Boraks


BORAKS
(10-ciowodny czteroboran sodu)

Tetraboran sodu (boraks, czteroboran sodu) jest to nieorganiczny związek chemiczny, sól sodowa kwasu borowego. Tworzy bezbarwne kryształy rozpuszczalne w wodzie. Występuje w naturze na terenach wyschniętych sezonowych słonych jezior, np. w okolicach miejscowości Boron w USA (Kalifornia), w Tybecie a także na pustyni Atacama w Chile.
Znajduje zastosowanie w ceramice, farbiarstwie, garbarstwie, kosmetyce i lecznictwie, jako surowiec do otrzymywania innych związków boru oraz w  przemyśle szklarskim. Stosowany jest też jako topnik do lutowania metali.
Dla celów farmaceutycznych jest pozyskiwany wyłącznie w sposób syntetyczny. Tetraboran sodu jest obecnie surowcem farmaceutycznym stosowanym wyłącznie zewnętrznie. Wykazuje działanie antyseptyczne, ściągające oraz przeciwgrzybiczne. Działa też przeciwświądowo i przeciwobrzękowo. Stosowany jest także jako tradycyjny środek przy leczeniu stanów zapalnych błon śluzowych nosa, gardła, spojówek i pochwy. Ewentualnie środek dezynfekujący drobne skaleczenia.
Czteroboran sodu to związek toksyczny. Cechuje się powolnym wydalaniem z ustroju, co jest związane ze zjawiskiem kumulacji. Długotrwałe stosowanie tej substancji farmaceutycznej, szczególnie w wysokich stężeniach, na znaczne powierzchnie wymaga ostrożności. Istotnym jest, iż boraks może się wchłaniać z błon śluzowych, a także przez nieuszkodzoną skórę.

Zastosowanie:

Oprócz zastosowania farmaceutycznego Tetraboran sodu sprawdza się także jako świetny wywabiacz do plam. Przy jego użyciu należy się jedynie trzymać kilku zasad w zależności jakie plamy chcemy wywabić. I tak kolejno:

1.Plamy z ekskrementów: plamę należy obsuszyć lub zeskrobać. Materiał z plamą moczymy pół godziny w roztworze boraksu a następnie pierzemy w proszku enzymatycznym.
2.Plamy z wymiocin: Tutaj postępujemy podobnie. Plamę suszymy i zeskrobujemy. Materiał moczymy w wodzie z sodą i wycieramy gąbką zamoczoną w roztworze boraksu. Następnie materiał pierzemy.
3.Plamy z tłuszczu: Plamy zeskrobujemy i w wypadku gdy plama jest wytrzymała pierzemy ją w bardzo gorącej wodzie z dodatkiem boraksu.
4.Plamy z buraków: Plamę wycieramy mokrą gąbką i namaczamy materiał na noc w zimnej wodzie. Następnie wcieramy w plamę nierozcieńczony detergent. Mokrą plamę posypujemy Boraksem i polewamy gorącą wodą. Problem powinien być rozwiązany.
5.Plamy z owoców i soków owocowych: plamę nacieramy solą, płukamy w zimnej wodzie
i moczymy w płynnym detergencie. Następnie pierzemy w gorącej wodzie, jeżeli tkanina jest wytrzymała. Resztkę plam wyczyścimy Boraksem.
6.Plamy po winie: Podobnie jak w poprzednim przypadku plamę posypujemy solą aż do całkowitego wchłonięcia płynu. Następnie materiał namaczamy na pół godziny w zimnej wodzie lub w roztworze Boraksu. Następnie pierzemy.
7.Plamy po dżemie: Plamę spłukujemy wodą. Plamy moczymy w roztworze boraksu i pierzemy.
8.Plamy z herbaty: Świeżą plamę polewamy gorącą wodą. Pozostałe zacieki polewamy wodą utlenioną z odrobiną amoniaku ( na tkaninach białych). Na tkaninach ciemnych należy zastosować 10 % roztwór Boraksu.

Za pomocą Boraksu można także usunąć przypalenia z tkanin.
W materiał wcieramy mieszankę przygotowaną z jednej części gliceryny i dwóch części wody. Następnie przez 15 minut moczymy materiał w roztworze 50 g Boraksu na 0,6 litra ciepłej wody.

