Kiedy ostatni raz myłeś ręce? Pewnie maksymalnie parę godzin temu, prawda? Częste mycie dłoni połączone z używaniem środka dezynfekującego jest najważniejszym elementem profilaktyki zdrowotnej. Chociaż na pewno zdajesz sobie sprawę z tej konieczności, być może zacząłeś także odczuwać pewien skutek uboczny, którym jest sucha, łuszcząca się i podrażniona skóra dłoni. Nawet mężczyźni skarżą się na ten problem!
Co jest przyczyną podrażnionych dłoni? Jak sobie z tym radzić? Wszystkiego dowiesz się z tego wpisu. Dodatkowo mały bonus – wyszperany w sieci przepis na domowy balsam do pielęgnacji nie tylko skóry dłoni, ale również ust.
Podrażniona skóra dłoni – dlaczego częste mycie i dezynfekcja źle wpływa na skórę?
Częste mycie dłoni samo w sobie osłabia naturalną warstwę hydrolipidową. Nasza skóra ma odczyn lekko kwaśny (pH między 4,2 a 5,6), a mydła są zasadowe – już z samej definicji. A wszystko, co nie jest „kompatybilne” z naszym ciałem, może źle na nie wpływać – szczególnie w nadmiarze.
Dodatkowo sprawę pogarszają różne „ekstra” składniki, które znajdziemy w mydłach w płynie czy preparatach do dezynfekcji.
„Obawiam się niedługo nawałnicy pacjentów w gabinecie z powodu zakażeń i podrażnień spowodowanych przez konserwanty w mydłach i żelach antybakteryjnych” – mówi dermatolożka dr Ewa Chlebus w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów” [źródło].
Problem pogłębia niedokładne suszenie rąk, a także przestrzeni między palcami. Woda płynąca z polskich kranów często jest chlorowana i twarda. Dlatego jeśli zostanie ona na skórze dłoni, może dodatkowo ją podrażniać.
Podrażniona skóra dłoni – jak sobie radzić?
Podrażniona skóra dłoni to problem, z którym możesz walczyć na wielu poziomach – od wyboru środka do mycia i dezynfekcji, po codzienne nawilżanie i poważniejszą regenerację. Poniżej poznasz 4 kroki, które ci pomogą.
Walka z podrażnioną skórą dłoni. Krok 1: Dobre mydło
Przede wszystkim wybieraj mydła złożone z naturalnych składników. Bazą powinny być oleje roślinne, takie jak oliwa z oliwek czy olej laurowy. Konserwanty, barwniki i sztuczne dodatki zapachowe nie są mile widziane! Jeśli masz podrażnioną skórę dłoni, zdecydowanie ich unikaj.
W naszej ofercie znajdziesz na przykład całkowicie naturalne mydła Aleppo (o stężeniu olejku laurowego 1% oraz 5%), idealne na podrażnioną skórę dłoni.
Walka z podrażnioną skórą dłoni. Krok 2: Gliceryna w płynie do dezynfekcji
Płyny do dezynfekcji stosuj głównie wtedy, gdy nie masz dostępu do wody z mydłem. Za skuteczność środków odkażających często odpowiada wysoko stężony alkohol, który bardzo wysusza skórę. Wiadomo jednak, że warto mieć buteleczkę takiego płynu w zanadrzu – dlatego wybieraj ten z gliceryną w składzie. Możesz go kupić albo zrobić zgodnie z przepisem zalecanym przez WHO.
Nawilżająca gliceryna w środku do odkażania jest niezbędna, jeśli masz przesuszoną skórę dłoni. Płyn do dezynfekcji, który ją zawiera, z powodzeniem zrobisz w domu. Jak? Przeczytasz w tym wpisie: Czym zastąpić gotowe środki do dezynfekcji? -Dezynfekcja w stylu DIY
Walka z podrażnioną skórą dłoni. Krok 3: Przywracanie warstwy hydrolipidowej
Zaprzyjaźnij się z kremem do rąk, balsamem do ciała albo innym kosmetykiem, który przywróci twojej skórze ochronną barierę.
