Kwas azelainowy – skuteczny w walce z przebarwieniami

Kwas azelainowy to organiczny związek chemiczny, którego wzór sumaryczny to C9H16O4. Jest to dwufunkcyjny kwas karboksylowy, który występuje naturalnie w pszenicy, żywicy, jęczmieniu oraz w produktach mlecznych.

Kwas azelainowy jest stosowany w medycynie, zwłaszcza w dermatologii, ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i depigmentacyjne. Jest skutecznym lekiem stosowanym w leczeniu trądziku pospolitego oraz trądziku różowatego, ponieważ działa antybakteryjnie na bakterie z rodzaju Propionibacterium acnes oraz normalizuje proces keratynizacji.

Ponadto, kwas azelainowy ma właściwości depigmentacyjne, dlatego też jest stosowany w leczeniu hiperpigmentacji skóry, takiej jak przebarwienia pozapalne, plamy starcze oraz melasma.

Kwas azelainowy jest stosowany w dermatologii w postaci żeli, kremów i płynów, które aplikuje się miejscowo na skórę. Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, ponieważ kwas azelainowy może powodować działania niepożądane, takie jak podrażnienie skóry czy suchość skóry.

Dodaj komentarz