Tetraboran sodu możemy wykorzystać w jeszcze bardziej wymyślny sposób. Poniżej znajdą Państwo opis kilku z nich.

1. Boraks jako środek na mrówki, pchły, rybiki, karaluchy i inne robactwo.
Wstępnie gotujemy pół szklanki wody z jedną szklanką cukru. Studzimy ją i dodajemy
1 łyżkę stołową Boraksu a następnie dobrze mieszamy. Uzyskana w ten sposób “galaretke” umieszczamy na płaskich plastikowych pokrywkach w miejscach odwiedzanych przez mrówki.
Możemy też wymieszać Boraks z ugotowanym żółtkiem i podać mrówkom tak, aby zaniosły taką mieszankę do swojego gniazda.

W przypadku karaluchów mieszamy 1 czubatą łyżkę Boraksu z małą łyżeczką cukru pudru. Taką mieszankę zostawiamy w kupkach w miejscach pojawiania się karaluchów.

Natomiast w walce z pchłami musimy miejsca w których bytują posypać Boraksem. Pozostawiamy go na kilka godzin i odkurzamy Boraks.

2. Boraks jako środek na osy, szerszenie i inne osowate.
Przygotowujemy roztwór Boraksu w sposób: 1 porcja Boraksu na 9 porcji wody. Taką mieszankę przelewamy do spryskiwacza i pryskamy gniazdo owadów. Gniazdo pozostawiamy do wyschnięcia ponownie spryskujemy. Owady nie przepadają za boraksem i powinny się wynieść.

3. Środek przedłużający żywotność kwiatów ciętych: wystarczy dodać do wody z kwiatami boraks.

4.Boraks jako środek czyszczący: Mieszamy 2 łyżki octu, 2 łyżki boraksu w proszku,
z 2 szklankami ciepłej wody oraz kilkoma kroplami olejku zapachowego.

Za pomocą Boraksu możemy także:

Zlikwidować odór moczu:

Wystarczy zmieszać Boraks z wodą w celu uzyskania pasty. Pastę wcieramy gąbką
w miejsa plam suchych. Po wyschnięciu pasty odkurzamy miejsca bardzo dokładnie. W przypadku plam mokrych należy rozmieszać pół szklanki Boraksu i półtora szklanki wody. Uzyskaną mieszaniną należy polać mokrą plamę a następnie osuszyć miejsce przy użyciu suchej gąbki.

Zlikwidować odór kociej lub psiej uryny w kuwetach: Wystarczy dno kuwety posypać Boraksem ( 1-2 szklanki) następnie pokryć go odpowiednio grubą warstwą żwirku.
Tak samo zlikwidujemy odór z pojemnika na śmieci: wystarczy, że dno pojemnika posypiemy Boraksem lub myjemy go mieszanka Boraksu z wodą.

Boraksu możemy również stosować do:
mycia porcelany i naczyń, udrażniania rur ściekowych, mycia wanien, kafelków łazienkowych, ubikacji,zlewów, czyszczenia lodówek i zamrażarek oraz jako topik do lutowania.

Czteroboran sodu dziesięciowodny należy stosować dopiero po zapoznaniu się ze wszystkimi środkami ostrożności. Stosować odpowiednią odzież ochronną, należy unika bezpośredniego kontaktu ze skórą, ręce ochraniać rękawicami, osłaniać twarz, nie wdychać, nie spożywać. W przypadku dostania się do oczu należy ostrożnie przepłukiwać przez kilka minut wodą, jeśli osoba stosuje soczewki należy je ostrożnie usunąć i kontynuować przemywanie. Po bezpośrednim kontakcie (w przypadku dostania się do nosa, dróg oddechowych, lub przewodu pokarmowego) należy zasięgnąć porady lekarza. BORAKS działa drażniąco na oczy, wpływać szkodliwie na płodność, dziecko w łonie matki.

 

Promocja!

Minerały i surowce chemiczne

Kwas L-askorbinowy E300 (witamina C)

26.90 850.00 

jest to środek, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie naszego układu odpornościowego, a jego niedobór może prowadzić do wielu nieodpowiednich skutków dla naszego organizmu, dlatego też witamina c spożywcza powinna być szczególnie ważna dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Dodatkowo zawarty czysty kwas askorbinowy nie zawiera metali ciężkich szkodliwych dla człowieka, dzięki czemu stosowanie go jest całkowicie bezpieczne.

