Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów

Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów

Leżysz w łóżku w nocy przy otwartym oknie. Albo spacerujesz brzegiem jeziora. Albo robisz grilla w gronie przyjaciół. Nagle słyszysz wredne, cieniutkie „BZZZZZZ”… Machasz ręką ze zniecierpliwieniem, ale intruz nie odpuszcza. Mało tego, pojawiają się następni. Tak. To KOMARY.

Znasz to? 🙂 Poznaj 8 sposobów na to, żeby skutecznie przepędzić nieproszonych gości z twojej imprezy.

Gotowe spreje na komary? Niekoniecznie.

Gotowe, chemiczne środki na komary, które możesz kupić, mają pewne wady. Przede wszystkim zazwyczaj okropnie pachną (a raczej: śmierdzą). Poza tym wiele preparatów dostępnych na polskim rynku zawiera DEET (między innymi Mugga, Bros, Off!), czyli N,N-Dietylo-m-toluamid. Cóż to za dziwactwo?

Wygląda tak:

Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów
N,N-Dietylo-m-toluamid, czyli DEET, jest związkiem używanym w środkach do odstraszania komarów.

Okazuje się, że DEET nie jest tak naprawdę do końca bezpieczny dla człowieka. Bezwzględnie nie może być stosowany u niemowląt do 2 miesiąca życia i kobiet w ciąży. Nie zaleca się również, żeby używały go dzieci w wieku poniżej 12 lat. Długotrwała ekspozycja może mieć zły wpływ na układ nerwowy, stwarza ryzyko uczuleń i podrażnień oczu.

Jeśli więc nie przebywasz w miejscu, gdzie ryzyko przenoszenia chorób przez komary jest duże, możesz zrezygnować z preparatów z DEET. Na rzecz czego? Na przykład olejków eterycznych i innych surowców roślinnych.

Pamiętaj, że „naturalny” nie oznacza automatycznie „bezpieczny”, „delikatny” czy „pozbawiony ryzyka”. Olejków eterycznych NIE WOLNO stosować na skórę bez rozcieńczenia!

Dlatego pod koniec wpisu znajdziesz kilka pomysłów na skuteczne i łagodne receptury.

 

Jak przegonić komary: Naturalne sposoby

 

Sposób #1: Olejek eteryczny eukaliptusowy

Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów
Olejek eukaliptusowy to naturalny odstraszacz komarów.
Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów

Olejek eukaliptusowy (w szczególności z eukaliptusa cytrynowego, otrzymywanego z rośliny Eucalyptus citriodora) jest jednym z bardziej znanych naturalnych repelentów, zatwierdzony przez Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC).

Niedawne badanie w Australii wykazało, że mieszanka zawierająca 32% olejku z eukaliptusa cytrynowego zapewnia ponad 95% ochrony przed komarami przez trzy godziny.

Możesz rozcieńczyć olejek eukaliptusowy w proporcji 1:10 z olejem bazowym, na przykład słonecznikowym. Musisz jednak mieć świadomość, że Naukowcy z University of Florida ostrzegają przed stosowaniem mieszanki u dzieci poniżej 3 roku życia.

Sposób #2: Lawenda i olejek lawendowy

Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów
Zmiażdżone kwiaty lawendy wydzielają zapach, którego komary bardzo nie lubią. Olejek lawendowy przyda się również wtedy, gdy komar już ugryzie.
Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów

Badanie przeprowadzone na bezwłosych myszach wykazało, że olejek lawendowy skutecznie odstrasza komary. Poza tym lawenda ma właściwości przeciwbólowe, przeciwgrzybicze i antyseptyczne. Oznacza to, że oprócz zapobiegania ukąszeniom komarów, może uspokoić i ukoić swędzącą skórę.

Cudnie pachnącą lawendę możesz uprawiać we własnym ogrodzie, a także w donicach – w domu, na balkonie albo na tarasie.

