Codzienna pielęgnacja twarzy: Kiedy trzeba ją zmienić?

Codzienna pielęgnacja twarzy: Kiedy trzeba ją zmienić?

Mówi się, że przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Dlatego każdy twój poranek wygląda mniej więcej tak samo: Wstajesz, nastawiasz wodę na kawę, idziesz do łazienki, i tak dalej… Codzienna pielęgnacja twarzy to również element rutyny. Jeśli pracowałaś nad nią całymi tygodniami czy nawet miesiącami, pewnie trudno się ci się będzie z nią pożegnać.

A może u ciebie jest zupełnie odwrotnie? Wciąż odkrywasz, kupujesz i testujesz nowe kosmetyki. Która postawa jest właściwa? Kiedy warto coś zmienić, a kiedy lepiej zostać przy swoim? Dowiesz się z tego wpisu.

Czy codzienna pielęgnacja twarzy może przestać być skuteczna?

Przykład retinolu

Według Charlotte Cho, współzałożycielki marki Soko Glam, istnieje możliwość, że działanie kremu czy serum z czasem będzie dla ciebie mniej zauważalne. Pani Cho wyjaśnia, że odpowiada za to zjawisko tachyfilaksji. Dotyczy to głównie leków i silnych składników aktywnych, takich jak retinol, może jednak wystąpić również w przypadku innych substancji zawartych w kosmetykach. Na początku kuracji retinolem zauważysz najprawdopodobniej mrowienie czy lekkie pieczenie skóry, jednak powinno ono w miarę szybko zniknąć.

Z drugiej strony, „mniej zauważalne” nie zawsze oznacza „mniej skuteczne”. Brak odczuwania pewnych efektów wcale nie musi oznaczać, że kosmetyk przestał działać. Wręcz przeciwnie: Zaczął działać bardzo dobrze! Lekarka Maryam Zamani mówi: „Twoja skóra może stać się mniej wrażliwa na niektóre długo stosowane produkty, więc z czasem skutki uboczne są mniej problematyczne”. Właśnie tak jest ze wspomnianym już retinolem, który wręcz idealnie nadaje się do długofalowej, codziennej pielęgnacji twarzy. Cera stopniowo przestaje reagować na niego mrowieniem i pieczeniem. To sygnał, że można zwiększyć częstotliwość jego stosowania – a nie go odstawić. Zalecany czas kuracji retinolem to aż 12 tygodni!

Skóra dziecka – pielęgnacyjne wyzwanie dla rodziców

Tachyfilaksja czy tolerancja retinolu?

Obydwa pojęcia są do siebie zbliżone znaczeniowo, ale to nie synonimy. Zjawiska te opierają się na innych mechanizmach, a także różnią czasem, po którym występują. Tolerancja oznacza przyzwyczajanie się organizmu do działania danej substancji – żeby osiągnąć taki sam efekt, należy zwiększyć jej dawkę. Za wytworzenie tolerancji odpowiada coraz szybszy metabolizm substancji aktywnej przez organizm albo zmiana liczby receptorów (wzrost lub spadek).

Tachyfilaksja natomiast opisuje stan, gdy podawanie kolejnych porcji leku/składnika aktywnego szybko powoduje coraz mniejszy efekt, aż do całkowitego braku działania. W błonie neuronów zaczyna brakować neuroprzekaźników odpowiedzialnych za mechanizm działania leku. Zazwyczaj dochodzi do tego, gdy przerwa między podaniem kolejnych dawek jest zbyt krótka. Po upływie odpowiedniego czasu, efekt (pożądany lub nie) powinien wrócić.

Dlaczego przy stosowaniu retinolu można powiedzieć o tachyfilaksji? Jeśli zakończysz kurację retinolem, a po jakimś czasie zdecydujesz się na jej powtórzenie, początkowy efekt mrowienia i pieczenia pojawi się ponownie.

(źródło)

 

Jak widzisz, w pewnych sytuacjach możesz zauważyć słabnące działanie kosmetyku. Jednak nie jest tak, że twoja skóra przyzwyczaja się do kremu (tak, jak mięśnie do wysiłku). Dlaczego? Ponieważ naskórek każdego dnia się zmienia – rogowacieje i odpada. 28 dni (a tyle średnio zajmuje wymiana komórek skóry) to za mało na wytworzenie tolerancji na jakiś składnik aktywny.

Nic więc dziwnego, że mówi się o codziennej pielęgnacji twarzy 🙂

Twarda woda: Jak wpływa na twoją skórę

Codzienna pielęgnacja twarzy: Nie zmieniaj jej…

#1 Zbyt szybko

Doktor Adriana Lombardi, założycielka centrum leczenia raka skóry w New Jersey (SCCSNJ, czyli Skin Cancer and Cosmetic Surgery Center of New Jersey), nie rekomenduje zbyt częstego zmieniania kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy. „Żeby zobaczyć pełne potencjalne rezultaty, polecam podawanie produktu przez co najmniej cztery do sześciu tygodni” – mówi dermatolog w wywiadzie przeprowadzonym przez Genesis Rivas dla L’ORÉAL.

#2 Zbyt drastycznie

Wspominana już pani Maryam Zamani radzi, żeby zmieniać tylko jeden kosmetyk na raz. W przeciwnym razie nie będziesz w stanie ocenić, czy to posunięcie okazało się korzystne, czy też nie.

Codzienna pielęgnacja twarzy: Zmień ją, gdy zauważysz…

#1 Wypryski

Ale uwaga: Nie od razu. Wypryski nie oznaczają automatycznie, że musisz zmienić całą codzienną pielęgnację twarzy. Pojawiające się pryszcze często są normalnym efektem oczyszczania skóry, szczególnie w przypadku stosowania retinoidów czy hydroksykwasów.

