one bezlitośnie pozbawić twoją skórę naturalnego płaszcza lipidowego, zostawiając ją suchą i napiętą. Żeby tego uniknąć, warto stosować do kąpieli takie produkty, które nie zmywają tej naturalnej bariery – takich, jak mydło z koziego mleka. Czym ono jest?

Jak każde mydło, jest to produkt uzyskiwany na drodze tradycyjnej saponifikacji (czuli zmydlania tłuszczów). W tym procesie kwasy tłuszczowe reagują z ługiem, dzięki czemu powstają cząsteczki mydła. Zazwyczaj ług jest uzyskiwany przez połączenie wody z wodorotlenkiem sodu. Jednak zastępując wodę innym płynem, na przykład bogatym w tłuszcze mlekiem kozim, można uzyskać mydło o kremowej, bogatej konsystencji i delikatnym działaniu.

Kozie mleko jest bogate zarówno w tłuszcze nasycone, jak i nienasycone, dzięki czemu idealnie nadaje się do produkcji mydła. Nasycone tłuszcze sprawiają, że powstaje więcej piany (super bonus w czasie kąpieli 🙂 ), a te nienasycone zapewniają właściwości nawilżające i odżywcze. Poza tym, mleko kozie zawiera bardzo dużo kwasu kaprylowego. To związek, który delikatnie usuwa brud z ciała, a przy tym „oszczędza” pożądaną warstwę lipidową.

#2 Kozie mleko zawiera mnóstwo składników odżywczych

Kozie mleko: 6 właściwości pielęgnacyjnych, które cię mogą cię zaskoczyć

Mleko kozie zawiera dużo kwasów tłuszczowych i cholesterolu, które są składnikami budulcowymi skóry. Ich brak może prowadzić do jej wysuszenia i podrażnienia. Co więcej, mleko jest dobrym źródłem rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy A (opóźniającej procesy starzenia się) oraz selenu. Ten cenny minerał może nawet poprawić objawy łuszczycy, takie jak uciążliwe uczucie suchości (źródło).

#3 Mleko od kozy niweluje uczucie suchości skóry (kserozę)

Kozie mleko: 6 właściwości pielęgnacyjnych, które cię mogą cię zaskoczyć

Przyczyną kserozy, która objawia się suchością, napięciem i podrażnieniem skóry, jest zbyt niski poziom wody. Zazwyczaj zapobiega temu ochronna warstwa lipidowa – i u zdrowych ludzi całkiem dobrze sobie z tym radzi. Jednak osoby zmagające się z niektórymi schorzeniami, takimi jak łuszczyca i egzema, często mają w skórze za niski poziom lipidów, takich jak cholesterol, ceramidy i kwasy tłuszczowe. Duża ilość cholesterolu i kwasów tłuszczowych zawartych w mleku kozim może zastąpić te brakujące tłuszcze. Jednocześnie mleko kozie wspomaga naturalne zatrzymywanie wody w skórze.

Kluczem do zmniejszenia suchości skóry jest więc przywrócenie bariery lipidowej oraz dbanie o odpowiednie nawilżenie. Warto być wyjątkowo wybrednym w doborze produktów pod prysznic. Używanie agresywnych środków myjących może niestety pogarszać stan chorej skóry. Z kolei delikatne, bogate w tłuszcz mydła, takie jak to z mleka koziego, często przynoszą znaczną ulgę.

#4 Kozie mleko jest naturalnym eksfoliantem

Eksfoliant to substancja odpowiedzialna za złuszczanie naskórka. Jedną z bardziej znanych grup związków będących eksfoliantami są alfa-hydroksykwasy (AHA). Od dawna mają one zastosowanie przy leczeniu blizn, plam starczych czy przebarwień.

Kwas mlekowy, AHA naturalnie występujący w kozim mleku, delikatnie usuwa warstwę martwych komórek skóry, co przywraca jej promienny i młody wygląd. Mało tego, ten kwas jest jednym z najłagodniejszych z tej grupy, dzięki czemu mogą go stosować również osoby o wrażliwej skórze.

#5 Kozie mleko prawdopodobnie wspomaga naturalną florę bakteryjną

Kozie mleko: 6 właściwości pielęgnacyjnych, które cię mogą cię zaskoczyć

Utrzymanie prawidłowego mikrobiomu w skórze poprawia jej zdolność do obrony przed patogenami, potencjalnie zapobiegając różnym zaburzeniom skóry, takim jak trądzik i egzema. Jak już wiesz, produkty myjące z dużą zawartością koziego mleka mają dobry wpływ na barierę lipidową. Jednak za tym faktem kryje się dodatkowy bonus! Ze względu na delikatne właściwości nie usuwają one również zdrowych bakterii. Ponadto mleko kozie zawiera probiotyki, takie jak Lactobacillus, odpowiedzialne za wytwarzanie kwasu mlekowego. Wykazano, że ma działanie on przeciwzapalne w organizmie, w tym na skórze (źródło).

Póki co nie są dostępne żadne badania dotyczące zależności między używaniem produktów z kozim mlekiem a naturalnym, ludzkim mikrobiomem. Niemniej jednak użycie takiego produktu będzie prawdopodobnie lepsze niż środków z silnymi substancjami powierzchniowo czynnych, które usuwają naturalną barierę skóry.

#6 Mleko od kozy może zapobiegać trądzikowi

Znowu jest to zasługa wysokiej zawartości kwasu mlekowego. Delikatne złuszczanie zrogowaciałego naskórka trzyma bród, łój i zanieczyszczenia z dala od porów skóry. Wiele środków do czyszczenia twarzy zawiera silne, potencjalnie wysuszające składniki, co potencjalnie prowadzi do nadmiernej produkcji sebum i zatkania porów. Nie można tego za to powiedzieć o produktach z wysoką zawartością koziego mleka.

Oczywiście leczenie trądziku należy dobrać indywidualnie. Dlatego skonsultuj się z dermatologiem lub innym pracownikiem służby zdrowia, aby upewnić się, że używasz najlepszego produktu dla swojej skóry.

Kozie mleko jest po prostu dobre dla skóry 🙂

Produkty myjące na bazie koziego mleka (czy też same mydła z koziego mleka) to łagodne i delikatne środki. Ich kremowa, bogata konsystencja dobrze sprawdza się w przypadku chorób skóry objawiających się jej nadmierną suchością, takich jak łuszczyca czy egzema. Jest też duże prawdopodobieństwo (choć potrzebne są dalsze badania), że dzięki zawartości złuszczającego kwasu mlekowego może pozytywnie wpływać na naturalną florę bakteryjną oraz wspomagać leczenie trądziku.

Jeśli więc szukasz łagodnego produktu myjącego, który dodatkowo pielęgnuje skórę, rozważ kosmetyki z mlekiem kozim w składzie (i to najlepiej wysoko na liście INCI).

 

Kozie mleko: 6 właściwości pielęgnacyjnych, które cię mogą cię zaskoczyć
Zaskoczony? Podobało się? Podziel się ze znajomymi 🙂

Dodaj komentarz