Sposób #3: Olejek z trawy cytrynowej

Olejek eteryczny z TRAWY CYTRYNOWEJ (lemongrasowy) 10ml 100% naturalny
Olejek z trawy cytrynowej odstrasz nie tylko komary, ale również inne fruwające stworzonka. Nie lubią go też kleszcze.
Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów

Według badań opublikowanych w lipcu 2016 r. W World Journal of Pharmacy and Pharmaceutical Sciences skuteczność olejku z trawy cytrynowej jest porównywalna z komercyjnymi środkami odstraszającymi komary. Jeśli połączysz go z innym naturalnym repelentem, jego działanie odstraszające komary będzie jeszcze lepsze.

Sposób #4: Olejek tymiankowy

Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów
Tymianek jest nie tylko cudowną, aromatyczną przyprawą. Olejek tymiankowy odstraszy komary.
Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów

Jeśli chodzi o odstraszanie komarów, olej tymiankowy jest jednym z „przodowników pracy”. 🙂 Jego skuteczność wykazały badania przeprowadzone już w 2002. Wystarczyło 5% stężenie olejku tymiankowego w mieszance, którą nakładano na skórę myszy, żeby poziom ochrony osiągnął aż 91%!

Możesz także wrzucić liście tymianku do ogniska albo grilla – tobie uprzyjemni to pichcenie kiełbasek, a komarom niekoniecznie się spodoba. Badania pokazują, że spalanie liści tymianku zapewnia 85-procentową ochronę przez 60 do 90 minut.

Sposób #5: Olejek z drzewa herbacianego

Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów
Olejek eteryczny z drzewa herbacianego odstrasza komary, muchy i meszki.
Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów

Olejek z drzewa herbacianego to popularny olejek eteryczny z Australii. Jest on znany ze swoich właściwości antyseptycznych, przeciwdrobnoustrojowych i przeciwzapalnych. Ale ostatnie badania sugerują również, że olejek z drzewa herbacianego może być skutecznym środkiem odstraszającym owady.

Testy terenowe wykazały, że repelenty zawierające olejek z drzewa herbacianego są skuteczne przeciwko komarom, muchom i gryzącym meszkom.

Sposób #6: Geraniol i olejek geraniowy

Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów
Olejek eteryczny z geranium zawiera geraniol, skuteczny środek do odstraszania komarów.
Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów

Geraniol jest alkoholem terpenowym o słabym, różanym zapachu. Znajdziesz go w składzie różnych olejków eterycznych (na przykład olejku geraniowego, różanego czy z trawy cytrynowej). Cytując Wikipedię, „wewnątrz pomieszczeń współczynnik repelentności świec zawierających geraniol wynosił 50%, podczas gdy dla dyfuzorów był równy 97%. Na zewnątrz, dyfuzory z geraniolem umieszczone w odległości 6 m od owadów odstraszały one samice komarów w 75%”.

Niestety, geraniol jest słabym alergenem, więc uważaj na niego, jeśli masz wrażliwą skórę. Z drugiej strony, nie musisz używać samych olejków zawierających geraniol. Posadź w ogrodzie rośliny, których naturalnie występuje – takie jak róże czy pelargonie.

Sposób #7: Kocimiętka nie tylko dla kotów

Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów
Koty kochają kocimiętkę, komary wręcz przeciwnie 🙂
Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów.

Nepeta parnassica, roślina z rodziny mennic, może odstraszyć komary. Białe i różowe kwiaty dorastają do 18 cali, ale najcenniejszy jest ekstrakt i olej z potłuczonych liści.

Jedno z badań wykazało, że olej z tej rośliny może skutecznie odstraszać komary przez dwie do trzech godzin. Naukowcy z Iowa State University odkryli również, że kocimiętka jest 10 razy bardziej skuteczna niż DEET w odstraszaniu komarów.

Sposób #8: Olej Neem

Olej Neem organiczny
Olejek z miodli indyjskiej jest dobrym repelentem.
Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów

A na koniec olej Neem. Badania dotyczące skuteczności tego oleju w Etiopii wykazały, że zapewnia on ponad 70% ochrony przez trzy godziny. Poza tym ma on również właściwości, które pomogą ci poradzić sobie z przykrymi skutkami ugryzienia przez komara. Dlatego warto go uwzględnić w składzie domowych repelentów.