Co powinno się znaleźć w składzie takiego „ratunkowego” kosmetyku?
- oleje i masła roślinne,
- gliceryna,
- alantoina,
- pantenol.
A jeśli naprawdę często musisz używać silnych środków dezynfekujących, rozważ kosmetyki z parafiną i silikonami. Bariera, którą tworzą, jest znacznie trwalsza niż ta z olejów roślinnych.
Jak bliska powinna być twoja przyjaźń z kremem do rąk? Bardzo bliska. Najlepiej by było, gdybyś stosował go po każdym umyciu i wysuszeniu rąk. Jeśli czujesz, że to nierealne, zrób to przynajmniej 2-3 razy dziennie. Zastosowanie dwóch poprzednich kroków na szczęście złagodzi problem z przesuszoną skórą dłoni, a nawilżający kosmetyk przyniesie ci dodatkową ulgę.
Walka z podrażnioną skórą dłoni. Krok 4: Regeneracja
Co jakiś czas podaruj swoim dłoniom regeneracyjny seans.
Zacznij od peelingu. Pomoże ci to usunąć warstwę zrogowaciałego naskórka (i tak by odpadł, tylko to przyspieszysz 😉 ). Możesz go zrobić samodzielnie – wystarczy ci olej roślinny (na przykład oliwa z oliwek albo olej ze słodkich migdałów) i cukier albo kawa. Od razu zauważysz, że skóra dłoni stała się dużo gładsza i miękka!
Ale na tym nie koniec – po peelingu nałóż porządną warstwę kremu lub oleju i pozostaw go na kilkanaście minut. Żeby efekt był lepszy, nałóż jednorazowe foliowe rękawiczki (albo nawet woreczki śniadaniowe) i przykryj dłonie ręcznikiem. Na koniec umyj dłonie delikatnym mydłem. Podrażniona skóra dłoni będzie już tylko złym wspomnieniem 🙂
Podrażniona skóra dłoni: Jak zrobić regenerujący balsam?
Będziesz potrzebować:
- masło shea – 2 łyżki (kupisz je w naszym sklepie, kliknij tutaj)
- olej ze słodkich migdałów – 1 łyżka (również dostępny w naszej ofercie, kliknij tutaj)
- twój ulubiony olejek eteryczny (może być grejpfrutowy, cytrynowy, lawendowy)- 5 kropli (kliknij w nazwę olejku, żeby przejść do oferty)
Rozpuść masło shea w kąpieli wodnej i wymieszaj z olejkiem ze słodkich migdałów. Po lekkim przestygnięciu, dodaj do mieszanki olejek eteryczny. Porządnie wymieszaj składniki i przelej do czystego słoiczka. Poczekaj, aż stężeje – i gotowe! Masz już w 100% naturalny, doskonale nawilżający i pięknie pachnący balsam do walki z podrażnioną skórą dłoni. Prawda, że to proste? 🙂
Jak dbać o podrażnioną skórę dłoni?
Do tej pory mycie rąk 20 czy 30 razy dziennie kojarzyło się głównie z pewnym zaburzeniem psychicznym. Natrętne mycie rąk jest dla chorych źródłem cierpienia nie tylko na poziomie psychicznym, ale również fizycznym: Zbyt częste mycie rąk może być przyczyną poważnych chorób skóry. Dzisiaj chyba niebezpiecznie zbliżamy się do tej granicy…
To oczywiste, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podsumowując więc to, czego się dowiedziałeś z tego wpisu:
- Wybierz łagodne mydło.
- Stosuj płyny do dezynfekcji z gliceryną.
- Często używaj kremu lub balsamu do rąk (może być z podanego przepisu).
- Co jakiś czas zafunduj swoim dłoniom regeneracyjny zabieg.
Uważasz, że ten artykuł jest przydatny? Znasz kogoś, kto walczy z podrażnioną skórą dłoni? Udostępnij wpis znajomym!