Najlepszy peeling na lato (i nie tylko), który zrobisz w domu

Najlepszy peeling na lato (i nie tylko), który zrobisz w domu

Połowa lata za nami. Pierwsza (a być może nawet i druga) opalenizna prawdopodobnie już się złoci na twojej skórze, więc czas pomyśleć o tym, żeby ją nieco odświeżyć! Jak? Z pomocą przyjdzie ci PEELING.

Skóra dziecka – pielęgnacyjne wyzwanie dla rodziców

Czym jest peeling? #Słowniczek pojęć

Słowo „peeling” pochodzi z języka angielskiego. Po polsku można je przetłumaczyć na „obieranie” („peel off”) albo „szorowanie” („scrubbing”). Polskie, fachowe nazwy tego zabiegu to „eksfoliacja”, „abrazja” albo „ablacja”. (#)

Niech moc peelingu będzie z Tobą 🙂

Twoja skóra cały czas się odnawia. Odpowiada za to warstwa podstawna, która pracowicie produkuje nowe komórki. Z tego powodu starsze powoli wędrują coraz wyżej i wyżej. Z czasem stają się one komórkami naskórka (a konkretniej: nabłonka płaskiego). Tam zmieniają się w zrogowaciałą, martwą tkankę, której regularnie się pozbywasz.

Kwas hialuronowy w codziennej pielęgnacji
Na tym rysunku warstwa podstawa to ta fioletowa, dolna część naskórka.

Cały cykl – od powstania nowej komórki do pozbycia się jej – trwa 28 dni. (#) To właśnie pozbywanie się zrogowaciałej warstwy naskórka jest kluczem do pięknej, elastycznej i zadbanej skóry o równym kolorycie. Niestety, stres, zanieczyszczone środowisko i upływ lat (kolokwialnie mówiąc, starzenie się… 🙂 ) sprawia, że mechanizm złuszczania nie zachodzi równomiernie. Efekt? Szorstka i szarawa skóra zamiast promiennej, złocistej opalenizny.

Ale nie martw się – są aż trzy dobre wiadomości. Po pierwsze, jesteś w stanie wspomóc ten naturalny proces. Po drugie, nie stracisz przez to fortuny. I po trzecie, jest spora szansa, że wszystko czego potrzebujesz, masz w… kuchni (albo pobliskim spożywczaku).

W dalszej części wpisu znajdziesz kilka smakowitych przepisów na skuteczny, domowy peeling – zarówno całego ciała, jak i twarzy. (Kilka, czyli cztery – żebyś nie musiała się zbyt długo zastanawiać, który wybrać 😀 ).

Skóra dziecka – pielęgnacyjne wyzwanie dla rodziców

Peeling mechaniczny vs peeling enzymatyczny

W domu bezpiecznie możesz wykonać dwa rodzaje peelingu: mechaniczny i enzymatyczny. Czym się one różnią? (#)

Mechaniczny:

  • złuszczanie za pomocą drobinek (nasiona, cukier, sól, fusy kawy itp.)
  • wskazany dla skóry tłustej i normalnej
Enzymatyczny:

  • złuszczanie za pomocą enzymów (na przykład naturalnych enzymów owocowych, np. α-hydroksykwasów)
  • wskazany dla skóry wrażliwej i bardzo zanieczyszczonej

 

Domowy peeling mechaniczny – przepisy

Najlepszy peeling na lato (i nie tylko), który zrobisz w domu

#1 Cukrowy z olejami

Składniki:

  • cukier (biały lub brązowy) – około szklanki
  • olej rycynowy – 2 łyżki
  • olej z awokado – 1 łyżka
  • olejek eteryczny (opcjonalnie) – 2-3 krople

Zmieszaj ze sobą wszystkie składniki do uzyskania konsystencji gęstej papki. Drobiny cukru są w tym przepisie składnikiem „ściernym”. Olejek rycynowy pomoże ci pozbyć się toksyn, a olej z awokado zapewni solidną dawkę witamin i wygładzi naskórek.

Oczywiście możesz użyć innego oleju, na przykład oliwy z oliwek. Najważniejsza jest konsystencja 🙂

Najlepszy peeling na lato (i nie tylko), który zrobisz w domu

#2 Kawowy na cellulit

Składniki:

  • kawa zmielona – około pół szklanki
  • oliwa z oliwek – 2-3 łyżki
  • olejek grejpfrutowy – 2-3 krople

Składniki wymieszaj ze sobą i masuj ciało kolistymi ruchami. W tym przepisie za działanie antycellulitowe jest odpowiedzialny olejek z grejpfruta.