Olejek Neem nie jest polecany jako środek odstraszający miejscowo, ponieważ może powodować podrażnienie skóry. Posiada również charakterystyczny zapach, który niekoniecznie jest dobrze tolerowany przez wszystkich. Dlatego aby preparat odstraszający komary zawierający ten olej był do zaakceptowania, należy rozcieńczyć 50 do 100 mililitrów oleju Neem w wodzie lub innym oleju (jojoba, awokado itp.). Ważne jest również, aby wybrać olej z pierwszego tłoczenia na zimno.

Kilka pomysłów na preparaty DIY odstraszające komary

Oczywiście nie wymieniłam do tej pory wszystkich olejków eterycznych czy innych rośliny, które nie są tolerowane przez komary. Jest ich naprawdę dużo! Jednak nawet tych kilka składników wystarczy ci do stworzenia dobrego, naturalnego repelentu. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na receptury.

Całkowita zawartość olejków w mieszankach to 50-100 kropli. Jakie proporcje olejków wybrać? Może to być na przykład 30 kropli olejku z trawy cytrynowej, 30 kropli olejku geraniowego i 20 kropli olejku eukaliptusowego. Po prostu wybierz jeden z antykomarowych ekspertów (trawę cytrynową, eukaliptus albo tymianek) i dwa inne, których zapach lubisz. Wąchaj, eksperymentuj i stwórz swojego własnego pogromcę komarów 🙂

Wymieszaj olejki eteryczne z olejem bazowym bezpośrednio w butelce z atomizerem (najlepiej z ciemnego szkła). Mieszankę nakładaj co 1-2 godziny na skórę w miejscach zagrożonych ugryzieniem, omijając okolice oczu. Przechowuj w ciemnym i chłodnym miejscu.

Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów

Opcja #1: Olej bazowy + olejki eteryczne

  • 100 ml oleju bazowego (np. jojoba, awokado, Moringa, słonecznikowy)
  • 5-10 ml (czyli 50-100 kropli) olejku eterycznego lub mieszanki (dla lepszej skuteczności)

Opcja #2: Olej bazowy + olej Neem + olejki eteryczne

  • 75 ml  oleju bazowego
  • 25 ml oleju Neem
  • 5 ml olejku eterycznego lub mieszanki

Jak wiesz, już sam olej Neem odstrasza komary. Warto jednak dodać do miksu olejku eterycznego. I to nie tylko dla lepszej skuteczności, ale po prostu dla zapachu 🙂

Jeśli nie przepadasz za tłustymi preparatami, zrób spray na bazie wódki albo wody.

Opcja #3: Wódka + olejki eteryczne

  • 100 ml wódki
  • 5-10 ml olejków eterycznych

Wlej wódkę do butelki z atomizerem (z ciemnego szkła) i stopniowo wkraplaj olejki. Mocno wstrząśnij. Rozpylaj z pewnej odległości na odkryte części ciała, uważając na oczy. Czynność powtarzaj co 2 godziny, wstrząsając przed każdym użyciem. Spray można także rozpylać na ubranie przed jego założeniem. Zmętnienie płynu jest zjawiskiem normalnym.

Opcja #4: Woda + olejki eteryczne

  • 100 ml wody
  • 3-5 ml olejków

To jest mieszanka łagodniejsza, niestety również mniej skuteczna. Musisz ją zużyć szybko, najlepiej przez weekend. Przed każdym użyciem bardzo mocno potrząsaj butelką – żeby olejki w miarę dobrze wymieszały się z wodą.

Komary, precz! 8 naturalnych składników domowych repelentów
Dzięki naturalnym repelentom przetrwasz lato 🙂

Naturalne sposoby na komary – skuteczne i bezpieczne (jeśli zastosujesz wskazówki) 🙂

Wiele badań dowodzi, że naturalne składniki są skutecznym sposobem na odstraszanie komarów. To dobra wiadomość dla osób, które chcą uniknąć narażenia na toksyczne chemikalia (takie jak DEET), zwłaszcza dla małych dzieci i kobiet w ciąży.

Eksperymentowanie z różnymi składnikami w celu stworzenia skutecznego, całkowicie naturalnego środka odstraszającego komary, to nie tylko dobra zabawa. To po prostu sposób na przetrwanie lata na powietrzu bez swędzących, pokomarowych krostek 🙂

Podobał ci się wpis? Udostępnij go znajomym! 🙂

Dodaj komentarz