Promocja!

Minerały i surowce chemiczne

Askorbinian sodu E301

24.00 59.00 

Askorbinian Sodu - związek chemiczny stosowany jako dodatek do żywności, silny przeciwutleniacz.

9.90 27.00 

Olej rycynowy działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Leczy trądzik, czyraki, kurzajki, liszaje, grzybicę i drożdżaki. Pomocny jest też przy zwalczaniu rozstępów, blizn i oparzeń słonecznych.Olej rycynowy działa przeciwzmarszczkowo stymulując produkcję kolagenu i elastyny. Działa dezynfekująco a także stymuluje wzrost włosów.

Minerały i surowce chemiczne

Gliceryna roślinna farmaceutyczna 99,5 %

8.50 180.00 

Gliceryna roślinna Synonimy: glicerol, propanotriol Gatunek: Czysty farmaceutyczny, czystość minimum 99,5% Wzór chemiczny: C3H8O3 Masa molowa: 92,1 Numer CAS: 56-81-5 Numer WE: 200-289-5 Zastosowanie: przemysł chemiczny, kosmetyczny, farmaceutyczny Właściwości: Forma: ciecz Kolor: bezbarwna Zapach: bez zapachu pH: około 5 (100 g/l H2O, 20°C) Temperatura topnienia: 18°C Temperatura wrzenia: 290°C, rozkład >290°C Temperatura samozapłonu: około 429°C [czytaj więcej]

Promocja!

Minerały i surowce chemiczne

Wodorowęglan sodu. Soda oczyszczona

4.30 65.00 

Wodorowęglan sodu – soda czyszczona – bez antyzbrylacza Zastosowanie: w produkcji kul musujących (1 część kwasu cytrynowego do 2 części wodowęglanu sodu) roztwór 1% – 4% w tonikach, maskach do skóry problematycznej, łojotokowej regulacja pH produktów kosmetycznych do kąpieli, w celu łagodzenia podrażnień skóry, wysypki lub ukąszeń usuwa zaskórniki i rozświetla cerę na ukąszenia owadów [czytaj więcej]

Promocja!

Minerały i surowce chemiczne

Siarczan magnezu. Sól Epsom.

11.50 83.00 

Siarczan magnezu siedmiowodny (sól epsom) w opakowaniach 1kg, 5kg, 10kg

Minerały i surowce chemiczne

Glikol propylenowy 99,98%

11.50 289.00 

Gatunek: USP/EPWzór chemiczny: C3H8O2Wygląd: lepka, przezroczysta, bezbarwna, higroskopijna cieczNumer CAS 57-55-6

Minerały i surowce chemiczne

Chlorek magnezu sześciowodny

19.00 56.00 

Chlorek magnezu jest jedną z łatwych form przyswajania pierwiastka jakim jest magnez.

+
Brak w magazynie
2.55 

Buteleczka szklana w kolorze niebieskim o pojemności 50ml z atomizerem.

Minerały i surowce chemiczne

Kwas cytrynowy E330 jednowodny

7.00 167.00 

Kwasek cytrynowy jest bardzo często wykorzystywany jako odkamieniacz.

Minerały i surowce chemiczne

Cytrynian magnezu farmaceutyczny

17.90 69.90 

Cytrynian magnezu jest organicznym związkiem  chemicznym  z grupy cytrynianów. Jest to sól kwasu cytrynowego i magnezu.

Minerały i surowce chemiczne

Boraks – tetraboran sodu

6.70 29.00 

Boraks Wzór chemiczny: Na2B4O7 x 10H2O Zastosowanie; Boraks to sprawdzony środek do: – usuwania plam oraz: – mycia porcelany, naczyń – udrażnia rur ściekowych – mycia wanien, kafelków łazienkowych, ubikacji, zlewów itp. – czyszczenia lodówek i zamrażarek – jako topik do lutowania i spawania – likwiduje odór moczu i zepsutego rozlanego mleka Boraks Tetraboran sodu [czytaj więcej]

0

Your Cart