Jeśli masz ochotę, możesz wzbogacić przepis innymi składnikami, na przykład cynamonem, miodem albo kakao. Powstanie wtedy pięknie pachnąca mieszanka jesienno-zimowa! (Zgodnie z tytułem artykułu, to propozycje nie tylko na lato).

Domowy peeling enzymatyczny – przepisy

Najlepszy peeling na lato (i nie tylko), który zrobisz w domu

#1 Ananasowy z miodem

Składniki:

  • świeży ananas – 2-3 plastry
  • płatki owsiane – 1 łyżka stołowa
  • miód – 1 łyżeczka

Plastry ananasa pokrój na mniejsze kawałki, a następnie zblenduj na gładką masę. Dodaj miód i płatki owsiane, wymieszaj i nakładaj na twarz delikatnymi ruchami. Po kilku minutach zmyj papkę ciepłą wodą.

Bromelaina (naturalny enzym zawarty w ananasie) rozpuści wiązania między martwymi komórkami skóry, dzięki czemu łatwiej się ich pozbędziesz. Miód ma z kolei właściwości antybakteryjne, a płatki owsiane są delikatnym składnikiem ściernym. Poza tym pięknie rozjaśniają one cerę.

Najlepszy peeling na lato (i nie tylko), który zrobisz w domu

#2 Jabłkowy

Składniki:

  • jabłko 🙂

Zmiksuj całe świeże jabłko (lub trochę mniej) i nałóż na umytą cerę. Zostaw na twarzy przez 15 minut, a następnie spłucz zimną wodą.

Wydaje ci się, że jednoskładnikowy peeling nie zadziała? Nic bardziej mylnego. 🙂 Zawarty w owocu kwas jabłkowy odblokowuje zatkane pory, a także przywraca skórze właściwe pH.

Skóra dziecka – pielęgnacyjne wyzwanie dla rodziców

Jak często stosować peeling?

Częstotliwość zabiegu zależy od tego, jaką masz skórę.

  • Tłusta – 2 razy w tygodniu
  • Wrażliwa, naczynkowa – raz na 2 tygodnie, a nawet rzadziej
  • Normalna – 1-2 razy w tygodniu
  • Całe ciało – raz w tygodniu

Peeling – słowo przestrogi (a nawet trzy słowa)

Pierwsze: Nie stosuj peelingów zbyt często. Co za dużo, to niezdrowo! Zamiast poprawić kondycję skóry, możesz uszkodzić jej warstwę ochronną i nabawić się przesuszenia i podrażnień.

Drugie: Nie złuszczaj naskórka, jeśli twoja skóra jest zaczerwieniona, podrażniona albo poparzona przez słońce. Unikaj peelingu również przed opalaniem. Niektóre składniki (na przykład cytrusy) są fotouczulające!

Trzecie: Jeśli twoja cera jest wrażliwa, zrezygnuj z peelingów z dużymi drobinkami na rzecz łagodniejszych (ale nie mniej skutecznych) peelingów enzymatycznych. Podobnie sprawa wygląda w przypadku cery trądzikowej – musisz podejść do tego baaaardzo ostrożnie. Najrozsądniej będzie, gdy w tym wypadku skonsultujesz się z dermatologiem. Pamiętaj, że nawet najlepszy domowy zabieg może ci zaszkodzić!

Skóra dziecka – pielęgnacyjne wyzwanie dla rodziców

Gdy stosujesz peeling, uważaj na…

  • …częstotliwość zabiegu
  • …stan skóry
  • …rodzaj cery
  • …promienie UV

Peeling – dlaczego warto?

Jak widzisz, przygotowanie domowego peelingu nie nastręcza specjalnych trudności. Dużą część składników masz pewnie pod ręką, a nawet jeśli nie – to zdobycie ich jest raczej mało skomplikowane. A czy taki zabieg jest wart zachodu? Oczywiście!

Regularne złuszczanie naskórka nie tylko sprawi, że twoja opalenizna będzie równa i piękna. Warto za dłużej zaprzyjaźnić się z peelingującymi mieszankami i stosować je cały rok. Twoja skóra będzie wtedy zregenerowana, odżywiona, a także znacznie lepiej przyswoi aktywne składniki z kremu i balsamu. Poza tym zapobiegniesz pojawianiu się stanów zapalnych i zastojów limfatycznych i przyspieszysz przemianę materii.

Peelinguj się na zdrowie! 🙂

Podobał ci się ten artykuł? W takim razie udostępnij go znajomym 🙂

Dodaj komentarz