Pamiętajmy, że na kondycję naszych włosów oraz skóry głowy ogromny wpływ ma ogólny stan naszego organizmu. Namnażaniu się grzybów i różnego rodzajom problemom skórnym sprzyja niska odporność organizmu, którą powoduje spożywanie nadmiernej ilości cukru, tłuszczów nasyconych oraz alkoholu. Zrezygnujmy też z potraw wysoko przetworzonych typu zupki w proszku, chipsy i inne słone przekąski oraz gotowe sosy w słoikach czy torebkach. Wzbogaćmy za to swoją codzienną dietę o świeże owoce i warzywa, chudy nabiał i produkty pełnoziarniste, a z pewnością po kilku tygodniach kondycja naszych włosów i skóry głowy ulegnie znaczącej poprawie.
Świat chemii
Trzy niezawodne naturalne sposoby na łupież.
Swędzenie skóry głowy, nadmierne złuszczanie się naskórka, uporczywy łupież, przetłuszczanie się włosów to problemy, z którymi walczy wielu z nas. Powodują one nieatrakcyjny wygląd, dyskomfort i ciągłe poczucie wstydu. Zdarza się, iż pomimo stosowania popularnych szamponów leczniczych, łupież wciąż powraca.
Przyczyny nadmiernego złuszczania się skóry głowy bywają różne- od zakażenia drożdżakami, poprzez nadmierne wysuszenie skóry po reakcje alergiczne na stosowane kosmetyki. Jeśli nie pomagają Ci konwencjonalne środki przeciwłupieżowe lub jesteś fanką naturalnej pielęgnacji, wypróbuj sprawdzone i skuteczne naturalne metody zwalczania łupieżu.
1. Ziołowe płukanki do włosów.
Podrażniona, łuszcząca się, swędząca i zaczerwieniona skóra głowy potrzebuje ukojenia. Przyniosą je delikatne płukanki ziołowe, które stosowane są przez kobiety na całym świecie od setek lat. Pielęgnują one skórę oraz włosy, pomagają zwalczyć grzyby wywołujące łupież i działają gojąco na podrażniony i uszkodzony naskórek.
Najlepsze zioła na łupież to pokrzywa, szałwia, rozmaryn, rumianek i tymianek. Weź dwie łyżki stołowe wybranych ziół, zalej wrzątkiem i zaparzaj około 20 minut. Następnie przecedź i ostudź. Napar stosuj do ostatniego płukania włosów. Możesz również nasączyć w nim wacik i przecierać skórę głowy pomiędzy myciem włosów, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc najbardziej swędzących. Najlepiej zrobić to wieczorem przed pójściem spać, a rano umyć włosy.
Już po pierwszym użyciu ziołowej płukanki do włosów odczujesz znaczną ulgę. Głowa będzie mniej swędzieć, skóra będzie ukojona i odświeżona, a włosy puszyste i piękne. Pełna kuracja powinna trwać około miesiąca. Później płucz włosy w ziołach co kilka myć, aby zapobiec nawrotowi łupieżu.
2. Olejki eteryczne.
Olejek z drzewka herbacianego, lawendowy, tymiankowy oraz rozmarynowy to prawdziwi pogromcy łupieżu. Wykazują one bardzo silne działanie grzybobójcze. Wystarczy dodać kilka kropli do szamponu przed myciem włosów. Pamiętajmy, że olejki eteryczne to substancje stężone o bardzo silnym działaniu. Nie ulegajmy pokusie stosowania dużych dawek w celu osiągnięcia lepszego działania, bo efekt nie będzie dobry. Możemy niechcący wywołać dodatkowe podrażnienia skóry głowy. Naprawdę wystarczą dwie lub trzy krople, aby preparat zadziałał skutecznie.
Delikatny szampon z wybranym olejkiem wmasowujemy w skórę głowy i pozostawiamy na kilka minut, a następnie dokładnie kilkukrotnie spłukujemy głowę, najpierw ciepła, a później chłodną wodą.
Warto również regularnie porządnie myć w wodzie z olejkiem z drzewka herbacianego wszystkie nasze akcesoria do włosów takie jak grzebienie szczotki, wsuwki, gumki, spinki i klamry. Zniszczymy w ten sposób grzyby powodujące łupież, które mogą się na nich znajdować.
3. Naturalne szampony do włosów.
Alergia i wrażliwa skóra głowy to bardzo częste problemy, zarówno wśród dzieci ja i dorosłych. W przypadku alergików używanie zwykłych drogeryjnych szamponów do mycia włosów może skończyć się podrażnieniem skóry głowy i łupieżem. Popularne szampony zawierają wysuszające naskórek środki pieniące takie jak laurosiarczan sodu, substancje zapachowe oraz konserwujące. Substancje te nie służą zdrowiu wrażliwej skóry.
Poszukajmy odpowiedniego dla siebie szamponu wśród tych dostępnych w aptekach i zielarniach opartych na naturalnych łagodnych składnikach. Wybierajmy szampony bez SLS, zawierające działające przeciwłupieżowo wyciągi roślinne przykładowo z czarnej rzepy, dziegciu lub brzozy brodawkowatej. W składzie szukajmy też łagodzących podrażnienia i nawilżających skórę głowy aloesu, prowitaminy B5 oraz naturalnych olejów na przykład arganowego lub z czarnuszki.