Jeśli jesteś mamą, to każda minuta twojego dnia jest wypełniona. Prawdopodobnie ostatnią rzeczą, o której marzysz, gdy twój dzidziuś zaśnie, jest czytanie i analizowanie składów kosmetyków dla dzieci. Z drugiej strony, prawdopodobnie chciałabyś jak najbardziej świadomie wybrać artykuły do pielęgnacji twojego malucha… Dlatego postanowiłam wziąć pod lupę każdy składnik serii dziecięcych produktów Trele Morele, która niedawno pojawiła się w naszej ofercie.
KAŻDY.
Żebyś ty nie musiała (a uwierz mi, zajęło to kilka ładnych godzin) 🙂
Co znajdziesz w serii Trele Morele
Cała seria kosmetyków dla dzieci Trele Morele to trzy produkty: Żel do mycia ciała i włosów, krem do pielęgnacji oraz krem na odparzenia.
Trzy to… Mało? Dużo?
W sam raz 🙂 W kwestii wyboru produktów pielęgnacyjnych dla maluszków, najlepiej kierować się zasadą: „Im mniej, tym lepiej”. Uwierz, delikatna skóra dziecka nie potrzebuje całej półki tubek i buteleczek w twojej łazience. 🙂
Na stronie każdego produktu znajdziesz listę komponentów ułożonych według ich udziału procentowego w recepturze kosmetyku (im wyżej na liście, tym więcej składnika w produkcie). W tym omówieniu nie zachowałam tej kolejności, ale podzieliłam substancje według ich występowania w całej serii Trele Morele. W obszernej tabeli poniżej znajdziesz zebrane wszystkie składniki wraz z wyjaśnieniem, jaka jest ich funkcja, a także korzyści z ich stosowania.
Jednak to nie jest wpis czysto reklamowy. Ponieważ chciałam, żeby ten artykuł był całkowicie fair wobec Mam, nie pominęłam też spraw, na które musisz zwrócić uwagę.
Kosmetyki dla dzieci z serii Trele Morele – skład bez tajemnic
Jeśli nie masz czasu czytać tego wpisu, możesz poświęcić około 6 minut i obejrzeć film, w którym kosmetolog wypowiada się na temat serii Trele Morele. Proszę bardzo 🙂
Wyjaśnienie skrótów z tabeli:
- A: Żel 2w1
- B: Krem łagodzący
- C: Krem na odparzenia
- ()*: Składnik pochodzenia organicznego z certyfikatem Eco Cert/COSMOS
Składnik
Produkt
Funkcja składnika
Aqua (Woda)
A, B, C
Zazwyczaj to baza całego produktu, dlatego zajmuje pierwsze miejsce w składzie (oznacza to, że jest jej najwięcej). Jest również rozpuszczalnikiem dla niektórych substancji w kosmetyku. Ma wpływ na konsystencję produktu i jest nośnikiem substancji aktywnych.
Coco glucoside* (Poliglukozyd kwasów oleju kokosowego)
A, B, C
Substancja myjąca, pianotwórcza, bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych – wykazuje całkowitą dermatologiczną kompatybilność ze wszystkimi typami skóry (źródło). Jest to składnik chętnie wykorzystywany w recepturach kosmetyków organicznych, ponieważ jest bezpieczny dla środowiska i całkowicie biodegradowalny. Otrzymuje się go na bazie oleju kokosowego i cukrów owocowych. W testach porównawczych wykazano również, że jest to najbardziej łagodny środek powierzchniowo czynny.
Glycerin* (Gliceryna, glicerol)
A, B, C
O glicerynie można napisać cały artykuł 🙂 Ale w skrócie: Jest to substancja nawilżająca. Przenika przez warstwę rogową naskórka, dzięki czemu jest też nośnikiem (promotorem przenikania) dla innych substancji. Poza tym wspomaga działanie konserwujące, ponieważ obniża aktywność wody – doskonałej pożywki dla drobnoustrojów.
Butyrospermum parkii butter* (Masło shea)
A, B, C
Emolient, czyli składnik natłuszczający skórę. W preparatach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy warstwę okluzyjną (czyli tzw. film), zapobiegającą nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni – pośrednio ma więc działanie nawilżające. Kondycjonuje, czyli zmiękcza i wygładza skórę i włosy. Ma również działanie regenerujące.
Prunus armeniaca (apricot) kernel oil (Olej z pestek moreli)
A, B, C
jw
Aroma (Aromat)
A, B, C
Substancja zapachowa, a raczej mieszanka składników zapachowych. Potencjalnie najbardziej alergizująca część składu serii, ale opinie mam tego nie potwierdziły.
