Tlenek magnezu charakterystyka

Tlenek magnezu (magnezja palona), MgO jest to nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków zasadowych zawierający magnez na drugim stopniu utlenienia.
Związek ten w temperaturze pokojowej jest białą substancją krystaliczną. Otrzymany w temperaturze do 900°C łatwo rozpuszcza się w kwasach i szybko uwadnia do wodorotlenku, który jest słabą zasadą. Po wyprażeniu staje się niereaktywny.

Zastosowanie:
Ten biały proszek ma wiele przydatnych właściwości, które czynią go idealnym zarówno dla zastosowań przemysłowych , jak i zastosowań medycznych .
Podawany w małych dawkach wykazuje działanie zapierające. W większych dawkach ma działanie przeczyszczające. Wykorzystywany w problemach z nadkwasotą, chorobie wrzodowej żołądka, wzmożonej fermentacji jelitowej.

Jest surowcem farmaceutycznym wykorzystywanym w recepturze aptecznej przy sporządzaniu proszków złożonych i prostych, kleików, zawiesin.

Tlenek magnezu może powodować  niepożądane skutki uboczne . Najczęstszymi działaniami niepożądanymi są skurcze i biegunka . Jeśli nie ustępują lub są nasilone , należy skontaktować się z lekarzem . Jeśli wystąpi wysypka, świąd, zawroty głowy, zmiany nastroju , osłabienie, nudności lub wymioty , należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

Tlenek magnezu znalazł zastosowanie w produkcji cementu. W fotografii służy do zobojętniania emulsji fotograficznej; proszek błyskowy, potocznie zwany magnezją.

Tlenek magnezu ma kilka właściwości, które sprawiają, że znajduje szczególne zastosowanie w elektryce i produkcji materiałów budowlanych. Magnezja ma dobrą ogniotrwałość , co oznacza, że zachowuje trwałość , nawet po wystawieniu na działanie wysokich temperatur . Tlenek magnezu jest odporny na korozję, ma wysoką przewodność termiczną ale małą przewodność elektryczną , to znaczy może przenosić ciepło , ale nie przenosi energii elektrycznej.

Tlenek magnezu jest stosowany w produkcji cementu i innych materiałów budowlanych , w tym cegły. Płyty ścienne wykonane z tlenku magnezu są ognioodporne, odporne na wilgoć (nie ma problemów z pleśnią) , a jednocześnie są wytrzymałe . Tlenek magnezu jest powszechnie stosowane w elementach grzejnych , takich jak piece akumulacyjne , pralki , ponieważ przewodzi ciepło , ale nie energię elektryczną.
W związku z tym, że tlenek magnezu jest odporny na wilgoć stanowi go środkiem przydatnym dla bibliotek służącym do zabezpieczania księgozbiorów.
Tę samą zdolność tlenku magnezu wykorzystują wspinacze, którzy używają go w celu zmniejszenia potliwości rąk.