Poza tym pewnie zauważyłaś, że twoja cera ma swoje „ulubione” obszary, w których co jakiś czas zakwitają takie kwiatki, jak zaskórniki, wągry czy krosty. Jeżeli jednak odkryjesz je w nowych, zaskakujących miejscach, a ponadto sytuacja ciągnie się dłużej niż miesiąc, może być to sygnał, że kosmetyk ci nie służy.

#2 Przesuszenie

Suche placki na twarzy, które ciężko ukryć nawet pod makijażem, to znak, że w INCI kosmetyku są składniki nie dla ciebie. Do takich substancji mogą się zaliczać niestety retinoidy, na przykład retinol, o którym pisałam wcześniej. Inne wysuszające komponenty, zgodnie z rankingiem Women’s Health, to nadtlenek benzoilu (Benzoyl Peroxide), alkohole, kwas salicylowy, aromaty i konserwanty.

#3 Przetłuszczanie się

Twoja cera bardzo się błyszczy, jest wręcz mokra? Może to być efekt nadużywania eksfoliantów lub środków do czyszczenia twarzy. Dzieje się tak również, jeśli nie aplikujesz codziennie kremu nawilżającego – tak, jest on potrzebny nawet posiadaczkom cery tłustej! Bez odpowiedniego nawilżenia, skóra odbije to sobie wyprodukowaniem dodatkowego sebum.

#4 Przebarwienia i zaczerwienienie

Zaczerwienienie czy inne przebarwienia zazwyczaj nie są pożądanym skutkiem codziennej pielęgnacji twarzy… Ich pojawianie się może oznaczać, że musisz porzucić niektóre produkty albo dotychczasowe zwyczaje. Niewykluczone, że używasz do mycia zbyt gorącej wody albo nakładasz lek przeciwtrądzikowy na jeszcze nie „wyklute” wypryski.

#5 Ból i pieczenie

Takie efekty mogą oznaczać – szczególnie, gdy trwają dłużej niż kilka sekund – że produkt powoduje na twojej skórze stan zapalny. Nie ma co czekać – kosmetyk idzie w odstawkę!

#6 Małe, jasne kulki

Takie kulki najczęściej pojawiają się w okolicach oczu, na skroniach, czole i nosie. Zazwyczaj nie swędzą ani nie bolą. Występują w większych grupach – po kilka lub kilkanaście. Najprawdopodobniej to nie są zwykłe wypryski, więc nie próbuj ich wyciskać. To prosaki. Oprócz tego, że towarzyszą one różnym chorobom skóry (np. porfirii), mogą pojawić się na twojej twarzy, gdy używasz do nawilżania cery zbyt ciężkiego kremu albo balsamu do ciała.

#7 Zmianę sezonu

Skoro zmieniasz garderobę z jesienno-zimowej na wiosenno-letnią i odwrotnie, warto dostosować do sezonu krem nawilżający i filtr przeciwsłoneczny. To samo można powiedzieć o chemicznych środkach złuszczających naskórek. W zimie lepiej sprawdzi się kwas glikolowy, a w lecie – kwas salicylowy.

#8 Nudę albo chęć osiągnięcia innego efektu

Inne kosmetyki będziesz stosować, jeśli marzysz o rozświetlonej, lekko błyszczącej cerze, a inne, gdy chcesz uzyskać efekt matowej skóry z niewidocznymi porami. A może po prostu czujesz, że w twojej kosmetyczce wieje nudą? Pewnie, zmień coś – czemu nie! Tylko pamiętaj – nie wszystko na raz. 🙂

Najlepszy peeling na lato (i nie tylko), który zrobisz w domu

Codzienna pielęgnacja twarzy: Podsumowanie

Jeśli coś działa, nie ma sensu tego naprawiać. To samo można powiedzieć o twojej codziennej pielęgnacji twarzy – od czasu do czasu warto wymienić krem czy serum na inny model, ale nie ma potrzeby robić tego co tydzień. Daj kosmetykowi półtora miesiąca, a nawet dłużej. Jeśli jednak zauważysz któryś z ośmiu niepokojących sygnałów, bez żalu zmodyfikuj swój zestaw pielęgnacyjny.

Spodobał ci się ten wpis? Zajrzyj do innych:

Bibliografia

  1. Tamim Alnuweiri, Do You Need to Switch up Your Skin-Care Routine for the Products to Keep Working? [online], Well+Good, [dostęp 18 kwietnia 2018], dostępny w Internecie: https://www.wellandgood.com/does-skin-develop-immunity-to-skin-care/
  2. Anna Wiela-Hojeńska, Wybrane zagadnienia z farmakologii ogólnej z farmakologii ogólnej [online], Katedra i Zakład Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, dostępny w Internecie: https://www.wlkp.umed.wroc.pl/sites/default/files/struktura/farmacja/farmakologia/IIDietetyka_Wybrane_zagad_farmakologii.pdf
  3. Louis Baragona, 9 warning signs that it’s time to switch up your skin-care routine [online], Insider [dostęp 9 marca 2018], dostępny w Internecie: https://www.insider.com/change-skincare-routine-2018-3
  4. Genesis Rivas, Derm DMs: How Often Should You Change Up Your Skin-Care Routine? [online], skincare.com [dostęp 11 lutego 2020], dostępny w Internecie https://www.skincare.com/article/how-often-should-you-change-skin-care-products

Dodaj komentarz