Panthenol (Pantenol)
A, C
Wykazuje działanie przeciwzapalne. Przyspiesza również proces regeneracji naskórka. Ma zdolność przenikania w strukturę włosów i skóry, nadając jej gładkość.
Helianthus annuus seed oil* (Olej z nasion słonecznika)
B, C
Emolient. Tworzy na powierzchni skóry wyczuwalną warstwę okluzyjną, która wygładza powierzchnię naskórka. Wykazuje też działanie regenerujące naskórek i pośrednio nawilżające (zapobiega odparowywaniu wody).
Argania spinosa kernel oil* (Olej arganowy)
B, C
Emolient. Na powierzchni skóry i włosów tworzy warstwę ochronną o właściwościach natłuszczających, wygładzających, odżywczych i zmiękczających. Zapobiega też odparowywaniu wody. Jest to składnik silnie ujędrniający skórę. Ponadto sprawia, że staje się ona grubsza, zwarta, elastyczna i sprężysta. Wykazuje działanie regenerujące, łagodzące i przyspiesza gojenie nawet trudno gojących się ran. Jest polecany również do pielęgnacji skóry alergików i dzieci (nic dziwnego, że występuje w składzie kremów z serii Trele Morele). 🙂
Theobroma cacao seed butter* (Masło z nasion kakaowca właściwego)
B, C
Wykazuje działanie natłuszczające i ochronne. Jest to składnik biozgodny ze skórą człowieka – substancje w nim zawarte są bardzo dobrze tolerowane, łatwo się wchłaniają, a przy tym nie powodują alergii kontaktowych. Z powodu wysokiej zawartości polifenoli (rodzaju antyoksydantów) wspomaga produkcję kolagenu oraz zapobiega jego rozkładowi, co poprawia jędrność i elastyczność skóry. Ponadto cudownie pachnie czekoladą…
Cera alba* (Wosk pszczeli)
B, C
Tworzy film na powierzchni skóry i włosów. Ma też pośrednie działanie nawilżające (zapobiega odparowywaniu wody). Zmiękcza i wygładza skórę oraz ma działanie regenerujące.
Linum usitatissimum seed oil* (Olej z lnu zwyczajnego)
B, C
Emolient. Tworzy na powierzchni skóry film, ma też pośrednie działanie nawilżające i wygładza powierzchnię naskórka.
Olea europaea fruit oil* (Oliwa z oliwek)
B, C
Doskonale nawilża, odżywia i regeneruje skórę. Ma działanie ochronne przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i uzupełnia niedobory lipidowe. Zawarte w niej witaminy z łatwością przenikają w głąb skóry. Z powodu stosunkowo wysokiej zawartości witaminy F chroni skórę przed utratą wody. Jest również naturalnym filtrem UV, ponieważ ma właściwości przeciwrodnikowe. Działa kojąco, łagodząco, wzmacnia naturalną odporność skóry i przeciwzapalnie. Wspomaga leczenie ran, oparzeń, odmrożeń, wyprysków czy ropni. To składnik odpowiedni dla najbardziej wymagających rodzajów skóry: atopowej, alergicznej, nadwrażliwej, starczej oraz (oczywiście) dziecięcej i niemowlęcej.
Aloe barbadensis leaf juice powder* (Sproszkowany sok aloesowy)
B, C
Aloes ma silne właściwości lecznicze. W kosmetykach jest składnikiem „bardzo aktywnym”. Wspomaga gojenie się ran, poparzeń, ukąszeń, zmian wirusowych (takich jak opryszczka). Ma również działanie przeciwbólowe, kojące, łagodzące, przeciwobrzękowe i nawilżające.
Tocopherol (tokoferol, witamina E)
B, C
Ma silne działanie antyoksydacyjne. Wykazuje zdolność wbudowywania się w struktury lipidowe błon komórkowych i cementu międzykomórkowego warstwy rogowej, przez co wzmacnia naturalną barierę naskórkową. Doskonale nawilża skórę. Zapobiega też powstawaniu stanów zapalnych, wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia ukrwienie skóry.
Lactic acid (Kwas mlekowy)
B, C
Substancja nawilżająca, która przenika przez warstwę rogową naskórka.
Glyceryl stearate (Stearynian glicerolu)
B, C
Tworzy film, zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody, jak również zmiękcza i wygładza skórę.
Sorbitol (Sorbitol)
B, C
Substancja nawilżająca, która wiąże wodę na powierzchni naskórka. Zmiękcza i wygładza skórę.
Sucrose stearate (Stearynian sacharozy)
B, C
Wpływa na konsystencję kosmetyku i zapobiega rozwarstwianiu się produktu. Ponadto odżywia i chroni skórę, pozostawiając na niej lekki i przyjemny film.
Coconut alcohol (Alkohol kokosowy)
B, C
Jest to substancja powierzchniowo czynna. Poza tym zwiększa lepkość kosmetyków.
