Zatkany nos to uciążliwa przypadłość, charakterystyczna dla sezonu jesienno-zimowego. Często pierwszą reakcją jest wycieczka do pobliskiej apteki i zakup jakiegoś sprayu albo tabletek na katar. Farmaceutyki mają niewątpliwie swoje zalety i czasami faktycznie nie da się ich uniknąć, ale czy zawsze? Poznaj kilka sprawdzonych, naturalnych sposobów na zatkany nos!
#1 Zatkany nos kontra… masaż
Na dobry początek sposób, który zawsze masz pod ręką. Albo inaczej: który jest w twoich rękach 🙂 Prosty, łatwy i za darmo. Cóż to za rewelacyjna metoda? Automasaż.
Jak wykonać taki masaż? Połóż palce wskazujące na skrzydełkach nosa, a następnie przesuwaj je wzdłuż jego nasady aż do czoła i z powrotem. Czynność powtórz 30-40 razy. Tak, to naprawdę jest takie proste. Spróbuj, a możesz być mile zaskoczony.
#2 Zatkany nos kontra… woda
Woda służy pomocą przy zatkanym nosie na wiele sposobów (za chwilę przeczytasz o tym więcej), ale tu konkretnie chodzi o dobre nawadnianie organizmu. W czasie przeziębienia często zdarza się, że całkowicie zapominasz o piciu, prawda? Być może ograniczasz się wtedy do popijania tabletek. Niestety, to poważny błąd. Okazuje się, że odpowiednia ilość płynów ułatwia usuwanie toksyn z organizmu. Poza tym rozrzedza zalegającą w nosie wydzielinę, dzięki czemu łatwiej się jej pozbyć.
Nie musisz pić samej wody. Dobrze sprawdzą się również gorące napary z ziół i herbaty owocowe. Mało tego, pochylanie się w czasie picia nad zawartością parującego kubka zadziała podobnie do inhalacji. A o inhalacjach (między innymi) będzie następny śródtytuł.
#3 Zatkany nos kontra… para wodna
Para wodna idealnie udrożnia nos i zatoki. Jeśli masz wannę, nalej do niej gorącej wody, zamknij łazienkę i weź kąpiel. Zafundujesz sobie coś w rodzaju sauny parowej. Możesz również wykonać inhalację, tak jak to robiły nasze babcie i prababcie. Weź garnek, nalej do niego wrzątku i dodaj parę kropel olejku eterycznego. Następnie przez kilka minut wdychaj pachnące opary. Dla lepszego efektu (oczywiście, jeżeli wytrzymasz w takim gorącu) nakryj sobie głowę ręcznikiem. Zabieg powtarzaj nawet 3 razy dziennie.
Słowo przestrogi: Uważaj na parówki, gdy masz wrażliwą lub naczynkową cerę. Wtedy nie rób ich za często, ponieważ na twarzy mogą pojawić się nowe, czerwone pajączki.
Jakie olejki eteryczne są dobre na zatkany nos?
Zarówno do kąpieli, jak i do inhalacji warto dodać kilka kropel olejku eterycznego. Do najlepszych (czyli najskuteczniejszych) należą:
#4 Zatkany nos kontra… intensywnie pachnące rośliny
Tym razem sposób mocno kulinarny. O czosnku i cebuli pewnie Ci wiadomo, dlatego spróbuję zaskoczyć Cię… chrzanem. Ta typowo polska roślina korzeniowa ma charakterystyczny, ostry smak i zapach, za który odpowiadają zawarte w niej olejki eteryczne. Oprócz nich chrzan zawiera wiele substancji antybakteryjnych, na przykład fitoncydy, lizozym czy alkohol fenyloetylowy. Skuteczność ich działania jest porównywalna do niektórych syntetycznych antybiotyków!
Jeśli chcesz użyć chrzanu do walki z zatkanym nosem, zetrzyj i zjedz trochę jego korzenia. Możesz również go po prostu… wąchać.
Foto by CSG Swim Gear Ltd
#5 Zatkany nos kontra… woda z solą
Znowu woda, chociaż tym razem nie do spożywania, ale do płukania nosa. Skuteczny płyn do irygacji zrobisz z tanich i łatwo dostępnych składników. Sól kuchenną na pewno masz u siebie w domu. Jest też duża szansa, że gdzieś w szafce wygrzebiesz sodę oczyszczoną.
Płyn do płukania nosa – składniki i sposób użycia:
Dodaj do wody sól oraz sodę i wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia się składników. Roztwór możesz przygotować od razu w specjalnej butelce do płukania nosa i zatok. (Jeśli jej nie posiadasz, to jednak nie obejdzie się bez wycieczki do apteki…). W ten sposób powstanie hipertoniczny roztwór chlorku sodu, który oprócz oczyszczenia nosa pomoże Ci w pozbyciu się obrzęku błony śluzowej (źródło).
Teraz przejdź do trudniejszego (ale bardziej spektakularnego) etapu. Stań nad umywalką lub wanną i lekko się pochyl. Przyłóż butelkę do jednej z dziurek do nosa, a następnie ściśnij ją płynnym ruchem (oczywiście butelkę, nie dziurkę) – tak, aby mniej więcej połowa płynu wlała Ci się do nosa. Spokojnie oddychaj ustami, aż roztwór wydostanie się drugim otworem nosowym. Gdyby jakaś część płynu dostała Ci się do gardła, wypluj ją. Wszystkie czynności powtórz dla drugiej dziurki, a potem dokładnie wydmuchaj i oczyść nos. Resztę roztworu wylej, jeśli coś zostało w butelce.
Zatkany nos – kiedy wybrać się do lekarza?
Jeśli mimo Twoich wysiłków katar nie mija albo czujesz, że Twój stan się pogarsza, skonsultuj się z lekarzem. Pamiętaj, że stosowanie leków oraz naturalnych sposobów wcale się nie wyklucza.
Z zatkanym nosem można wygrać
Jak widzisz, nie musisz męczyć się z katarem i zatkanym nosem. Niektóre podane w tym artykule sposoby są proste i szybkie, a inne wymagają trochę więcej zachodu. Czy warto je wypróbować? Oczywiście, że tak. Nie ma nic przyjemniejszego niż głęboki wdech nosem, szczególnie po kilku dniach przyjaźni z chusteczkami higienicznymi. 🙂
Wśród tych metod na pewno znajdziesz coś, co pomoże Tobie – a jeśli uważasz, że te pomysły przydadzą się także Twoim znajomym, podaj dalej. 🙂
WAŻNE: Ten artykuł ma charakter informacyjny i nie może zastąpić konsultacji z lekarzem.
Aby zapewnić jak najlepsze wrażenia, korzystamy z technologii, takich jak pliki cookie, do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam przetwarzać dane, takie jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub wycofanie zgody może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalne
Zawsze aktywne
Przechowywanie lub dostęp do danych technicznych jest ściśle konieczny do uzasadnionego celu umożliwienia korzystania z konkretnej usługi wyraźnie żądanej przez subskrybenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu przez sieć łączności elektronicznej.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statystyka
Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.