Żywokost lekarski – zalety i stosowanie

Żywokost lekarski – zalety i stosowanie

Strzeliste łodygi z fioletowymi, kielichowatymi kwiatami, obrośnięte długimi, owłosionymi liśćmi, to częsty widok na terenie całej Polski, szczególnie na podmokłych i wilgotnych obszarach. Powszechnie spotykany żywokost lekarski, sadzony również w ogrodach, to roślina o długiej historii zastosowania medycznego – jej inną nazwą, pochodzącą z medycyny ludowej, jest „żywy gnat”. Stanowiący kiedyś panaceum na różne dolegliwości, a później nieco zapomniany, korzeń żywokostu – znanego także jako kosztywał – wraca do łask. Kiedy sięgnąć po środki z żywokostem?

Żywokost lekarski – substancje lecznicze

W użyciu medycznym jako surowiec wykorzystuje się przede wszystkim korzeń żywokostu; rzadziej – liście. Korzeń kosztywału obfituje w różnorodne substancje aktywne, z których szczególną rolę pełni alantoina, odpowiedzialna za większość dobroczynnych efektów działania żywokostu. Alantoina jest powszechnie wykorzystywana w farmacji, jako składnik wielu preparatów na mięśnie i stawy. W korzeniu żywokostu znajduje się do ok. 1,5% alantoiny, a poza tym także, m.in. substancje fenolowe, fruktany i garbniki, cukry i aminokwasy, spora ilość śluzu oraz związki mineralne – przede wszystkim wysokie stężenie krzemu.

Należy pamiętać, że zawarte w żywokoście alkaloidy pirolizydynowe działają toksycznie na wątrobę czy płuca – mogą powodować marskość wątroby, a nawet powstawanie nowotworów. Ich występowanie w korzeniu żywokostu sprawia, że roślina ta jest uznawana za roślinę trującą i nie można jej stosować wewnętrznie.

 

Żywokost lekarski – na co pomaga?

Żywokost na stawy, mięśnie i kości

Stosowanie preparatów z żywokostem – gotowych maści i żelów, okładów z liści czy pociętego korzenia – jest zalecane przede wszystkim w różnego rodzaju problemach w sferze układu ruchu. Żywokost odznacza się silnym działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, wspomaga gojenie ran, a także regenerację mięśni i ścięgien. Korzeń żywokostu słynie przede wszystkim ze swojego wpływu na tkankę kostną – przyspiesza odbudowę kości po złamaniach wspomagając produkcję tkanki kostnej. Preparaty z żywokostem mogą nieść wydatną pomoc przy schorzeniach mięśni i stawów, zwichnięciach czy chorobie reumatycznej.

Żywokost jest zalecany również przy różnego rodzaju otarciach i sińcach, może też służyć leczeniu żylaków, odleżyn czy odmrożeń i oparzeń.

Inne zastosowania żywokostu lekarskiego

Jeszcze przede kilkoma dekadami żywokost był stosowany również wewnętrznie, pozytywnie działając m.in. na błony śluzowe żołądka. Jednak w świetle późniejszych badań, wewnętrzne przyjmowanie kosztywału jest bardzo niebezpieczne dla wątroby i innych organów, w związku z czym żywokost należy stosować wyłącznie do użytku zewnętrznego.

Z zalet korzenia żywokostu korzysta nie tylko medycyna, ale również kosmetologia. Maści z żywokostem nawilżają i kompleksowo regenerują skórę.
Olej z żywokostu poprawia stan włosów – szczególnie włosów suchych. Olej żywokostowy posiada i inne kierunki działania – m.in. może pomóc redukować cellulit czy niwelować objawy łuszczycy.

Przeciwwskazania do stosowania żywokostu lekarskiego

Z uwagi na to, że żywokost jest rośliną trującą, preparaty z żywokostu można przyjmować jedynie zewnętrznie. Ich stosowania nie zaleca się kobietom w ciąży i dzieciom.

Żywokost lekarski – stosowanie

Opuchliznę czy bolące miejsca smaruje się preparatem z żywokostu – maścią, olejem, kremem itp. – z częstotliwością zgodną z wytycznymi producenta. Ze świeżych korzeni żywokostu można również samemu przygotować nalewkę (do wcierania; nie wolno jej pić z uwagi na toksyczne działanie) lub maść. Podobnie liście żywokostu; przyłożenie utworzonej z nich papki na bolące miejsca – np. w przypadku bóli mięśni czy skręceń – powinno przynieść szybką ulgę.

Dodaj komentarz