Dehydroacetic acid (Kwas dehydrooctowy)
B, C
Łagodny konserwant. Zapobiega rozwojowi mikroorganizmów w kosmetyku.
Benzyl alcohol (Alkohol benzylowy, fentylometanol)
B, C
Jest rozpuszczalnikiem i konserwantem. Pachnie jaśminem (a raczej… jaśmin pachnie nim). 🙂
Xanthan gum (Guma ksantanowa)
B, C
Substancja zagęszczająca. Otrzymuje się ją poprzez fermentację węglowodanów przez bakterie Xanthomonas campestris.
Cocamidopropyl betaine* (Kokamidopropylobetaina)
A
Substancja myjąca, bardzo łagodna dla skóry i błon śluzowych. Poprawia też jakość piany i konsystencję kosmetyku.
Sodium coco-sulfate* (Sól sodowa siarczanu alkoholi tłuszczowych z oleju kokosowego, SCS)
A
Składnik pianotwórczy i myjący, łagodniejsza wersja SLS. Osoby o bardzo wrażliwej skórze powinny na niego uważać.
Agropyron repens extract (ekstrakt z perzu właściwego)
A
Ma działanie przeciwzapalne.
Hydrolyzed wheat protein* (Hydrolizat protein pszenicy)
A
Ogranicza potencjalne działanie drażniące anionowych substancji powierzchniowo czynnych (w produktach z serii Trele Morele – SCS). Wykazuje także doskonałe powinowactwo do powierzchni skóry, włosów i paznokci. Zmniejsza elektryzowanie się włosów.
Guar hydroxypropyltrimonium chloride (Chlorek hydroksypropylotrimoniowy guaru)
A
Wzmacnia i odżywia włosy oraz ułatwia ich rozczesywanie. Ponadto tworzy na ich powierzchni ochronną powłokę.
Sodium benzoate* (Benzoesan sodu)
A
Łagodny konserwant.
Potassium sorbate* (Sorbinian potasu)
A
jw
Sodium chloride (Chlorek sodu)
A
Substancja wpływająca na konsystencję kosmetyku, powodując wzrost lepkości.
Citric acid* (Kwas cytrynowy)
A
Ma działanie złuszczające, reguluje pH kosmetyku, jak również zwiększa jego trwałość i stabilność.
Sodium stearoyl glutamate (Stearyloglutaminian sodu)
B
Łagodny detergent oraz emulgator. Poza tym zmiękcza i odżywia skórę.
Zinc oxide (Tlenek cynku)
C
Działa przeciwzapalnie, regenerująco i ochronnie na podrażnienia i otarcia skóry. Poza tym wspomaga również leczenie wysypki pieluszkowej.
Transparentność jest dobra
Podsumowując: W serii Trele Morele znajdziesz mnóstwo cudownych substancji aktywnych. Z drugiej strony pewne składniki (SCS, konserwanty czy zagęstnik w postaci gumy ksantanowej) mogą ci się nie spodobać.
Patrząc jednak obiektywnie, użycie tych komponentów nie wydaje się jakąś straszną zbrodnią: Łagodny konserwant zapobiegnie rozwojowi niebezpiecznych bakterii i sprawi, że krem będzie ci służył dłużej – do ostatniej porcji. Miła w dotyku konsystencja to więcej przyjemności z aplikacji, a więcej piany to więcej frajdy w czasie kąpieli 🙂
Na zachętę, kilka pozytywnych opinii Mam (i jednego Taty):
Super słodziakowy i fajny (Benio 18-12-2019, Żel dla dzieci i niemowląt od 1-go dnia życia do mycia ciała i włosów)
Świetny produkt dla dzieci i dorosłych także. Piękny zapach, moje dzieci go uwielbiają. Jedyny mały szczegół to opakowanie. Ciężko chodzi pompka i mam wrażenie, ze kosmetyk się marnuje. Najlepszy by był zwykły szklany słoiczek, wtedy będzie pewność, ze krem jest w pełni wykorzystany. Generalnie bardzo polecam 🙂 (Ania 28-01-2020, Krem łagodzący dla dzieci i niemowląt do twarzy i ciała)
Bardzo ładny zapach, super się rozprowadza po dupci dziecka. Stosowany na Zaczerwienioną skórę pod pieluszką. Przy następnej zmianie pieluchy, śladu zaczerwienienia nie ma. (Martyna, 21-07-2019, Krem dla dzieci i niemowląt na odparzenia)
Jeśli uważasz ten wpis za przydatny, udostępnij go 🙂 Inne mamy też na pewno chętnie zaoszczędzą kilka godzin!
A może ciekawi cię, dlaczego skóra dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji? Zajrzyj do tego wpisu: